Rus basınında Gazze savaşı: "Ateşkesin uzatılmasının ardından Gazze'de silah sesleri duyuluyor, uçaklar uçuyor"

Gazze savaşının 53. gününde Rus medyası yaşananları nasıl görüyor?

Görsel: RIA Novosti

Independent Türkçe için 28 Kasım Salı günü Rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:

TASS: 
 

 

Uzmanlar, Almanya'da Yahudi karşıtlığında artış olduğunu bildiriyor

Alman RIAS kuruluşu tarafından hazırlanan bir rapora göre, günde ortalama 29 olay kaydediliyor; bu sayı 2022 yılına göre dört kat daha fazla

Federal Antisemitizm Araştırma ve Bilgi Merkezleri Birliği'nin (RIAS) raporuna göre, Almanya'daki Yahudi karşıtlığı vakalarının sayısı, radikal Filistin hareketi Hamas'ın militanlarının İsrail'e düzenlediği saldırının ardından dört katına çıktı. 

Zeit Online'ın ele geçirdiği bir belgeye göre, 7 Ekim ile 9 Kasım tarihleri arasında dernek, Yahudi düşmanlığı kaynaklı 994 olay kaydetti. Günde ortalama 29 olay anlamına gelen bu rakam; geçen yılın ortalamasının dört katı. 2022'de bu tür olayların günde yediden azının kaydedildiği belirtiliyor.

Rapora göre, Almanya'daki Yahudiler yaşadıkları ve okudukları yerlerde antisemitizmin belirtileriyle giderek daha fazla karşılaşıyor. Dernek, evlere Davut Yıldızı'nın resmi çizilmesi ve şiddetli saldırılar da dahil olmak üzere Yahudilerin ikamet ettiği yerin yakınında meydana gelen 59 olayı kaydetti. 

RIAS Genel Müdürü Benjamin Steinitz'e göre, antisemitizmin belirtileriyle karşılaşanların çoğu dış dünyadan ve toplumsal yaşamdan uzaklaştı.
 

 

Paris, Hamas’ın elindeki 5 Fransız rehinenin serbest bırakılması için çalıştığını açıkladı

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Sebastien Lecornu, bilgi alışverişini aksatmamak için rehinelerin kimliğine ilişkin veriler konusunda ihtiyatlı kalmayı tercih ettiğini belirtti

Fransız Silahlı Kuvvetleri Bakanı Sebastien Lecornu, Fransa’nın Gazze Şeridi'ndeki Filistin Hamas hareketi tarafından rehin tutulduğu iddia edilen 5 Fransa vatandaşının serbest bırakılmasına güvendiğini belirtti.

“Biz en genç fransız rehinelerin kurtarmayı başardık.Bu iyi bir haberdir,şimdi biz ümidimizi muhafaza ederek diğer beş fransız rehineyle ilgili diplomatik,siyasi ve aynı zamanda güvenlik alanlarındaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Onların arasında genç yaştaki bir kızın olduğunu da ifade etmek isterim.”
 

RIA Novosti:
 

 

Görgü tanıkları ateşkes ilan edildikten sonra Gazze'de ateş açıldığını bildirdi

Görgü tanıkları: Ateşkesin uzatılmasının ardından Gazze'de silah sesleri duyuluyor, uçaklar uçuyor

Olay yerindeki görgü tanıkları RIA Novosti'ye, insani ateşkese rağmen Gazze şehrinin doğusunda ve kuzeyinde yoğun silah sesleri duyulduğunu söyledi.

Görgü tanıkları, "Gazze'nin doğusunda, kuzeyinde, Şeyh Rıdvan bölgesinde ve sahilinde yoğun çatışmalar yaşanıyor" dedi.

Onlara göre, İsrail Hava Kuvvetleri uçakları yerleşim bölgesinin kuzey kesiminde belirdi.


Kommersant:

Kommersant’ın Ortadoğu muhabiri Marianna Belenkaya'nın Tel Aviv'den geçtiği haber, özetle şu şekilde: 
 

 

Hamas'a ek süre verildi

Ateşkes iki gün uzatıldı

İsrail ile Filistin Hamas hareketi arasındaki ateşkes iki gün uzatıldı. Anlaşmanın şartları aynı: Gazze Şeridi'nde tutulan her rehine karşılığında İsrail, üç Filistinli tutukluyu serbest bırakacak. Gazze Şeridi'ne insani yardım sevkiyatı da devam edecek.

Şimdi asıl soru, son görüşmelerin önümüzdeki iki gün içinde mi yapılacağı, yoksa ateşkesin bir kez daha uzatılıp uzatılmayacağı.

İsrailli yöneticiler Hamas ile savaşın süreceğini tekrarlamaktan bıkmıyorlar. Bunu ABD Başkanı Joe Biden ile pazar günkü telefon konuşmasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tekrarladı. Biden yönetiminin kendi elemanlarının ve

Demokrat Parti yandaşlarının hoşnutsuzluğu dizginlemenin giderek zorlaştığının bilinmesine rağmen Washington'da olayların bu şekilde gelişeceğine hazırlar. 

Örneğin, The Washington Post gazetesinin haberine göre, Gazze Şeridi'nde İsrail'in yaptıklarından dolayı hayatını kaybeden Filistinlerinin sayısını kuşkuya açık duruma getirdiği için Başkan Biden'ın, ABD'deki Müslüman önderlerden özür diledi.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU