Blinken, Gazze'de ateşkes önerisini kabul ettirmek için önümüzdeki hafta Ortadoğu'yu ziyaret edecek

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, Blinken'ın “Hamas'ın geçen ay kabul ettiği teklifle neredeyse aynı olan masadaki teklifi kabul etmesinin önemini vurgulayacağını” söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Münih Havalimanı'nda, 15 Şubat 2024. / Fotoğraf: Reuters

ABD Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes önerisini geliştirmek üzere önümüzdeki hafta Ortadoğu'yu ziyaret edeceğini duyurdu.

Blinken'ın çatışmaların başladığı 7 Ekim'den bu yana bölgeye yapacağı sekizinci ziyaret Pazartesi'den Çarşamba'ya kadar sürecek ve Mısır, İsrail, Ürdün ve Katar'ı kapsayacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD, İsrail ile Hamas arasında Başkan Joe Biden tarafından açıklanan ve savaşın durdurulması, esirlerin serbest bırakılması ve Gazze Şeridi'nin yeniden inşasına kadar üç aşamada uygulanmasını öngören ateşkes önerisinin onaylanması için bastırıyor.

Şarku’l Avsat’ın AFP'den aktardığına göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller yaptığı açıklamada, Blinken'ın “Hamas'ın geçen ay kabul ettiği teklifle neredeyse aynı olan masadaki teklifi kabul etmesinin önemini vurgulayacağını” söyledi.

Blinken’ın “ateşkes önerisinin hem İsraillilere hem de Filistinlilere nasıl fayda sağlayacağını müzakere edeceğini” de belirten Miller, “Blinken, önerinin Gazze'deki acıları hafifleteceğini, insani yardımda büyük bir artışa izin vereceğini ve Filistinlilerin evlerine dönmelerine olanak sağlayacağını vurgulayacak” ifadelerini kullandı.

Blinken bölgeye, Normandiya Çıkarması’nın 80’inci yıldönümünü anmak üzere Başkan Joe Biden'a eşlik ettiği Fransa'dan geçecek.

ABD'li bakan önümüzdeki çarşamba günü Ortadoğu turundan dönerek İtalya'daki G7 zirvesinde Başkan Biden'a eşlik edecek.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU