Putin: Ukrayna'da yaklaşık 700 bin Rus askeri savaşıyor

Putin, "Özel askeri operasyonumuzun yürütüldüğü bölgede yaklaşık 700 bin asker var" dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus askerlerine adanan "Kahramanların Zamanı" projesi programında / Fotoğraf: Reuters

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün televizyonda yaptığı açıklamada, yaklaşık 700,000 Rus askerinin Ukrayna'da savaştığını duyurdu. AFP'nin haberine göre, onurlandırılan askerlerle bir araya gelen Putin, "Özel askeri operasyonumuzun yürütüldüğü bölgede yaklaşık 700.000 (asker) var" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Putin, aralık ayındaki yılsonu basın toplantısında 617,000 Rus askerinin Ukrayna'daki savaş operasyonlarında yer aldığını açıklamıştı.

Ukrayna'daki Rus kuvvetlerinin sayısına ilişkin son rakam, Moskova'nın geçtiğimiz mayıs ayında Harkiv bölgesinde büyük bir kara saldırısı başlatmasının ardından geldi.

Moskova, savaş olarak tanımlamayı reddettiği ve "özel askeri operasyon" olarak adlandırmakta ısrar ettiği bu çatışmadaki kayıplarından nadiren bahsediyor.

Rusya’nın Ukrayna'daki son resmi ölü sayısı Eylül 2022'de 5.937 askeri personel olarak açıklanmıştı. Bununla birlikte, Batılı istihbarat servisleri tarafından yapılan bir dizi bağımsız analiz ve değerlendirme, Rus ölü sayısının on binlerce olduğunu tahmin edilmekte.

Rusya, savaş alanında Ukrayna'ya karşı sayısal üstünlük avantajına sahip.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus kuvvetleri tarafından sık sık silah ve sayıca geride bırakılan birlikleri arasında askere alma ve "moral" sorunları olduğunu kabul etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, güçleri arasında personel alımı, donanım ve sayı bakımından genellikle Rus kuvvetlerinin üstünlüğü konusunda "moral" bakımından sorunlar yaşandığını itiraf etti.

Kiev, zorunlu askerlik için asgari yaşı düşürdü ve askerlik hizmetinden kaçanlara yönelik cezaları artırdı.

Zelenski mayıs ayında AFP'ye yaptığı açıklamada: "Yedekleri doldurmamız gerekiyor... "Çok sayıda (tugay) boş. Zelenski, şubat ayında çatışmanın ilk iki yılında yaklaşık 31.000 Ukraynalı askeri personelin öldürüldüğünü belirtti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU