Erkan Baş: 6 yaşındaki çocuğa tecavüz eden zihniyetin oyunu isteyenin de Allah belasını versin

"Bu asla münferit bir olay değil. Bir iki kişinin yaşadığı bir mağduriyet değil. Öyle olsaydı bile dünyayı yakmamız gerekirdi. Aslında Türkiye'de gerici yapılanmalarla çocuklarımızın yüz yüze kaldığı bir sorun bu şekilde açığa çıktı."

Fotoğraf: AA

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki biriyle evlendirdiğinin ortaya çıktığını hatırlatan Baş Türkiye'nin tarikat ve cemaatlerce karanlığa sürüklendiğini vurguladı. 6 yaşındaki bir kız çocuğunun gelinlikle fotoğraflarının yayımlandığını aktaran Baş, bu olayın, kız çocuğunun yetişkin bir kadın olarak boşanma davası açmasıyla ortaya çıktığını; şikayetçi olması üzerine iddianame hazırlandığını belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Bu karanlıkla ancak laiklikle başa çıkabiliriz"

Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu asla münferit bir olay değil. Bir iki kişinin yaşadığı bir mağduriyet değil. Öyle olsaydı bile dünyayı yakmamız gerekirdi. Aslında Türkiye'de gerici yapılanmalarla çocuklarımızın yüz yüze kaldığı bir sorun bu şekilde açığa çıktı. Konuşamayan binler var. Bunların kaçak yapılarına ruhsat veriliyor. Bunlar belediye ve merkezi bütçeden binlerce lira destek alıyorlar. Bunlar sahte sağlık raporları düzenliyorlar. Bunların para kaynaklarını ve siyasi destekçilerini devletten söküp atmadan hiçbir şey düzelmez. Bu topluma yerleşmiş kanser hücresini içimizden söküp atmalıyız.

Vatandaşlar bu tür olaylara karşı durmadıkça ve yüksek sesle isyanlarını dile getirmedikçe söz konusu yapılanmalar ülkenin her bir yanını sarmaya devam edecek. Bu karanlıkla ancak laiklikle başa çıkabiliriz. Oyları da güçleri de batsın, istemiyoruz. 6 yaşındaki çocuğa tecavüz eden zihniyetin oyunu isteyenin de Allah belasını versin.

"Türkiye, çocuklarına süt alamayan bir ülke haline geldi"

TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden 2023 yılı bütçesine de değinen Baş, "iktidarın, halkın parasına çökme planı" olduğunu kaydetti.

AK Parti'nin vatandaşın alın teri ve emeğiyle kasasını doldurmaya çalıştığını; bu nedenle halkın çocuklarına meyve ve süt alamadığını, kirasını ve faturalarını ödeyemediğini belirten Baş, enflasyon nedeniyle vatandaşın alım gücünün düştüğünü söyledi.

Baş, "Baz etkisini alın, başınıza çalın. Türkiye, 2022 yılında çocuklarına süt alamayan bir ülke haline geldi. Dünyada çalışma saatlerinin en uzun olduğu ülke olan Türkiye, yoksulluğu yaşamaya mahkum ediliyor." diye konuştu.

Erkan Baş, son dönemde üç harfli marketlere yönelik eleştirileri anımsatarak, "Olay basit, ekonomiyi mahvediyorlar suçu başkalarına atıp kendilerini aklamaya çalışıyorlar." sözlerini sarf etti.

 

 

 

 

AA

 

DAHA FAZLA HABER OKU