Birleşmiş Milletler: Yardım girişini kolaylaştırmak için Gazze'de düzeni sağlamaktan İsrail sorumludur

Guterres, “tam bir kaos” yaşandığından bahsetti

Guterres, El Faşir'e yönelik herhangi bir saldırının siviller için yıkıcı olacağını ve geniş çaplı bir toplumsal çatışmaya yol açabileceğini söyledi – Fotoğraf: AFP

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Gazze Şeridi'ndeki "kanunsuzluğun" kuşatma altındaki bölgeye insani yardım ulaştırılmasını engellemesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Guterres, "Gazze'deki tam hukuksuzluk, bölge içinde yardım dağıtımını çok zorlaştırıyor" diyerek, yardım malzemeleri ve kamyonların yağmalanmasının dağıtım sürecini zorlaştırdığını kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Guterres, Gazze Şeridi'ndeki işgalci güç olarak İsrail'in, insani yardımların ulaştırılabilmesi için Filistin topraklarında kamu düzeni ve güvenliğini yeniden tesis etmekle sorumlu olduğunu vurguladı. Guterres, İsrail ve Hamas arasında sekiz ayı aşkın süredir devam eden savaşın ardından BM'nin 2.3 milyon insanın kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunduğu Gazze'de "tam bir güvensizlik" yaşandığını söyledi.

"Gazze'ye insani yardım taşıyan kamyonların çoğu şu anda yağmalanıyor" diyen BM Genel Sekreteri, İsrail'in, BM'nin yardımların güvenliğini sağlamak için Filistinli sivil polisleri kullanmasını engellediğini belirtti.

Guterres, "Gazze'de tam bir kaos var ve Şeridi'nin büyük bölümünde otorite yok" ifadelerini kullandı.

Görsel kaldırıldı.İsrail'in Gazze'deki Daraj mahallesini bombalamasının ardından moloz kaldırma çalışmalarına katılan Filistinli çocuklar (AFP)

İsrail ordusu pazar günü yaptığı açıklamada, BM ve yardım kuruluşlarının İsrail'den Kerem Şalom geçişine ulaşmak için kullandığı Gazze'nin güneyindeki ana yol boyunca gündüz gerçekleşen saldırıları önleyeceğini duyurdu.

Ancak BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların yanı sıra, suç tehdidinin Kerem Şalom geçişi de dahil olmak üzere hayati bölgelere "insani erişimi etkili bir şekilde engellediğini" söyledi.

Haq, "İşgalci güç olarak İsrail makamları kamu düzenini ve güvenliğini mümkün olduğunca yeniden tesis etmeli ve yardımın ihtiyaç sahibi sivillere ulaşması için güvenli insani erişimi kolaylaştırmalıdır" ifadelerini kullandı.

İsrail'in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgiye göre Hamas, 2005 yılında İsrail askerlerinin ve yerleşimcilerin çekilmesinin ardından 2006 yılında Gazze'de iktidarı ele geçirdi, ancak BM bölgeyi hala İsrail tarafından işgal edilmiş olarak kabul ediyor ve İsrail Gazze'ye erişimi kontrol ediyor.

"Gazze içinde dağıtım yapmakta çok zorlanıyoruz... "Bu dağıtımın gerçekleşmesini sağlayacak asgari düzeyde bir kanun ve düzen olmasını sağlayacak mekanizma olmalı. Bu nedenle doğru örgütlenme sağlanıncaya ve bu doğrultuda bir plan hayata geçirilinceye kadar ateşkesin sağlanması çok gerekli." diye konuştu.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU