"Normalleşmesi sadece ve sadece İsrail ile Filistin arasında yürütülen görüşmelerin sonucuna bağlı"

Gazze savaşının 246. gününde Rus basını gelişmeleri nasıl görüyor?

Fotoğraf: AFP

Gazze savaşının 246. gününde Rus basını gelişmeleri nasıl görüyor?

Independent Türkçe için 8 Haziran Cumartesi günü Rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:


Kommersant:
 

 

“Sınırlarımızda süren savaş turizmi etkiliyor”

(Mısır Ekonomik Gelişim Bakanı Hala Helmi El-Said`in gazetenin muhabiri Elnar Baynazarov`a verdiği demeçten)

“Kuşkusuz bu savaş ve ardından gelen Kırmızı Deniz`deki gemi taşımacılığı krizi ekonomimizi ciddi etkiledi. En zor durumu Süveyş Kanalı`ndan taşıma yapan gemiler yaşadı: Geçen senenin göstergeleriyle kıyaslandığında gemi geçişinden elde ettiğimiz gelir yüzde 55 azaldı. Çatışmanın ekonomimizde önemli rolü olan turizme de olumsuz yansımaları oldu. Sınırımızda süren savaş Sina Yarımadası`ndaki turizmi etkiliyor. Çatışma bölge ülkeleriyle ticari ilişkilerimizi de olumsuz etkiledi.”

“Durumun normalleşmesi sadece ve sadece İsrail ile Filistin arasında yürütülen görüşmelerin sonucuna bağlı. Elbette, biz hepimiz bölgeye, Gazze Şeridi`ne barışın geleceğinden ümitliyiz. Sadece Gazze`de barışın sağlanması Kızıldeniz`de ortaya çıkmış gemi taşımacılığı krizini çözebilir.”


Детали (Detaylar):
 

 

Kanal 12 Anketi: Netanyahu'nun Hamas'la anlaşmadan kaçınmak için iyi nedenleri var mı?

Görüşü alınanların yüzde 56`sı, İsrail`in, savaşın bitmesi ve rehinelerin eve dönmesine ilişkin anlaşmanın koşullarını kabul etmesi yönünde görüş açıkladı. Yüzde 24 İsrail`in anlaşmaması gerektiğini ifade ederken yüzde 20 hiçbir fikrinin olmadığını belirtti.

Görüşü alınanların sadece yüzde 30`u rehinelerle ilgili anlaşmayı kabul eden Başbakan Binyamin Netanyahu`nun İsrail`in gerçek pratik çıkarları doğrultusunda hareket ettiğine inandığını söylemiştir. Yüzde 56 ise başbakanın iç politikayı öne alarak hareket ettiği düşüncesinde.
 

 

İsrail, BM tarafından “çocukları öldüren” bir ülke olarak kara listeye alındı. Bu neyi tehdit ediyor?

BM Genel Sekreterliği İsrail`in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan`ı, Genel Sekreter Antonio Guterres`in, İsrail Savunma Ordusu’nu askeri çatışma bölgesinde çocuklara karşı “kural ihlalleri” yapması konusunda yaftaladığını haber verdi.

İsrail`in “Kara liste”te alınmasına ilişkin resmi bilgi önümüzdeki günlerde yayımlanacak raporda yer alacak. Rapora sadece Gazze Şeridi`nden değil çocukların haklarının ihlal edildiği Yahudi yerleşim merkezleri İudeya ve Samarya`dan da bilgiler dahil edildi.

İsrail`in BM daimi temsilcisi bu kararı yayınlamıştır. ”Bugün “Kara liste”ye girmiş bir kişi varsa o da terörü ödüllendiren ve İsrail`e karşı nefreti körükleyen BM Genel Sekreteridir.
 

 

Yemen'de Husiler tarafından kaçırılan BM ve insani yardım çalışanlarının sayısı artıyor

7 Haziran Cuma günü BM son iki günde Husilerin kendi kontrolleri altında bulundurdukları bölgelerde yürüttükleri uluslararası ve yerel insani yardım örgütleri çalışanlarına karşı yürüttükleri kampanya çerçevesinde 11 çalışanının tutukladığını doğruladı. BM Genel Sekreteri basın sözcüsü Stephane Dujarric, BM`nin güvenli şekilde ve önkoşul olmaksızın kaçırılanların tamamını kurtarmaya çalıştığını ifade etti.

BM`nin Yemen`deki Koordinasyon ofisi medya yetkilisi Arap Haber Ajansına, Husilerin kontrolündeki Sana ve Hodeyda`da BM, uluslararası ve yerel örgütlerin çalışanlarına karşı total tutuklama kampanyasının başladığını onayladı.

Yemenli eski diplomat ve siyasi yorumcu Mustafa Naji, Husilerin uluslararası ve yerel insani yardım örgütleri çalışanlarını rehin almasının nedenini Yemen meşru hükümetine karşı baskı aracı olarak kullanıp kendi siyasi amaçlarına ulaşma amacı güttüğü şeklinde açıkladı.

BM çalışanlarının tutuklanması Husilerin, ABD ve Birleşik Krallık güçlerinin hava saldırılarına maruz kaldıkları sıralarda gerçekleşiyor. Saldırıların amacı Yemenli asilerin Kırmızı Deniz`deki faaliyetlerini engellemektir.
 

BBC Rusça Yayınlar Servisi:
 

 

İsrail'in Hamas'la savaşının başlamasından bu yana 8 ay geçti. Gazze`deki gelişmelere ilişkin kısa bilgiler

Hamas kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığının verdiği bilgiye göre son birkaç günde bölgede 77 kişi katledildi, 221 kişi yaralandı.

Bakanlık, çatışmanın başladığı sekiz aydan bu yana 36 bin Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirtti. Gazze Şeridi`nin büyük kısmı yerle bir olmuş, 2 milyonun üzerindeki insan evini terk etmek zorunda kaldı.

Görgü tanıkları AFP`ye 7 Haziran’da İsrail`in Gazze`deki Nuseyrat mülteci kampına saldırdığını söylediler.

Bir gün önce ise İsrail savunma ordusu BM`nin Ortadoğu Ajansı`na mensup okula saldırı düzenlemişti.

Gazze`nin merkez kısmındaki Deyr el-Bal`da yerleşen Al Aksa Şehitleri hastanesinden verilen bilgide BM`nin Nuseyrat kampına yapılmış İsrail saldırısı sonucunda en az 37 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU