İran’ın en büyük rafinerisinde kaçak nedeniyle yangın çıktı

İran’ın en büyük petrol rafinerisinde yangın çıktı. Irak sınırındaki rafineride sabah saatlerinde başlayan yangın, akla Saudi Aramco'ya yapılan saldırıyı getirse de saldırının kaçak nedeniyle çıktığı ve kontrol altına alındığı belirtildi

İran'ın güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı Irak sınırında, Abadan kentinde bulunan petrol rafinerisinde yangın çıktı.

Basra Körfezi, bölgedeki enerji tesisleri ve petrol tankerlerine son zamanlarda artan saldırılar nedeniyle İran'ın en önemli petrol rafinerisinde çıkan yangın, saldırı ihtimalini akla getirdi.

İran’ın en büyük rafinerisi olarak bilinen Abadan Petrol Rafinerisi Halkla İlişkiler Sorumlusu Seyid Ali Nurbahşi, rafinerinin 55'inci bölümündeki kaçak nedeniyle çıkan yangının kısa sürede kontrol altına alındığını ve can kaybı ya da hasarın meydana gelmediğini söyledi.

Önce Aramco’ya sonra İran tankerine saldırı düzenlenmişti

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesiste, 14 Eylül'de yerel saatle 04.00'te silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırı sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı. Yemen'deki Husiler, ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıyı 10 SİHA kullanarak düzenlediklerini iddia etmişti. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın tesislerine yapılan saldırı nedeniyle ülkenin petrol üretiminde günlük 5,7 milyon varil kesinti olduğu belirtilmişti. Saldırının ardında İran'ın olduğunu öne sürülmüş, İran ise iddiaları yalanlamıştı.

Suudi Arabistan'ın Cidde kenti açıklarında seyir halindeki İran bayraklı Sabiti adlı petrol tankerinde 11 Ekim'de meydana gelen 2 ayrı patlamanın saldırı sonucu gerçekleştiği açıklanmıştı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Terörist bir saldırı değil, bir devlet tarafından yapıldığı kesin. Bunu yapan devlet sonuçlarına da katlanmaya hazır olmalıdır" ifadelerini kullanmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU