İmamoğlu'ndan hükümete "proje" çağrısı: Artık bekleyen tüm imzalarımızı lütfen atın

CHP'li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün tutuklanmasına tepki gösteren İmamoğlu, "Adalet herkesi eşitlemelidir” dedi

Fotoğraf: AA (Arşiv)

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Meclisi'nde yeni dönemin ilk oturumunu açtı.

İktidara seslenen İmamoğlu, projelerde gerekli olan imzaların atılması çağrısında bulundu. 

İmamoğlu açıklamasında şunları söyledi:

31 Mart 2024 seçimlerinde halkımız demokratik hakkını kullanmış ve İstanbul'u 5 yıl daha yönetmemiz yönünde bize vazife ve sorumluluk yüklemiştir. 5 yıl boyunca gösterdiğimiz gayret ve hizmetin halkımız nezdinde takdirle karşılanması ve teveccüh görmemiz elbette bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Elbette bir o kadar da sorumluluğumuzu büyütmüştür. Bu takdirin verdiği sorumluluk bilinciyle 2.dönemimizde de atılım ve yatırım dönemi daha da büyüyerek devam edecektir. İsrafı bitirmiş halkçılığı getirmiş olan yönetim anlayışımız Türkiye'de pek çok şehrimize örnek olmuştur. Dayanışma ruhumuzu temsil eden askıda fatura uygulamamız ise dünyada onlarca kent tarafından ne mutlu ki defalarca örnek alınmıştır. Yolumuza hem kalkınmacı hem de dayanışmayı gözeten bu anlayışla daha güçlü şekilde devam edeceğimiz yeni bir döneme daha güçlü bir şekilde girmekten kıvanç duyuyorum.

Bugün bu salonda bulunan tüm Meclis üyesi arkadaşlarıma önemle ve öncelikle hatırlatırım ki ünvan ve makamlarımız geçici sorumluluğumuz her türlü şahsi ve siyasi hesabın çok üzerindedir. Allah hepimize İstanbullulara mahcup olmamayı ve bu şehre hak ettiği hizmeti sunabilmeyi nasip etsin.

Milletimiz her seçimde olduğu gibi 31 Mart seçimlerinde de çok önemli, değerli mesajlar vermiştir. Her birimiz o mesajları iyi anlamak ve gereğini yapmakla yükümlüdür. Her şart altında ortak akıl, istişare ve uzlaşma kültürüyle hareket eden İstanbulluların menfaatlerini en üst seviyede önceleyen tam anlamıyla demokratik bir meclis tecrübesini bu dönem hemşerilerimize hep birlikte yaşatacağız bundan hiç kimse kuşku duymasın. İstanbul tarihinin ve tüm Türkiye'nin en şeffaf en demokratik en verimli meclisi olma konusunda kararlıyız. Yetkimizi sadece 16 milyon İstanbullunun çıkarları için kullanacağız. Ülkemizin ve cumhuriyetimizin kurucu değerlerine ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği ilkeler ve doğrultuya layık olacağız. 

İmamoğlu’ndan hükümete çağrı

31 Mart seçim sonuçları adaletli dürüst sorun çözme odaklı bir siyaset talebinin net ifadesidir. 31 Mart, insanları kutuplaştırmayan ortak akla dayalı ve vicdanlı bir siyaset talebinin net ifadesidir. Bizim hizmet anlayışımızda hiçbir kesim diğerinin düşmanı ve hasmı değildir olamaz olmamalıdır. Partizanlık asla bizim yönetim anlayışımızda net olarak yoktur. Önümüzdeki 5 yıl boyunca bunu ve bu anlayışı bu mecliste çok daha güçlü şekilde göstermek konusunda adımlar atmaya devam edeceğiz. Ortak akılla şehrimizin tüm sorunlarını tek tek çözecek büyük ve kalıcı yatırımları hep birlikte yapacağız. Bu büyük ekonomik krizde vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Kent lokantaları, öğrenci bursları, anne kartlar, kadın eğitim kurumları ve kreşler ile sosyal altyapı projelerimizi daha da artırarak hız vereceğiz. Elimizden gelen her fırsatı ve kaynağı kullanarak şehrimizin altını metro ağlarıyla örmeye devam edeceğiz. Umut ediyorum ki hiçbir fayda sağlamadığı bu seçimlerde iyice anlaşılan bazı engelleme çabaları da artık son bulur. Bugün kıymetli İBB Meclisinden tekrar etmek isterim ki başta Beylikdüzü, Sefaköy raylı sistem olmak üzere artık bekleyen tüm imzalarımızı lütfen atın. Atınız ki biz de hızlıca şehir olarak işlerimize odaklanalım. İstanbul'un çevre şehir trafik sorunlarını hızlıca hep birlikte çözebilelim bu yeni dönemde sırt sırta verebilirsek şehrimizin her ilçesinde yaşam kalitesini artırabiliriz. Yanlış ekonomik politikalar nedeniyle millet her geçen gün fakirleşirken bu milletin evlatları işsizlik ve gelecek kaygısı nedeniyle kendi anavatanından umudunu kaybederken particilik yapma lüksümüz olmaz, olamaz

Kepez Belediye Başkanı Kocagöz'ün tutuklanmasına tepki

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün tutuklanmasına tepki gösteren İmamoğlu şu ifadeleri kullandı: 

Yıllar boyunca Soma faciasından Pamukova'ya, benim de çok sevdiğim insanları kaybettiğim Çorlu Tren Faciası'na kadar pek çok olay süreç içerisinde ortadadır. Yıllar geçmesine rağmen mahkemeleri sürüyor. Kazalar ve facialar ihmal üzerinden gerçekleşmişse sorumluların partisine bakılmadan cezası verilmelidir. Bu gereklilik iktidar mensupları için ne ise benim parti CHP için de aynı şekilde uygulanmalıdır ve eşit olmalıdır. Adalet herkesi eşitlemelidir. Bu bahsi geçen işlerde yıllardır birileri korunurken Antalya'da yaşanan kazada Kepez Belediye Başkanımızın hızla tutuklanması akıl ve vicdanlarda soru işaretleri bırakmıştır. Bunun nedeni adaletin adamına göre tecelli etmiş olması duygusunu yaşatmıştır. Bu duygunun gözetilmesinin önemli olduğunu duyurmak isterim. Kamuoyuna bu anlamda bir vicdan çağrısı yapmak isterim.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU