Kısa haberler

Independent Türkçe, Türkiye ve dünyadan güncel haberleri okurları için derledi

Fotoğraf: Independent Türkçe

İklim Tamkan: Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdım

Piyanist İklim Tamkan, eylül ayında ilişkisini bitirdiği oyuncu Fırat Tanış'ın ailesi ve yakınlarını da kapsayan şekilde psikolojik şiddet, tehdit ve ısrarlı takibine maruz kaldığını ve uzaklaştırma kararı aldırdığını duyurdu.

 Tamkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Bu şiddet zincirini kırmayı bir sorumluluk olarak görüyorum ve bu zincirin sessiz bir halkası olmayı reddediyorum" ifadelerine yer verdi.
 


Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: Gazze'nin kuzeyinde 2 bebek açlıktan öldü

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 4 aydan uzun süredir saldırılarıyla açlığa sürüklediği ve insani yardımın girişini engellediği Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'da 2 bebeğin açlıktan öldüğünü duyurdu.

Açıklamada, Beyt Lahiya'da bulunan Kemal Advan Hastanesine yetersiz beslenme ve dehidrasyon (sıvı kaybı) sebebiyle hayati tehlikesi bulunan çok sayıda bebeğin getirildiği belirtildi.

Gazze'de açlık ve susuzluğun binlerce çocuk ve hamile kadının ölümüne sebep olduğu belirtilen açıklamada, "Kemal Advan Hastanesinde yetersiz beslenme ve sıvı kaybı sebebiyle 2 bebek hayatını kaybetti." ifadesi kullanıldı.


Süleyman Soylu CHP standını ziyaret etti

Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu Kemerburgaz'da CHP standını ziyret etti.

Soylu sosyal medya hesbaından yaptığı paylaşımda "Hoşgörüleri için sağolsunlar" dedi


Hatimoğulları: Hizbul-Kontranın uzantısı olan partiyle sözüm ona Filistin için ortak gözyaşı döküyorlar

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Bismil'de konuştu.

Konuşmasında iktidarı eleştiren Hatimoğulları "Küçük particiklerle birlikte Amed’de DEM Parti’ye olan sempatiyi ve sevgiyi, DEM Parti’ye olan siyasi bağlılığı ortadan kaldıracaklarını zannediyorlar" dedi.

Hatimoğulları şöyle devam etti:

Hizbul-Kontranın uzantısı olan partiyle sözüm ona Filistin için ortak gözyaşı döküyorlar. Ne onların Filistin için gözyaşı döken küçük ortakları ne de AKP’nin bizzat kendisi Filistin halkının yanında değildir


Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Riyad'da Veliaht Prens Bin Selman ile görüştü

Suudi Arabistan haber ajansına (SPA) göre, Zelensky ve beraberindeki heyeti, başkent Riyad'daki Uluslararası Kral Halid Havalimanı'nda Riyad Emiri Vekili Prens Muhammed bin Abdurrahman bin Abdulaziz karşıladı. Al Arabiya televizyon kanalı, Zelenski'nin ziyaretinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştüğünü duyurdu.

Görüşmede, ikili ilişkilerin gözden geçirildiği ve "Rusya Ukrayna krizine" çözüm yolları için işbirliğinin güçlendirilmesi, diyalog imkanlarının ele alındığı kaydedildi.


BM: Suriye'de 16,7 milyon kişi insani yardıma muhtaç

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen Suriye oturumunda konuştu.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin, son yüzyılın en şiddetli depremlerinden olduğuna işaret eden Griffiths, depremlerin hem Türkiye hem de Suriye'de binlerce can aldığını ve milyonlarca kişinin yaralanmasına sebep olduğunu anımsattı. Griffiths, Suriye'de 12 yıldan fazla süren ihtilaf nedeniyle depremlerin etkisinin çok daha fazla olduğuna dikkati çekerek, temel hizmetler ve barınakların yeniden inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Suriye'de durumun son 1 yılda kötüleştiğine işaret eden Griffiths, "Suriye'de 16,7 milyon kişi insani yardıma muhtaç. Bu tüm nüfusun yaklaşık dörtte üçüne denk geliyor" bilgisini paylaştı.


Rusya'ya bağlı Çeçenistan'da Kuran-ı Kerim yakan kişiye 3,5 yıl hapis cezası

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti'ndeki mahkeme, geçen yıl Kuran-ı Kerim yakan Nikita Juravel'i 3,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Çeçenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Groznıy'daki Visaitovskiy Şehir Mahkemesinde yapılan duruşmada, Kuran-ı Kerim yakan Juravel, "manevi değerlere hakaret ettiği ve toplumsal düzeni bozduğu" gerekçesiyle suçlu bulundu. Mahkemede, 20 yaşındaki Juravel'in 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.


Katar: Gazze'de henüz ateşkesle ilgili bir anlaşma yok

Katar, Gazze'de ateşkes ve esir değişimi konusunda İsrail ile Filistinli gruplar arasında duyurulabilecek bir anlaşmanın varlığını yalanladı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, düzenlediği basın toplantısında, ateşkes ve esir takasıyla ilgili devam eden müzakerelerin şu ana kadar somut bir sonuç vermediğini söyledi.

En kısa zamanda anlaşmayla sonuçlanacak bir gelişmeden umutlu olduklarına ifade eden Ensari, "Ramazan ayında bir ateşkesin sağlanması için çabalıyoruz. Bu dönemde bazı Yahudi bayramları da söz konusu, dolayısıyla tüm tarafları ateşkese davet ediyoruz." dedi.


Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar: Türkiye, barış şartlarının müzakeresinde başarılı tek ülkeydi

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya-Ukrayna Savaşı'na ilişkin, "Türkiye, barış şartlarının müzakeresinde başarılı olan tek ülkeydi" dedi.

Bodnar, Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Topluluğunca düzenlenen "Büyükelçi Kampüste" etkinliğinde, Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve güncel gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Büyükelçi Bodnar, ülkesi ve Türkiye'ye ilişkin, "Sanayilerimiz, devlet kurumlarımız ve toplumlarımız arasında çok güçlü ve gelişmiş bir ilişki var" ifadesini kullandı. Ukrayna ile Türkiye arasında, 3 Şubat 2022'de imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'na (STA) değinen Bodnar, anlaşmanın, Türkiye ile bağları daha da iyi konuma ulaştırdığını kaydetti.


EGM'den DEM Parti'li Otlu'nun ikametinin arandığı haberlerine ilişkin açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), İstanbul'daki bir terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden birinin ikametinde aynı zamanda "bir siyasi parti milletvekilinin de ikamet ettiğini, burayı silahlı terör örgütü kurma ve yönetme suçundan yeşil kategoride aranan bir kişinin de kullandığını" bildirdi.

EGM'den yapılan yazılı açıklamada, "Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu'nun ikametinde, emniyet ekiplerince arama gerçekleştirildiği yönündeki haberlere ilişkin kamuoyuyla bilgi paylaşma gereği duyulduğu" belirtildi.

Silahlı terör örgütleri MLKP, TKP/ML ve MKP'nin cezaevindeki üyelerine para gönderdiği belirlenen kişilere yönelik bugün İstanbul merkezli operasyonlar düzenlendiği ve 15 zanlının gözaltına alındığı bilgisi paylaşılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Gözaltına alınanlar arasındaki S.G'nin Üsküdar ilçesinde 2014 yılından beri ikamet ettiği adreste gözaltına alındığı, bu adreste aynı zamanda bir siyasi parti milletvekilinin de ikamet ettiği, söz konusu ikameti silahlı terör örgütü kurma ve yönetme suçundan yeşil kategoride aranan S.A'nın da kullandığı tespit edilmiştir. Adreste yapılan aramada, şahısların cezaevinde bulunan örgüt üyeleri ile haberleşmesine ilişkin dokümanlar, çok sayıda dijital materyal ve çeşitli örgütsel doküman ele geçirilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma devam etmektedir.


Rusya Savunma Bakanı Şoygu: ABD, Avrupa ülkelerinde nükleer potansiyelini artırıyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, başkent Moskova'da askeri yetkililerle yaptığı toplantıda, Rus ordusunun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Şoygu, Kore Yarımadası ve Tayvan bölgesindeki durumu değerlendirerek, "Washington, Pasifik Okyanusu'nun batı kısmında askeri varlığını genişletmek için Kore Yarımadası ve Tayvan Adası açıklarında artan gerilimi kullanmaya devam ediyor. Bu yıl, ABD ve müttefiklerinin, NATO üyesi ülkelerin askeri potansiyeli kullanılarak ortak askeri tatbikat sayısını artırması bekleniyor." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın doğu sınırlarındaki güvenliğin artırılması hedefiyle Doğu Askeri Bölgesi'nin savaş imkanlarını güçlendirme yönünde önlemler aldıklarını dile getiren Şoygu, Rusya, Moğolistan, Hindistan, Laos ve Vietnam'dan askeri birliklerin yer alacağı 4 uluslararası askeri tatbikat düzenleneceğini bildirdi.

Şoygu, "Radyasyon, kimyasal ve biyolojik tehditler, ABD'nin kışkırtıcı eylemleri nedeniyle artıyor. Washington, Avrupa ülkelerinde nükleer potansiyelini artırıyor ve nükleer silah başlıklarını sevk etme araçlarıyla ordusunu donatıyor" açıklamasında bulundu. Rusya Silahlı Kuvvetlerine bağlı Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetlerinin rolünün önemine işaret eden Şoygu, bu birliklerin modern silahlarla donatıldığını kaydetti.


İran: Mısır'la normalleşme için gerekli adımların atılması konusunda mutabakata vardık

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile Tahran-Kahire ilişkilerinin normalleştirilmesi için gerekli adımların atılması konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi. İran devlet televizyonunun haberine göre, İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 55. Oturumu'na katılan Abdullahiyan, oturum aralarında Mısır Dışişleri Bakanı Şükri ile bir araya geldi.

Görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi veren Abdullahiyan, "Mısırlı mevkidaşım ile İran'ın Gazze'ye yardımının ulaştırılması, Gazze'deki insani konulara özel önem verilmesi ve Filistin'deki mevcut savaş ve soykırımın siyasi çözümü konusunda önemli görüşmelerde bulunduk" dedi. Şükri ile Tahran-Kahire ilişkilerinin normalleştirilmesi için gerekli adımların atılması konusunda da mutabakata vardıklarını belirten Abdullahiyan, "İşler iyi yönde ilerliyor. İnşallah daha da ileri götürebiliriz. Yakın gelecekte adımlar atılacak" ifadelerini kullandı.


Çanakkale'de 4,6 büyüklüğünde deprem

Çanakkale'nin Biga ilçesinde saat 16.09'da 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Biga ilçesi olan 4,6 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Depremin, 7 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AA muhabirine, AFAD başta olmak üzere ekiplerin taramalarının sürdüğünü söyledi.

Aktaş, "Yapılan taramalara göre ilimizde herhangi olumsuz bir durum yaşanmamıştır. Hemşehrilerimize 'geçmiş olsun' dileklerimi iletiyorum." dedi. Depremin, Çanakkale'nin yanı sıra Edirne'de de hissedildiği bildirildi.


DEM Parti: İzmit'teki adayımızı çekmiyoruz, iddialar asılsızdır

DEM Parti, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için aday gösterdiği Gencer Demirkaya’nın adaylığını çekerek CHP'nin adayı Fatma Kaplan Hürriyet’i destekleyeceği iddialarını yalanladı. Partinin genel merkezinden yapılan ve sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "İzmit’te kendi belediye başkan adayımızı geri çektiğimiz ve CHP’li adayı destekleyeceğimiz iddiaları asılsızdır. Belediye başkan adayı arkadaşımız başvurusunu yapmış ve onaylanmıştır. Kendisine de tekrar başarılar diliyoruz." denildi.


Destici: Devlet haneye giren parayı kontrol etsin, geçinemeyene para versin

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, emeklilerin içinde bulunduğu şartların da farkında olduklarını söyledi. Partisinin Ankara Bala'daki mitinginde konuşan Destici "Asgari Hane Geçim Rakamı Komisyonu" kurulması önerisinde bulundu. Destici, bu komisyonun haneye giren geliri tespit edeceğini belirterek, "Örneğin, Ankara'da 4 kişilik bir aile en az kaç liraya geçinebilir? Farzımuhal 20 bin liraya geçinebilir. O eve sadece bir emekli maaşı geliyorsa işte aradaki 10 bin lirayı devlet ona verecek. Ama evine 2 maaş, 3 maaş giriyorsa ona gerek yok." açıklamasını yaptı.


Bisikletli Doğanay Güzelgün'ün ölümüne sebep olan sanık hakkında 20 ila 25 yıl arasında hapis talebi

Kadıköy'de otomobiliyle bisiklet sürücüsü Doğanay Güzelgün'e çarparak ölümüne neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan Temel Ünlü'nün yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Davanın savcısı; anığın kazadan sonra olay mahallinden kaçması ve 2,5 ay kadar sonra teslim olması, ehliyetinin bulunmaması ve olay öncesinde alkol aldığını beyan etmesinden dolayı olası kastla maktulün ölümüne sebebiyet verdiğini belirtti. Mütalaada, bu kapsamda sanık Ünlü'nün "olası kastla öldürme" suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Sanık Ünlü ise; olayda kendisinin de mağdur olduğunu ileri sürdü ve "Kendisi rahmetli oldu ancak ben de yaşarken mezara girdim" şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Bostancı Sahil Yolu'nda 18 Temmuz 2023'te Temel Ünlü yönetimindeki 34 GNE 745 plakalı otomobil, bisikletli Doğanay Güzelgün'e çarpmış, ağır yaralanan Güzelgün kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olay yerinden kaçan ve 71 gün sonra Anadolu Adliyesine giderek teslim olan Ünlü, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.


Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a açtığı davayı kazandı

CHP'nin 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve  AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan hakkında açtığı 5 kuruşluk tazminat davasını kazandı.

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, "Recep Tayyip Erdoğan'ın 01.06.2022 tarihli (TBMM Grup toplantısında) konuşmasında savurduğu hakaretler nedeniyle açmış olduğumuz '5 Kuruşluk dava" sonuçlandı' dedi.

"Erdoğan kaybetti!" diyen Celal Çelik, "7. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu kazandı... Mahkeme, Erdoğan'ın sözlerinin hakaret ve iftira kapsamında bulunduğunu hüküm altına aldı. Hesap sormaya devam edeceğiz!" ifadelerini kullandı.


KADEM, 28 Şubat'ın 'ikna odaları'nı anımsattı

Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM), "postmodern darbe" olarak adlandırılan 28 Şubat'ta başörtülü öğrencilerin başlarını açtırmak için üniversitelerde kurulan "ikna odaları"nı hatırlattığı farkındalık kampanyası düzenledi. KADEM'in yayınladığı animasyon filminde dönem, genç kızların dilinden anlatılıyor. "İkna olduk ama neye" ifadelerine yer verilen filmde; dönemin aktörleri ve ortaya koydukları fikirler hatırlatılıyor.


Kremlin'den açık tehdit: Batı, Ukrayna'ya asker gönderirse NATO-Rusya çatışması kaçınılmaz olur

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ukrayna'ya asker göndermenin "ihtimal dışı" bırakılmaması gerektiğine yönelik açıklamalarını başkent Moskova'da gazetecilere değerlendirdi. Söz konusu ihtimalin gündeme gelmesinin önemli ve yeni bir olay olduğunu belirten Peskov, "Fransa Cumhurbaşkanı'nın açıklamasının diğer tüm yönlerini zaten duymuştuk ve bunları dikkate aldık. Macron'un, Rusya'yı stratejik bir yenilgiye uğratmanın gerekliliği konusundaki tutumunun da oldukça farkındayız." diye konuştu. Peskov, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya asker göndermesi halinde NATO ile Rusya arasında çatışma yaşanıp yaşanmayacağına yönelik soruya, "Bu durumda artık olasılıktan değil, kaçınılmazlıktan bahsetmeliyiz. Böyle değerlendiriyoruz." karşılığını verdi.


Reuters: Hamas, Paris'teki müzakerelerde 40 günlük geçici ateşkes ve rehine takasını içeren bir teklif aldı

Gazze'deki ateşkese yönelik müzakerelere yakın üst düzeydeki bir kaynak, Hamas'ın Paris'teki müzakerelerde askeri operasyonlara 40 gün ara verilmesini ve her bir İsrailli rehineye karşılık 10 Filistinli tutuklunun takas edilmesini içeren bir taslak teklif aldığını açıkladı.

Reuters’a konuşan kaynak, önerilen ateşkes kapsamında Gazze'deki hastane ve fırınların onarılacağını ve her gün 500 yardım kamyonunun bölgeye gireceğini belirtti.

Geçici ateşkes teklifine göre, bir miktar Filistinli tutuklunun salıverilmesi karşılığında Gazze Şeridi'nde rehin tutulan İsrailli tüm kadınlar, 19 yaş altındaki çocuklar, yaşlılar ve hastalar serbest bırakılacak.

Teklif kapsamında ayrıca askerlik çağındaki Filistinli erkeklerin haricindeki evsiz kalmış Filistinlilerin kademeli olarak Gazze Şeridi'nin kuzeyine dönmelerine izin verilecek.


AA: MİT,  YPG-YPJ sorumlularından Emine Seyid Ahmed'i etkisiz hale getirdi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), YPG/YPJ'nin sözde sorumlularından Suriye uyruklu "Azadi Derik" kod adlı Emine Seyid Ahmed'i, Kamışlı'da düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirdi. AA’nın güvenlik kaynaklarına dayandırdğı bilgiye göre, "füze temini ve kullanımından sorumlu" Ahmed'in, Tel Rıfat'tan Zeytin Dalı Harekatı bölgesindeki Türk güvenlik güçlerine yönelik füze saldırılarının talimatını verdiği, Kilis'te sivilleri hedef alan füze saldırılarının da talimatını verdiği ileri sürüldü.


Bakan Şimşek'ten, "kredi kartına taksit kaldırıldı" iddialarına yanıt

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartı kullanımında taksit uygulamasının kaldırıldığı iddialarına yanıt vererek, "Vatandaşlarımızdan istirham ediyorum, lütfen bizden duymadığınız hiçbir habere itibar etmeyiniz" ifadesini kullandı.

Şimşek, sosyal medya hesabından, Dezenformasyonla Mücadele Merkezinin "Kredi kartına taksit kaldırıldı" iddialarının doğru olmadığına ilişkin paylaşımını alıntılayarak konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Piyasalarda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmaya yönelik kasıtlı haberlerin dolaşıma sokulduğunu bildiren Şimşek, şunları kaydetti:

Orta Vadeli Program'ımızda uygulayacağımız politikaları net şekilde ortaya koyduk. Kurala dayalı ve öngörülebilir politikalarımız seçim sonrası dönemde de aynen devam edecektir. Bu çerçevede vatandaşlarımızdan istirham ediyorum, lütfen bizden duymadığınız hiçbir habere itibar etmeyiniz.


"Kafes-49" operasyonları: 147 şüpheli hakkında işlem yapıldı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 56 ilde tefeci ve dolandırıcılara yönelik düzenlenen "Kafes-49" operasyonlarında 147 şüpheli hakkında işlem yapıldığını bildirdi. Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde, tefeci, dolandırıcı ve mali suç örgütlerine yönelik, aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir'in de bulunduğu 56 ilde eş zamanlı "Kafes-49" operasyonları düzenlendiğini belirtti. "Aziz milletimizin bilmesini isterim ki suçta kibirlenenlere, halkımızın huzurunu kaçıranlara, organize suç örgütlerine ve çetelere göz açtırmayacağız. Hangi büyüklükte olursa olsun halkımızın huzurunu kaçıran organize suç örgütleri ve çeteleri çökertip, tek tek kafesin içine koyacağız." ifadesini kullanan Yerlikaya, operasyonlarda 147 şüpheli hakkında işlem yapıldığını kaydetti. Görüntülerini de paylaştığı operasyonları gerçekleştiren güvenlik güçlerini tebrik eden Yerlikaya, "Operasyonlarda şüphelilerin tefecilik, kamu kurum ve kuruşlarının zararına yönelik nitelikli dolandırıcılık, kişilere karşı nitelikli dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, parada sahtecilik, resmi ve özel belgede sahtecilik ile vergi usul kanununa muhalefet suçlarını işledikleri tespit edildi." bilgisini verdi.


AYM'nin Cumhurbaşkanlığı teşkilatı hakkında kararnamede çok sayıda iptal kararı yayımlandı

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Cumhurbaşkanlığı teşkilatı hakkında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çok sayıda hükmünün iptal edilmesine ilişkin gerekçeli kararı yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan 26 Ekim 2023 tarihli AYM kararında Cumhurbaşkanlığı teşkilatı hakkında Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, Cumhurbaşkanlığı teşkilatın işleyişi ve çalışma esaslarını düzenleyen çok sayıda hükmün iptaliyle ilgili gerekçeler bulunuyor.

Engin Altay, Özgür Özel, Engin Özkoç ile dönemin 137 CHP milletvekili tarafından açılan ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nca AYM'ye gönderilen davayı inceleyen AYM'nin verdiği iptal kararları, 9 ay sonra yürürlüğe girecek.


ABD Başkanı Biden açıkladı: İsrail, Ramazan ayı boyunca Gazze'deki eylemlerini durduracak

ABD Başkanı Joe Biden, NBC'den Seth Meyers'e verdiği röportajda, "Ramazan yaklaşıyor ve İsrailliler, tüm rehineleri kurtarmamız için bize zaman tanımak amacıyla Ramazan boyunca da faaliyetlerde bulunmayacaklarına dair bir anlaşma yaptı." dedi. Biden, Gazze'de ateşkese çok yakın olunduğunu ve gelecek pazartesi gününe kadar ateşkesin sağlanabileceğini söyledi. Biden, Gazze'de ne zaman ateşkes sağlanabileceğine ilişkin soruya, "Umuyorum bu hafta sonuna kadar. Ulusal güvenlik danışmanım çok yakın olduğumuzu söyledi ama daha tamamlamadık. Umuyorum ki gelecek pazartesiye kadar (Gazze'de) ateşkes sağlanacaktır." yanıtını verdi.


Kendini yakan ABD askeri Washington'daki İsrail Büyükelçiliği önünde anıldı

Aralarında Yahudilerin de bulunduğu yüzlerce kişi, İsrail'in Washington Büyükelçiliği önünde Gazze'deki "soykırıma ortak olmayacağını" söyleyerek kendini yakan ABD Hava Kuvvetleri askeri Aaron Bushnell'i anmak için büyükelçilik önünde toplandı. Pankartlar ve Filistin bayrakları taşıyan vatandaşlar, Bushnell için büyükelçilik önüne çiçekler bırakarak, mum yaktı.

AA-20240227-33821502-33821469-ISRAILI_PROTESTO_ICIN_KENDINI_YAKAN_ABD_ASKERI_WASHINGTONDAKI_ISRAIL_BUYUKELCILIGI_ONUNDE_ANILDI.jpg
Fotoğraf: AA

Hamas: Washington yönetimi sorumlu

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Filistin halkına karşı yürüttüğü soykırım savaşında Siyonist yapıyı (İsrail'i) destekleyen politikası nedeniyle ABD Hava Kuvvetleri pilotu Aaron Bushnell'in ölümünden tamamen ABD Başkanı Biden yönetimi sorumludur" ifadesi yer aldı. Bushnell'in Gazze Şeridi'nde Filistin halkına yönelik "Siyonist katliamlara ve etnik temizliğe" ışık tutmak için "hayatını feda ettiği" değerlendirmesine yer verilen açıklamada, Bushnell'in ailesi ve dostlarına taziye ve dayanışma dileklerinde bulunuldu.

ABD Hava Kuvvetlerinde aktif görevde olan 25 yaşındaki Aaron Bushnell, İsrail'in Washington Büyükelçiliği önünde "Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim.", "Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil." dedikten sonra başından aşağı benzin dökerek kendisini ateşe vermişti. Kamuflaj elbisesi içindeki Bushnell, nefesi kesilene kadar "Filistin'e özgürlük" diye bağırmıştı.

AA-20240227-33821502-33821472-ISRAILI_PROTESTO_ICIN_KENDINI_YAKAN_ABD_ASKERI_WASHINGTONDAKI_ISRAIL_BUYUKELCILIGI_ONUNDE_ANILDI.jpg

Fotoğraf: AA


DEM Parti İzmit adayını çekti: CHP'nin adayını destekleyeceğiz

DEM Parti, Kocaeli İzmit'te Fatma Kaplan Hürriyet’in CHP'den adaylığı netleşince kendi adayını çekti. 

Gazete Duvar'a konuşan DEM Parti Kocaeli İl Başkanı Nuri Tan şunları söyledi: 

İzmit adayımız çekildi. Biz muhalefete kaybettirmek istemiyoruz. Muhalefete kaybettirmemek adına almış olduğumuz bir karar. İzmit adayımızın da talebi bu yöndeydi. Tamamen kent uzlaşısı kapsamında yaptığımız değerlendirmenin bir sonucu.

Nuri Tan, bu karar karşılığında belediyede DEM Parti üyelerine kadro verileceği iddialarını da yalanladı. 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU