Milli Savunma Bakanlığı: Son 36 saatte 14 taciz ve saldırı oldu

MSB: Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından güvenli bölgenin tesisine yönelik varılan mutabakata tam olarak uyuluyor ancak YPG/PKK'lı teröristlerin son 36 saatte 14 taciz/saldırı gerçekleşti

Fotoğraf: Milli Savunma Bakanlığı

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından güvenli bölgenin tesisine yönelik varılan mutabakata tam olarak uyulduğunu ancak YPG'nin son 36 saatte 14 taciz/saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu. 

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1. TSK tarafından, Türkiye ile ABD arasında 17 Ekim 2019 tarihinde Güvenli Bölgenin tesisine yönelik varılan mutabakata tam olarak uyulmaktadır.

2. Buna rağmen son 36 saat içerisinde PKK/YPG'li teröristler tarafından 12’si Resulayn, bir adedi Tel-Abyad, bir adedi de Tel Tamir bölgesinde olmak üzere toplam 14 taciz/saldırı gerçekleştirilmiştir. Taciz ve saldırıların muhtelif hafif ve ağır silah (havan, roket, Doçka uçaksavar ve tanksavar silahı) ile yapıldığı tespit edilmiştir.

3. Varılan mutabakatın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi, meşru müdafaa hariç sükûnetin sürdürülebilmesi için ABD ile anlık koordine yapılmaktadır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU