İran Uzay Ajansı: Önümüzdeki ay iki uydu fırlatılacak

İran Uzay Ajansı Başkanı Salariye “Mevcut hükümetin görevinin sona ermesine kadar çok sayıda uydunun fırlatılmasını düşünüyoruz” dedi

İran Uzay Ajansı Başkanı Hasan Salariye, önümüzdeki ay İran'a ait iki uydunun fırlatılacağını duyurdu / Fotoğraf: IRNA

Şarku’l Avsat’ın Alman haber ajansı DPA’dan aktardığına göre İran Uzay Ajansı Başkanı Hasan Salariye, önümüzdeki ay İran'a ait iki uydunun fırlatılacağını duyurdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Salariye, Mehr haber ajansına verdiği röportajında, “Geçen üç yıl içinde uzay endüstrisinde 10'u yerli, ikisi uluslararası olmak üzere 12 fırlatma gerçekleşti. Mevcut hükümetin görevinin sona ermesine kadar çok sayıda uydunun fırlatılmasını düşünüyoruz. Önümüzdeki ay uzaya iki uydu fırlatılacak” ifadelerini kullandı.

Salariye, “Saman uydusunu ve başka bir araştırma uydusunu fırlatmayı planlıyoruz... Önümüzdeki ay içinde fırlatılacaklar” dedi.

İran Uzay Ajansı Başkanı, “Ülkenin uydu taşıyıcıları alanındaki gelişmiş kabiliyeti göz önüne alındığında, son derece güvenilir yörünge transfer bloğu, ister iletişim kurmak için uydular alanında olsun, ister Ay'a veya Mars'a uzay aracı indirmek amacıyla uzay araştırmaları için yörüngeye uydu yerleştirmek olsun, uzay görevlerini gerçekleştirmek için gereken en önemli araçlardan biridir” şeklinde konuştu. Salariye sözlerini şöyle sürdürdü:

 Yörünge Transfer Aracı Sistemi, uyduları yüksek yörüngelere yerleştirmek için bir ara sistemdir ve maliyetleri düşürmek, dev taşıyıcılar inşa etmekten ve yüksek yakıt tüketiminden kaçınmak için kullanılır.

İran Uzay Ajansı Başkanı daha önce, uydu fırlatma programlarıyla ilgili olarak, Nahid-2 uydu prototipi, Saman yörünge transfer bloğu prototipi ve Zafer-2 uydu prototipi de dahil olmak üzere çeşitli uyduların tasarım ve yapım aşamalarının tamamlandığını ya da tamamlanmak üzere olduğunu bildirmişti. Salariye ayrıca, bu uyduların ve yörünge transfer bloğunun çevresel testlerinin tamamlanmasının ardından fırlatılmaya hazır olduğunu söylemişti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU