Dervişoğu: Bu kutlu çatının sahibi şahıslar değil, millettir, saraylar bize göre değildir

“Cumhurbaşkanlığı sistemi denilen, milletimize yabancı yırtık deli gömleğini yeniden giymeye ısrarcı çevrelerle birlikte olamayız”

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Dervişoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İYİ Parti kurulduğundan beri Türkiye'de dinamikler değişmeye başladı. Bu değişim, milyonlarca insanın talep ve itirazlarının İYİ Parti çatısı altında birleşmesiyle somutlaştı. İYİ Parti, toplumun geniş kesimlerinden gelen bu talepleri temsil etme gücünü artırarak sürdürüyor.

Partimizin mücadelesi, yerel değerlerimizi kendi çıkarları için kullananlar, doğal kaynaklarımızı savaş ganimeti gibi görenler ve şehirlerimizi beton yığınlarına çevirenlerle. İnanıyorum ki birlikte zafer kazanabiliriz, çünkü zafer, birçok kalbin birleşmesidir.

Haftalardır bu kürsüden, Erdoğan'ın gündemi saptırma taktiklerini ele alıyoruz. Bu taktikler, gerçek sorunların konuşulmadığı ve çözülmediği sürece, toplumumuzun daha yoksul ve daha adaletsiz koşullara sürüklenmesine neden oluyor. En göze çarpan gündem maddesi ise, sözde "normalleşme" sürecidir.

Bizleri bir araya getiren, hür ve müreffeh bir toplum kurma hayalidir. Ortak sesimizi yükselten itirazlarımız, adaleti kendi gücüne ve yönetimine bağlayanlara karşıdır.

Partimizin temelini oluşturan bu itirazlar, dün olduğu gibi bugün de geçerliliğini korumakta ve hatta artarak devam etmektedir. Karşı karşıya olduğumuz "şahsım devleti" anlayışı, bu ucube rejimle mücadelemizi daha da önemli kılıyor.

Akşener'i işaret etti

Herkes emin olsun, bu rozeti onuruyla taşıyanlar milletin vekili olduklarını her an hatırlarlar. Şerefle taşınan bu rozetten, imza atılan her kalemde şer ve musibet doğmamıştır, bundan sonra da doğmayacaktır. Siyasete bakış açımız şudur: Hukukta olduğu gibi, siyasette de çıkar ve vicdanların bir hiyerarşisi bulunur. Bu hiyerarşinin en üstünde milletin ortak çıkarı ve vicdanı yer alır. Diğer meseleler ise bunun altında sıralanır. Devletin varlığı, milletin varlığı ve bağımsızlığıyla iç içedir. Devlet görevini üstlenmenin anlamı da milletle olan bu bağlılıkla doğrudan ilintilidir.

Bu bağlılık, sizden iki büyük sorumluluk almış olmanızı gerektirir. Birincisi, milletin oyuyla gelen sorumluluktur; ikincisi ise milletin güvenidir. Bu yükler terk edildiğinde, yolun adı siyaset yolu olmaktan çıkar, kişisel çıkar ve gelecek yoluna dönüşür. Tarih, kişisel amaçlarını yabancı siyasi emellerle birleştiren ve bunu mazur göstermeye çalışanlarla doludur. İYİ Parti'de, sarayın karanlık koridorlarından çıkan, bin odada bin fitne yanan sözde siyasete yer yoktur. Bizim siyasetimizde tutulacak tek el, milletimizin nasırlı elleridir.

İYİ Parti, milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı bir çizgide ilerlemektedir. Bu üç özelliği aynı anda taşımanın zorluklarını da gayet iyi biliyoruz. Erdoğan'ın "şahsım devleti"ne, ucube rejimin getirdiği sonuçlara, saray medyasının düzenlediği dünya lideri törenlerine, devlet adamı tiyatrolarına ve sözde "Türkiye milleti" yaratma çabalarına karşı artık sabrımız tükenmiştir!

Karşı çıktığımız şey yolsuzluk, yoksulluk ve kimliksizleştirme sisteminin kendisidir; hepsi tek adam sisteminin ürünüdür. Her türlü dayatmaya ve üzerimizde oynanan oyunlara rağmen, bu ucube nizama karşı başkaldırıyoruz. Vefayı boza sanıp içenlere ve onlara eşlik eden şıracılara hiçbir şekilde ihtiyacımız yok. İktidar ve yandaşlarının bol kepçeyle dağıttığı uslu çocuk şırasını da asla içmeyeceğiz.

“Şimşek'e çağrı: İngiliz sermayesi değil, halkın çıkarlarını savun”

Mehmet Şimşek, İngiliz finans sermayesinin çıkarlarını kendi vatandaşlarının çıkarlarına tercih ediyorsun. Soho caddelerinde dolaştığın kadar, bir kez olsun halkın arasında yer al. Emeklinin, asgari ücretlinin, diplomalı işsizin ve ev hanımının yaşadığı sıkıntıları dinle. Sonra kendi vicdanına sor: Asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam yapmamanın haklı bir gerekçesi var mı?

"Merkez Bankası 818 milyar TL zarar etti"

Merkez Bankası, 818 milyar TL zarar açıkladı. Bu devasa kaybın gittiği yerleri sorgulamak bizim hakkımız. Acaba bu paralar sanayi yatırımlarına mı, gençlerimizin geleceğine yönelik teşviklere mi, yoksa çiftçilerimizin beklediği tarımsal desteklere mi harcandı? Hayır, ne yazık ki bu fonlar hiçbiri için kullanılmadı. Bu astronomik miktar, tamamıyla Kur Korumalı Mevduat sistemi tarafından emildi. Şimdi soruyorum: Bu nasıl bir yönetim anlayışı? Milletin parası bu şekilde mi korunur? Biz İYİ Parti olarak bu soruların takipçisi olacağız."

Ateş ailesi ve Türkiye'nin geleceği

Ateş ailesinin bu bayramı, adaletin gölgesi olmadan geçirdiği son bayram olmasını içtenlikle umuyorum. Erdoğan, Ayşe Ateş ile yaptığın görüşmede, dünya lideri olduğun makamın ve her yargı sürecine müdahale edebilme yetkinin gölgesinde, 'Evet, ben bu ülkenin tek adamıyım, cumhurbaşkanıyım ama katillere dokunamıyorum' demen gerekiyordu. O kızların hallerini sorarken, babalarının ölüm sebebini bile açıklayamayan, adı iddianame fakat içeriği ibraname olan bir kağıt yığını olduğunu düşünmeli ve bu vebalin altından nasıl kalkacağını idrak etmelisin.

İYİ Parti olarak, kurucu irademize, hikayemize ve ilkelerimize sadık kalarak, saray rejiminin kuşattığı Türkiye'ye karşı Türk milletinin çıkarlarını savunma mücadelemizi sonuna dek sürdüreceğiz. Üzerime yüklenen bu ağır sorumluluğu, sizlerin çıkarlarını önceleyerek, bilerek ve isteyerek üstlendim.

"Saraylar bize göre değildir"

Şahsım devleti diye anılan bu çete rejimini kesinlikle kabul etmiyoruz. Cumhurbaşkanlığı sistemi denilen, milletimize yabancı yırtık deli gömleğini yeniden giymeye ısrarcı çevrelerle birlikte olamayız. Biz millet adına yanlışlığa itiraz edenleriz, bu yoldan dönemeyiz. Herkes iyi bilmelidir; milletin merkezi olarak kurulan bu kutlu çatının sahibi şahıslar değil, doğrudan doğruya millettir. İYİ Parti milletin eseridir ve öyle devam edecektir. Yani demek istiyorum ki; tıpkı dün olduğu gibi, bugün de saraylar bize göre hiç değildir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU