Kısa haberler

Independent Türkçe, Türkiye ve dünyadan güncel haberleri okurları için derledi

Fotoğraf: Independent Türkçe

Adana Ülkü Ocakları'ndan "Adana'da ihanete geçit yok" pankartı

Alparslan Türkeş’in kızı Ayyüce Türkeş Taş, İYİ Parti’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Adana Ülkü Ocakları, Ayyüce Türkeş'in "Adana’nın hakkı daha fazlası" yazılı pankartının yanına babası Alparslan Türkeş’in, "Dalından kopan yaprağın akıbetini rüzgar tayin eder!" sözünün yer aldığı bir pankart astı. Pankartın sol alt kısmında ise "Adana'da ihanete geçit yok!" ifadesiyle Ayyüce Türkeş'in afişini gösteren bir ok işareti yer aldı.

Ayyüce Türkeş Taş X hesabından, eski MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici'nin oğlu Ercüment Devlet Yahnici'nin olaya tepki gösteren bir paylaşımını retweeledi.


Bakan Tunç: Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tv100 Özel yayınına katıldı.

Konut kiralarında yüzde 25 zam sınırı uygulamasına ilişkin Bakan Tunç "Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM’de yüzde 25’le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu. 1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak" dedi. 


İsrail ordusu Gazze'de bir subayının öldürüldüğünü bildirdi

İsrail ordusu, saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de bir askerinin daha öldürüldüğünü açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Givati Tugayı'nda bölük komutanı Yüzbaşı Eyal Shominov'un (24) Gazze'deki çatışmalarda öldüğü kaydedildi.

Buna göre 7 Ekim'den bu yana 238'i karadan işgal sürecinde olmak üzere 577 askeri öldü.


Rusya'da hapishanede ölen muhalif Navalnıy'ın naaşının ailesine teslim edildiği belirtildi

Rusya'da geçen hafta cezaevinde ölen Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın cesedinin ailesine teslim edildiği bildirildi.

Navalnıy'ın Sözcüsü Kira Yarmış, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Aleksey'in cesedi annesine teslim edildi. Bunu bizimle birlikte talep eden herkese teşekkür ederim." ifadelerini kullandı. Yarmış, Navalnıy'ın cenazesinin yapılmasına Rus yönetiminin engel koymayacağını umduğunu belirtti.


AB Yüksek Temsilcisi, İsrail'in yeni yerleşim planının "kışkırtıcı ve tehlikeli" olduğunu söyledi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, X hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'in Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşim birimlerinde 3 bin 300 yeni ünite inşa edileceği yönündeki duyurusunun "kışkırtıcı ve tehlikeli" olduğunu kaydetti.

Yerleşimlerin bölgede güvensizlik ortamını ve gerilimi artırdığını belirten Borrell, "Barış çabalarını engelliyor ve uluslararası hukukun ciddi ihlaline yol açıyor" ifadesini kullandı.


TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Kavlak hayatını kaybetti

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Türk Metal Sendikası Onursal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, hayatını kaybetti.

Türk Metal Sendikasından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı, Türk Metal Sendikası Onursal Genel Başkanı, ülkemiz sendikal hareketinin yetiştirdiği değerli sendikacı Pevrul Kavlak, yakalandığı amansız hastalık sonucu vefat etmiştir. Merhum Genel Başkanımız için yarın saat 12.00'de Türk Metal Sendikası önünde bir tören yapılacak, ardından ikindi vakti Kırıkkale Kavlak Camii'nde kılınacak cenaze namazından sonra aile mezarlığında defnedilecektir.


Gazzeliler, gıda bulamayınca yemek için yaralı atı kesti

İsrail’in abluka altına alarak saldırılarını sürdürdüğü Gazze’nin kuzeyinde kıtlığa sürüklediği Filistinlilerin hayatta kalma mücadelesi zorlu koşullara rağmen devam ediyor.

Sosyal medyada yer alan bir görüntüde, Gazze’nin kuzeyinde ekmek dahi bulamayıp hayvan yemi tüketen Filistinliler, artık başka gıda ürünü bulamayınca, yaralı bir atı ölmeden önce kesti.


Erdoğan'ın Sakarya mitinginde açılan 'İsrail ile ticaret utancı sonlandırılsın' pankartı kaldırıldı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuşma yaptı.

Erdoğan'ın konuşması sırasında miting alanında 'İsrail ile ticaret utancı sonlandırılsın' pankartı açıldı ancak pankartı açanlara görevliler tarafından müdahale edildi.


KHK ile ihraç edilen Barış Akademisyeni Bülent Şık göreve iade edildi

Barış için Akademisyenler grubunun yayımladığı barış bildirisine imza attığı gerekçesiyle, Kasım 2016’da 677 sayılı KHK ile üniversitedeki doçentlik görevine son verilen Bülent Şık, göreve iade edildi.

Şık sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Akdeniz Üniversitesi'ndeki öğretim üyeliği görevine Ankara 27. İdare Mahkemesinin verdiği kararla iade edildim. Akademi içinde -ya da dışında- toplumsal barışı ve kamu refahını savunmak için çalışmaya devam edeceğim.


Zelenskiy 2. yıl dönümünde Rusya-Ukrayna Savaşı'nı değerlendirdi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, , Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ikinci yılı dolayısıyla Ukrayna'ya gelen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile savaşta zarar gören köylerden Hostomel'de düzenlenen anma törenine katıldı. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada iki yıldır süren savaşı değerlendiren Zelenskiy, şunları kaydetti:

Rusya'nın 'Kiev'i 3 günde ele geçirme' planı Hostomel'de başladı. İki yıl önce düşmanın çıkarma kuvvetlerini burada ateşle karşıladık, iki yıl sonra dostlarımız ve ortaklarımızla burada buluşuyoruz. Bu da 2 yıl boyunca katettiğimiz yolu ve 24 Şubat (2022) ile bugün arasındaki farkı sembolik ve anlamlı şekilde ifade ediyor.

Zelenskiy, Ukrayna halkının savaşın ilk 3 gününde ayakta kaldığını, dördüncü gününde düşmediğini, beşinci günü de savaştığını dile getirerek "Ve sonra bir ay, sonra 6 ay ve şimdi 2 yıl. Özgürlük için savaş. Yaşam savaşı, konuşmalarımda her zaman söylediğim gibi, inanılmaz insanlar tarafından kahramanca sürdürülüyor; büyük bir ülkenin büyük insanları" ifadelerini kullandı.

Her normal insanın savaşın sona ermesini istediğine işaret eden Zelenskiy, şöyle devam etti:

Ancak hiçbirimiz Ukrayna'nın bitmesine izin vermeyeceğiz. Bu nedenle 'savaşın sona ermesi' ifadelerine her zaman 'bizim şartlarımızla' ifadesini ekliyoruz. Bu yüzden 'barış' kelimesinin ardından her zaman 'adil' kelimesi gelir. Bu nedenle gelecek tarihte 'bağımsız' kelimesi her zaman 'Ukrayna' kelimesinin yanında yer alacak. Hayatımızın 730 günü boyunca bunun için savaşıyoruz ve kazanacağız.


ABD'nin 1972'den bu yana Ay'a iniş yapan ilk uzay aracı "Odysseus" yan yattı

ABD merkezli Intuitive Machines şirketinin "IM-1" misyonu kapsamında uzaya yolladığı "Odysseus" adlı uzay aracının, iniş yaptığı Ay'da yan yattığı bildirildi.

Intuitive Machines Üst Yöneticisi (CEO) Steve Altemus, konuya ilişkin basına yaptığı açıklamada, Ay'da yan yatan Odysseus'un "çok hızlı iniş yapması sebebiyle ayaklarından birinin takılmış olabileceğini" söyledi. Altemus, "Devrilmiş olmasına rağmen aracın oldukça fazla operasyonel kabiliyeti bulunuyor" ifadesini kullandı. Şirketin ilk açıklamasında ise Ay'a ilk inişi sırasında Odysseus'un dik durduğu belirtilmişti.


İsrail'in 141 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 29 bin 606'ya yükseldi

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in 141 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi. İsrail'in son 24 saatte 92 Filistinliyi öldürdüğü belirtilen açıklamada, toplam can kaybının 29 bin 606'ya yükseldiği aktarıldı. Son saldırılarda 123 Filistinlinin yaralanmasıyla toplam yaralı sayısının ise 69 bin 737'ye çıktığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında hala enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı vurgulandı.


İsrail güçleri denizin ortasındaki Filistinli balıkçının kayığına ateş açtı

İsrail güçleri denizin ortasındaki Filistinli balıkçının kayığına ateş açtı. Filistinli balıkçının açılan ateşten kürek çekerek kaçmaya çalıştığı anlar saniye saniye görüntülendi.


AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, savaşın 2'nci yıl dönümünde Kiev'de

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, X hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya'nın Ukrayna'da 24 Şubat 2022'de başlattığı savaşın yıl dönümünde Kiev'e gittiğini duyurdu. AB Komisyonu Başkanı, "Ukrayna tümüyle özgür olana dek finansal, ekonomik, askeri ve etik açıdan desteği sürdüreceğiz" ifadesini kullandı. Von der Leyen'e, AB Dönem Başkanı Belçika'nın Başbakanı Alexander de Croo da eşlik ediyor.

Von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola ile savaşın yıl dönümü nedeniyle ortak açıklama yapmış, Ukrayna'ya ekonomi, askeri ve savunma alanlarında desteğin süreceğini vurgulamıştı. Açıklamanın AB adına değil, AB'nin üç kurumunun liderlerinin kendi isimleriyle yapılması dikkati çekmişti. Daha sonra Macaristan'ın muhalefeti nedeniyle açıklamanın üye ülkelerin tümünün rızasıyla yapılamadığı öğrenilmişti.


Muharrem İnce’den Lütfü Savaş değerlendirmesi: Hatay'ı kaybedecekler büyük ihtimal

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CNN TÜRK'te Hafta Sonu programında Hakan Çelik’in konuğu oldu.

CHP’nin yeni yönetimini “Gelen gideni arattı. Vatandaş görüyor, savruluyor. Politika ve liderlikteki durumu vatandaş görüyor” sözleri ile eleştiren İnce, Lütfü Savaş’ın yeniden CHP Hatay Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olmasını da değerlendiren İnce şunları söyledi:

Hatay'ı kaybedecekler büyük ihtimal. Lütfü Savaş mı kaybetmiş olacak, bence değil. Parti yönetimi kaybedecek. Kaybettirmek için ellerinden geleni yaptılar. Aday gösterdiler daha iyisini bulamadığımız için aday gösterdik dediler. Bu kadar hata yapılır mı? Sarıgül çok ses getirirdi aday olsa. Çok büyük hatalar yaptılar. Eş, dost işine girdiler. Tunç Soyer Kemal Beyi desteklemişti. Kim Özel’i desteklediyse o kaldı. CHP'de Kemal Beyi destekleyenlerin üstü çizildi.

İnce, Gürsel Tekin’in CHP’den istifa etmesini ise, v “Gürsel Bey CHP’nin emektarıdır. ‘Telefonuma çıkmadılar’ dedi. Gürsel beye bunu yapamazsınız; yaşınız, konumunuz yetmez. Bana yaptılar bu hataları biliyorum. Kurultay yapıyorlar, cumhurbaşkanı adayını tuvaletin önünde oturtuyorlar” sözleriyle değerlendirdi.


Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva: Bu bir soykırım değilse, soykırımın ne olduğunu bilmiyorum

Rio de Janeiro kentinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını bir kez daha "soykırım" olarak nitelendirdi. Lula da Silva, "İsrail hükümetinin Filistin halkına yaptığı şey bir savaş değil, soykırımdır çünkü kadınları ve çocukları öldürüyorlar. Askerler ölmüyor, kadınlar ve çocuklar hastanede ölüyor. Bu bir soykırım değilse, soykırımın ne olduğunu bilmiyorum." değerlendirmesinde bulundu. İsrail ile uyum içinde "özgür ve bağımsız" bir Filistin devletini savunduklarını vurgulayan Lula da Silva, bu konuda politikalarının "net" olduğunu belirtti.

BM Güvenlik Konseyi'ne eleştiri

Lula da Silva, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne de tepki göstererek "Bugün hiçbir şeyi temsil etmiyor, herhangi bir karar almıyor yani barış için hiçbir şey yapmıyor. Bugün dünyada ikiyüzlülük çok fazla, politika ise oldukça az. Gazze'de olanları kabul etmediğimiz gibi, Ukrayna'daki savaşı da kabul edemeyiz" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nde reform gerçekleştirilmesi için ellerinden geleni yapmaya kararlı olduklarının altını çizen Lula da Silva, veto hakkına sahip ülkelerin demokratik davranmadığını kaydetti. Gazze'ye Ekim 2023'ten bu yana yapılan saldırılarda çoğu kadın ve çocuk 30 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Lula da Silva, "İnsanların, Gazze'de olup biteni anlamaması mümkün değil" diye konuştu.


Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna'nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasına yönelik çabalarımızı devam ettireceğiz

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna'daki savaşın 2. yılı geride bırakılırken, çatışmaların Ukrayna üzerindeki yıkıcı etkisinin büyüdüğü, bölgesel ve küresel düzeydeki olumsuz sonuçlarının derinleştiği kaydedildi.

"Diplomatik süreci yeniden canlandırmaya imkan verecek koşulların en nihayetinde ortaya çıkacağına inanıyoruz" ifadesi kullanılan açıklamada, bu anlayışla taraflara gerekli telkinlerin sürdürüldüğü vurgulandı. Açıklamada, "Ukrayna'nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasına yönelik çabalarımızı devam ettireceğiz" ifadesine yer verildi.

AA-20240223-33794202-33794201-RUSYAUKRAYNA_SAVASININ_2_YILINDA_LVIVDE_HAYATINI_KAYBEDEN_ASKERLER_ICIN_ANMA_TORENI_DUZENLENDI.jpg
Rusya-Ukrayna savaşının ikinci yılını geride bırakmasının ardından, Lviv şehrinde bulunan Lychakiv Mezarlığı'nda hayatını kaybeden Ukraynalı askerler için anma töreni düzenlendi / Fotoğraf: AA

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Dışişleri Bakanı Fidan'ı kabul etti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile başkent Karakas'ta bir araya geldi. Fidan, Venezuela'nın Filistin'e verdiği kararlı destek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşekkürlerini iletti. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek dönemde Venezuela'ya yapacağı ziyaret ele alındı.

Venezuela'nın geleceğine yalnızca halkının karar verebileceğine dair ilkesel tutumlarını vurgulayan Fidan, Venezuela'ya yönelik tek taraflı yaptırımları kabul etmediklerini belirtti. Fidan, Venezuela hükümetinin, uzlaşmazlıkları diyalog ve diplomasi yoluyla çözümleme yönünde attığı adımlardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ekonomik, ticari ve turizm işbirliğinin de ele alındığı görüşmede, stratejik sektörlere yapılacak yatırımlarla, Türkiye-Venezuela ikili ticaret hacmini yükseltme kararlılığı teyit edildi.  Öte yandan, görüşmede, enerji alanındaki ilişkiler de ele alındı.

"Erdoğan'ın Filistin meselesi karşısındaki duruşu bütün dünya için örnek teşkil ediyor"

Venezuela Devlet Başkanı Maduro da iki ülke ilişkilerinin ilerlemeye devam ettiğini belirterek, bu ziyaretin Türkiye-Venezuela arasındaki işbirliğine büyük katkıda bulunacağını söyledi. Maduro, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Filistin meselesi karşısındaki duruşu bütün dünya için örnek teşkil ediyor. Cesareti ve Filistin halkı için doğruluğu savunması hayranlık verici" ifadelerini kullandı. Filistin halkına karşı işlenen bu cinayetin durdurulması gerektiğini vurgulayan Maduro, Filistin halkını savunmak için tüm Müslüman ülkeler ile Karayip ve Latin Amerika ülkelerinin seslerini birleştirip birlikte yükseltmeleri gerektiğini dile getirdi. Bakan Fidan'ın, Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile de görüşmesi ve ardından ortak basın toplantısı düzenlenmesi öngörülüyor. Fidan'ın daha sonra temaslarda bulunmak üzere buradan Meksika'ya geçmesi bekleniyor.

AA-20240224-33795371-33795366-DISISLERI_BAKANI_HAKAN_FIDAN_VENEZUELADA.jpg
Fotoğraf: AA

Kafes-46 operasyonlarında 47 şüpheli yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Aydın ve Bursa'da eş zamanlı düzenlenen "Kafes-46" operasyonlarında 3 organize suç örgütünün çökertildiğini, 47 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Yerlikaya, sosyal medya paylaşımında, “Organize suç örgütlerine karşı şafak sökerken de gün batarken de operasyonlarımız aralıksız devam edecek" dedi. 


Kağıthane’de motosikletli şüpheliler bekçiyi vurdu

Kağıthane’de şüphe üzerine motosikletli 2 kişiyi durdurmak isteyen bekçi vuruldu. Motosikletli 2 şüpheli, Şirintepe Mahallesi Gümüşhane Caddesi'nde devriye gezen ve kendilerini durdurmak isteyen mahalle bekçilerine silahla ateş etti. Şüphelilerin açtığı ateş sonucu bir mahalle bekçisi yaralandı.

Haber verilmesi üzerine olay yerine emniyet, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralı mahalle bekçisi, sağlık ekiplerince olay yerindeki ilk müdahalesinin ardından tedavi altına alınmak üzere hastaneye kaldırıldı. Bölgede geniş güvenlik önlemi alınırken olay yeri inceleme ekipleri bölgede uzun süre çalışma yaptı. Polis ekiplerinin çalışmasıyla yakalanan şüpheliler emniyete götürüldü.

AA-20240224-33795208-33795206-KAGITHANEDE_SUPHELI_MOTOSIKLETLILER_BEKCIYI_VURDU.jpg
Fotoğraf: AA

148 hakim ve savcı yeni görev yerlerine atandı

Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) adli ve idari yargıdaki atama kararnamesi Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre; adli yargıda 142, idari yargıda ise 6 yeni atama yapıldı.


Dünyanın en pahalı at yarışı: Suudi Kupası'nda birinci olan at ve jokeyi ödülünü aldı

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, dünyanın en pahalı at yarışı "Suudi Kupası", Kral Abdulaziz Hipodromu’nda düzenlendi. Jokey Camillo Ospin, "Istita'aeh" isimli atıyla 1600 metrelik yarışı birinci tamamladı.


Gök bilimciler Neptün ve Uranüs etrafında yeni uydular tespit etti

Gök bilimciler, Neptün ve Uranüs etrafında daha önce bilinmeyen uydular tespit etti. Güneş sisteminde daha önce bilinmeyen uydular, Hawaii ve Şili'deki teleskoplar tarafından keşfedildi. Buna göre, gök bilimciler, Neptün'ün etrafında dönen 2 uydunun yanı sıra Uranüs'ün etrafında da bir küçük uydu daha olduğunu ortaya çıkardı. Uluslararası Astronomi Birliği, yeni keşiflerle Neptün'ün uydu sayısının 16'ya, Uranüs'ün ise 28'e yükseldiğini açıkladı. Washington'daki Carnegie Bilim Enstitüsünden gök bilimci Scott Sheppard, küçük uydunun Güneş'ten en uzak buzlu gezegen olan Neptün'ün etrafında bir turu yaklaşık 27 yılda tamamladığını söyledi.


Bakan Koca duyurdu:  Hekimler için sözleşmeli pozisyonlar açılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara ve İstanbul hariç tüm illerde yan dal uzmanı hekimleri için 4924 sayılı Kanuna tabi sözleşmeli pozisyonlar açılacağını duyurdu.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yan dal uzmanlarının ek ödeme tavanında artış sağlayan yasal düzenleme önceki gün Meclis’te kabul edilmişti. Yeni bir gelişmeyi daha duyurmak istiyorum: Ankara ve İstanbul hariç tüm illerimizde yan dal uzmanı hekimlerimiz için 4924 sayılı Kanuna tabi sözleşmeli pozisyonlar açılacak. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.


İstanbul'un emektar banliyö hattı yenilendi. 26 Şubat'ta açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 8,3 kilometrelik Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı'nın 26 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile hizmete alınacağını duyurdu. Uraloğlu şunları söyledi:

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi'ni tamamladık. Ulaşım ihtiyacının yanı sıra sosyokültürel, turizm, ekolojik, rekreasyon, spor, gezinti ve bisiklet gibi imkanları İstanbullularla buluşturacak projemizi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımları ile İstanbullu vatandaşlarımızın hizmetine açıyoruz. Tarihi, çevreyi, teknolojiyi ve sosyal yaşamı buluşturan önemli bir projeyi bitirmenin gururunu yaşıyoruz.


RTÜK reklam sürelerini daha sıkı denetleyeceğini açıkladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bir saatlik zaman diliminde yayınlanabilecek azami reklam süresinin 12 dakika olduğunu hatırlatarak, daha sıkı denetim süreci başlatma kararı aldıklarını bildirdi. RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, uzmanların son dönemde yaptığı incelemelerde ticari iletişim yayınlarının hem içeriği hem de süreleriyle ilgili mevzuatta yer alan hükümlerin ihlal edildiği tespit edildi.  Bir saatlik zaman diliminde yayınlanabilecek azami reklam süresinin 12 dakika olduğu hatırlatılan açıklamada, bazı medya hizmet sağlayıcıların bu süreyi aşarak hem rekabet ortamını zedelediği hem de kurallara uygun hareket eden muadillerine karşı haksızlık yapıldığı belirtildi. Bu tespitlerin ardından RTÜK, reklamlarla ilgili daha sıkı denetim süreci başlatma kararı aldıklarını açıkladı.


 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU