Netanyahu: İsrail'in "varoluşsal bir savaşta" ABD silahlarına ihtiyacı var

Netanyahu, "İsrail, varlığı için verdiği savaşta ihtiyaç duyduğu silahları ABD'den aldığı sürece kişisel saldırılara katlanmaya hazırım" dedi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu / Fotoğraf: AFP

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün yaptığı açıklamada, Beyaz Saray'ın silah teslimatının gecikmesi konusundaki şikâyetlerine yönelik eleştirilerine doğrudan yanıt vererek, ülkesinin "var olma savaşı" için ABD silahlarına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Netanyahu yaptığı açıklamada, "İsrail, varlığı için (verdiği) savaşta ihtiyaç duyduğu silahları ABD'den aldığı sürece kişisel saldırılara katlanmaya hazırım" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Beyaz Saray, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaşı nedeniyle iki müttefik arasında yaşanan gerilim ortamında, İsrail başbakanının ABD'ye yönelik eleştirilerinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi ve Netanyahu'nun bu hafta ABD'nin ülkesine yaptığı silah sevkiyatındaki gecikmelerle ilgili açıklamalarını, "hakaret" olarak nitelendirdi.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

Sağladığımız ve sağlamaya devam edeceğimiz destek göz önüne alındığında, bu açıklamalar son derece hayal kırıklığı yarattı ve bizi kesinlikle rencide etti.

Kirby sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu şaşırtıcı ve en hafif tabiriyle hayal kırıklığı yaratan bir durum, zira İsrail'e (Hamas) tehdidine karşı kendisini savunması için bizden daha fazla yardım eden başka bir ülke yok.

Netanyahu, salı günü İngilizce bir video yayınlayarak, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Başkan Joe Biden yönetiminin İsrail'e silah sevkiyatı üzerindeki kısıtlamaları kaldırmak için güvence verdiğini, ancak Blinken'in bunu doğrulamayı reddettiğini belirtti.

Üst düzey, özel diplomatik görüşmelerin nadiren ifşa edilmesiyle Netanyahu, Blinken'e, Washington'un son birkaç aydır İsrail'den silah ve mühimmat esirgemesinin "mantıksız" olduğunu söylediğini de belirtti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU