Kısa haberler

Independent Türkçe, Türkiye ve dünyadan güncel haberleri okurları için derledi

Fotoğraf: Independent Türkçe

Timur Cihantimur ile annesi Eylem Tok ABD’de hakim karşısında: Tutukluluklarının devamına karar verildi

İstanbul Eyüpsultan'daki trafik kazasında ölüme sebebiyet verdikten sonra ABD'ye kaçan Timur Cihantimur ile annesi Eylem Tok'un duruşmaları Boston'da yapıldı.

ABD mahkemesi, İstanbul'daki ölümlü trafik kazasının şüphelilerinden Eylem Tok'un duruşmasını 27 Haziran’a ertelerken tutukluluğunun devamına karar verdi.


Çanakkale'deki orman yangını nedeniyle bir köy tedbiren boşaltıldı

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde Kumköy yakınındaki Akbaş mevkisindeki ekili arazide henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler kısa sürede çevredeki ormanlık alana sıçradı. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce, çevredeki birçok yerleşim yerinden dumanı görülebilen yangının çıktığı yere ekipler sevk edildi. Valilikten yapılan açıklamada, yangın nedeniyle önlem amacıyla Eceabat ilçesine bağlı Büyükanafarta köyünün tahliye edildiği belirtildi.

Valilikçe çalışmaların koordinasyonunun sağlandığı, yangını kontrol altına almak için ekiplerin havadan ve karadan seferber olduğu ifade edilen açıklamada, gerek şehitlikleri gezmek için gelen ziyaretçilerin gerekse bölgede yaşayanların dikkatli olmaları istendi. Ayrıca, Kumköy ile Büyükanafarta köyleri arasındaki yolun ulaşıma kapatıldığı öğrenildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise Çanakkale Boğazı gemi trafiğinin, söz konusu yangın nedeniyle kuzey-güney tek yönde ve geçici olarak askıya alındığı duyuruldu. Ekipler, rüzgarın da etkili olduğu bölgede yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalesini sürdürüyor.


DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, Muş'ta bayramlaşma programına katıldı

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit ve Muş Milletvekili Sümeyye Boz Çakı ile Muş Belediyesi’nde düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Belediye çalışanları ve partililerle bayramlaşan Bakırhan, seçimlerde partilerine destek verenlere teşekkür etti. Muş'ta ilk defa yerel yönetimleri kazandıklarını belirten Bakırhan, şöyle konuştu:

Bu önemlidir. Muş Belediyesi Kürt, Türk, Arap, Çeçen, Çerkez ve burada yaşayan bütün milliyetlerin, bütün inançların ortak belediyesi olacak. Bu kapı Kürt, Türk, Arap ve Çeçen'e de 24 saat açık olacaktır. Muş'un nerede acil bir hizmete ihtiyaç varsa kimliğine ve inancına bakmadan adil ve eşit şekilde hizmet sunacağız. Muş'un bundan sonra DEM Parti belediyesi olması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyacağız.

 


İsrail'in 256 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 37 bin 372'ye çıktı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 256 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi. İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli bölgelerinde 3 katliam gerçekleştirdiği, söz konusu saldırılarda 25 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiği, 80 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 37 bin 372’ye, yaralı sayısının 85 bin 452'ye yükseldiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı yinelendi.


Biden'ın danışmanı Hochstein: Gazze'de ateşkes ve diplomatik çözüm, İsrail-Hizbullah çatışmasını sonlandırabilir

İsrail ve Lübnan arasında arabulucu konumundaki ABD Başkanı Joe Biden'ın Kıdemli Danışmanı Amos Hochstein dünkü İsrail ziyaretinin ardından geldiği Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile bir araya geldi. Berri ile görüşmesinden sonra gazetecilere konuşan Hochstein, "Gazze'de bir ateşkes ve diplomatik çözüm Mavi Hat (İsrail Lübnan sınırı) üzerindeki çatışmalara da bir son verebilir" ifadelerini kullandı. İsrail ordusu ve Hizbullah arasında 8 Ekim 2023'ten beri devam eden çatışmalardan dolayı evlerine geri dönemeyen Lübnan ve İsrailli sivillerin artık güvenli bir şekilde evlerine dönüşlerinin sağlanması gerektiğini belirten Hochstein, şunları söyledi:

Mavi Hat boyunca İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışma yeterince uzun süredir devam ediyor. Masum insanlar ölüyor, mülkler zarar görüyor, aileler parçalanıyor ve Lübnan ekonomisi gerilemeye devam ediyor. Ülke sebepsiz yere acı çekiyor. Sorunun hızlı ve diplomatik bir şekilde çözülmesi herkesin çıkarınadır.

Son haftalarda İsrail-Lübnan sınırı üzerindeki çatışmaların giderek arttığını ve Başkan Biden'ın çatışmaların daha da şiddetlenip büyük bir savaşa dönüşmesinden kaçınılmasına vurgu yaptığını aktaran Hochstein, bunun için diplomatik çözüm üzerinde durduklarını sözlerine ekledi. Hochstein, dün İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşmüştü.


Nusayrat Mülteci Kampı'na düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 13'e ulaştı

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail ordusu, Nusayrat ve Bureyc mülteci kampları ile Gazze kenti, Deyr el-Belah ve Refah'a saldırılar düzenledi. Saldırılarda 17 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

İsrail ordusunun Nusayrat Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 13'e ulaştı. İsrail savaş uçaklarının Bureyc Mülteci Kampı'na gerçekleştirdiği saldırıda ölen ve yaralananlar olduğu aktarıldı.

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinin birçok bölgesine de İsrail askerleri top atışlarıyla yoğun saldırılarını sürdürdü. Nusayrat Mülteci Kampı'nın kuzeyindeki tarım arazileri, Gazze kentindeki Tel el-Hava ve Ez-Zeytun mahalleleri de İsrail savaş uçaklarınca hedef alındı.


Lekelenmeme hakkı, 1 milyon 81 bin kişiyi asılsız ihbarlara karşı korudu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yaptığı yazılı açıklamada, 2017'de Ceza Muhakemesi Kanunu'nda lekelenmeme hakkına ilişkin yapılan değişiklikle, hiç kimsenin haksız, temelsiz ve yersiz suçlamalarla muhatap olmamasının sağlandığını belirtti. Bakan Tunç, düzenlemenin yürürlüğe girdiği 25 Ağustos 2017 tarihinden bugüne kadar toplam 1 milyon 435 bin 596 ihbar dosyası açıldığını, bu dosyalardan 1 milyon 81 bin 129'ü hakkında soruşturmaya yer olmadığına karar verildiğini bildirdi.

İnsan hakları anlayışının en önemli parçalarından biri olan lekelenmeme hakkının, suçsuzluk ya da masumiyet karinesini de kapsayan geniş bir kavram olduğunu belirten Adalet Bakanı Tunç, "Soruşturmaya yer olmadığı kararı ile mesnetsiz ihbar ve şikayete maruz kalan vatandaşlar, şüpheli sıfatı almıyor, verilen karar ayrı bir sisteme kaydediliyor ve kişinin toplum nezdinde zarar görmesinin önüne geçiliyor" ifadelerini kullandı.


Kutsal topraklarda hayatını kaybeden Türk vatandaşı sayısı 23 oldu

Dünyanın dört bir yanından kutsal topraklara gelen Müslümanlar, gerekleri yerine getirmenin ardından hacı oldu. Arafat ve Müzdelife'de Kurban Bayramı arifesinde vakfe görevlerini yapan ve daha sonra Cemerat'a geçerek "büyük şeytan" olarak ifade edilen "Akabe cemresi"ne 7 taş atan Müslümanlar, daha sonra Kabe'de ziyaret tavafı ve sa'yi gerçekleştirdi. Türkiye'den ilk kafilenin 9 Mayıs'ta gerçekleştirdiği süreçle başlayan 2024 yılı hac organizasyonunda hayatını kaybeden Türk vatandaşı sayısı 23'e yükseldi. Vefat eden hacı adaylarının ölüm nedenlerinin büyük bölümünü, kalp damar hastalıkları ve enfeksiyona bağlı hastalıkların oluşturduğu öğrenildi.

Hacı adaylarının yaş ortalaması ise 60 oldu

Bu sene 84 binden fazla vatandaş hac ibadeti için kutsal topraklara gelirken, bu kişilerin yüzde 53'ünü kadın, yüzde 47'sini ise erkekler oluşturdu. Hacı adaylarının yaş ortalaması ise 60 oldu. Öte yandan, 2024 yılı hac organizasyonunda Diyanet İşleri Başkanlığınca kutsal topraklarda sağlanan sağlık hizmeti kapsamında 56 binden fazla muayene gerçekleştirildi. Hacı adaylarının muayenelerinin büyük bölümü, Diyanet Mekke Hastanesinde yapıldı. 500'ün üzerinde sağlık personelinin görevli olduğu hastane, C tipi, bir ve ikinci basamak düzeyinde hizmet veriyor. 100 yatak kapasitesi, 20 branştaki poliklinikleri, acil servisi, görüntüleme merkezi, diş merkezi bulunan hastanede bu sene ilk kez çocuk polikliniği de açıldı.


ABD'nin New Mexico eyaletinde orman yangını sebebiyle 7 bin kişi tahliye edilecek

ABD'nin New Mexico Ruidoso köyünün ormanlık alanında çıkan yangın hızla yayıldı. Yetkililer, 7 bin kişiden eşyalarını toplamadan evlerini terk etmelerini istedi.

Yaklaşık 5 kilometrekarelik bir alana yayılan yangın sebebiyle köyün bir kısmının elektriği güvenlik nedeniyle kesildi. Köye 121 kilometre uzaklıktaki Roswell şehrinde çok sayıda tahliye merkezi kuruldu.  Ruidoso köyü ve çevresinde yangının oluşturduğu duman sebebiyle "kötü hava kalitesi" alarmı verildi.

821201371054762.JPG
Fotoğraf: Reuters

Kurban Bayramı tatilinin ilk 3 gününde trafik kazalarında 22 kişi yaşamını yitirdi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bayram tatili boyunca hız denetimlerinin radar ile geceleri de sürdüğünü, 24 saat esasına göre kontrollerin devam ettiğini belirtti. Bayram tatilinin üçüncü günü 17 Haziran Pazartesi 24 saatlik sürede 824 trafik kazası meydana geldiğini vurgulayan Yerlikaya, bu kazalarda 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 1327 kişinin yaralandığı bilgisini paylaştı. Ekiplerin, 375 bin 311 aracı denetlediğini aktaran Yerlikaya, 23 bin 857 araca hız ve radar işlemi, 26 bin 786 araca diğer işlemlerin yapıldığını kaydetti. Vatandaşlardan trafik kurallarına uymalarını isteyen Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

Bayram tatilinin ilk 3 gününde (cumartesi, pazar ve pazartesi) maalesef 22 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 43 kişi ise yaralandı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Denetimlerimizin tek amacı var. Bayram tatiline giden vatandaşlarımızın sağ salim ailelerine kavuşması, onlara sarılması. Lütfen aşırı hız yapmayalım. Araçlarımızda da otobüslerde de emniyet kemeri takmayı ihmal etmeyelim, trafik kurallarına uyalım. Yolculuklar sizleri sevdiklerinize kavuşturmak için vardır, ayırmak için değil.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU