Columbia'da tutuklanan Filistin eylemcilerinin akıbeti belli oldu

ABD'deki protestolar hızla diğer kampüslere yayılmıştı

Columbia yönetimi, binayı işgal eden öğrencilere karşı kampüse polis çağırması nedeniyle eleştiri toplamıştı (Reuters)

ABD'nin prestijli üniversitelerinden Columbia'daki Filistin'e destek eylemlerine katılan göstericilerin çoğu serbest bırakıldı.

New York şehrinde perşembe günü düzenlenen duruşmada, tutuklanan 46 protestocudan 31'i hakkındaki dava düşürüldü. 

Manhattan bölge savcılığı, suçlamaların "delil yetersizliği" nedeniyle düşürüldüğünü bildirdi.

Savcılık, diğer 14 sanığa, 6 ay içinde tekrar tutuklanmamaları halinde davalarının düşeceğinin söylendiğini, eylemcilerinse bu teklifi reddettiğini belirtti. 

Göstericilerin 25 Temmuz'da yeniden mahkemeye çıkması bekleniyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Savcılık, protestoculardan James Carlson hakkındaki dava sürecinin devam edeceğini bildirdi. 

Columbia Üniversitesi'yle bağlantısı olmayan Carlson, eylemlerde bir İsrail bayrağını yakmış daha sonra da hapishanedeki bir polis kamerasına zarar vermişti.

Protestocuların hepsi, üniversite yönetiminin talebiyle polisin 30 Nisan'da kampüse düzenlediği operasyonda yakalanmıştı. 

Eylemciler, Hamilton Hall binasını işgal etmiş ve polisin içeri girmesini engellemeye çalışmıştı. 

Amerikan medya kuruluşu CBS News'ün aktardığına göre 46 protestocudan en az 9'u, polisle çıkan çatışmada yaralanmıştı. Güvenlik görevlilerinden hiç kimsenin yaralanmadığı bildirildi.

Columbia Üniversitesi'nde 18 Nisan'da başlayan Filistin'e destek eylemleri, aralarında Princeton, Yale, MIT ve Harvard gibi prestijli eğitim kurumlarının da yer aldığı birçok üniversiteye yayılmıştı. 

Amerikan gazetesi New York Times'ın (NYT) 17 Haziran'da paylaştığı bilgilere göre bugüne dek ülke çapında toplamda en az 3 bin 100 gösterici tutuklandı veya gözaltına alındı.

Eylemler bazı kampüslerde devam ediyor. NYT'nin aktardığına göre 11 Haziran'da Kaliforniya Üniversitesi'ndeki protestolarda, eylemcilerle polis arasında çatışma çıktı. Gösteride 20 eylemcinin yakalandığı, uyarı aldıktan sonra serbest bırakıldığı aktarıldı
 


Independent Türkçe, BBC, Guardian, New York Times, CBS News

DAHA FAZLA HABER OKU