PODCAST | Afrika Zamanı

Ömer Faruk Özbil, "Afrika Zamanı" podcast programının bu bölümünde Afrika'nın kuzeyinden güneyine, doğusunda batısına "5 Dakikada Afrika Gündemi"ni aktardı

Merhaba değerli dinleyiciler,

Bugün 13 Kasım 2022;

Uganda'nın başkenti Kampala'dan sizlere sesleniyorum. 

Independent Türkçe için hazırladığım, 

"Afrika Zamanı" podcast programına hoş geldiniz.

Her hafta pazar günü "5 Dakikada Afrika Gündemi" ile karşınızda olmaya devam ediyorum. 

Bu hafta Afrika'nın kuzeyinden güneyine, doğusunda batısına birçok gelişmeyi sizlere aktaracağım. 


Tanzanya'dan kalkan uçak Victoria Gölü'ne düştü

Tanzanya'da bir yolcu uçağı kötü hava koşulları nedeniyle Viktorya Gölü'ne düştü.

Kazanın ardından bölgeye giden Başbakan Majaliwa, yaptığı açıklamada, uçaktaki 19 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Darüsselam şehrinden Bukoba Havalimanı'na sefer yapan uçakta 39 yolcu ve 4 kişilik mürettebatın bulunduğunu açıklandı. Uçaktaki 24 kişinin ise kurtarıldığı belirtildi.

Tanzanya hükümeti, akrabalarını kaybeden her aileye 1 milyon Tanzanya şilini (434 dolar) ödedi ve kazada ölenler için cenaze hizmetlerini finanse etti.


Somali'de terör örgütü Eş-Şebab adının kullanılması yasaklandı

Somali hükümeti El Kaide bağlantılı terör grubu için "eş-Şebab" adının kullanılmasını yasakladı.

Somali Diyanet İşleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, bilim adamlarının, sapkın bir mezhebi tanımlayan terim olan "Havarij" adının kullanılması gerektiğini belirtti. Yasaklanan Eş-Şebab ismi ise gençlik anlamına geliyor.

Yeni düzenleme, Cumhurbaşkanı Hassan Şeyh Mahamud'un gruba karşı "topyekûn savaş" ilan etmesinin ardından geldi.

Somali yıllardır güvenlik tehditleriyle boğuşuyor ve eş-Şebab ana endişelerinden biri. BM rakamlarına göre, 2018-2019 yıllarında Somali'deki terör saldırılarında en az bin 242 sivil öldü, bin 735 sivil yaralandı.


Doğu Afrikalı liderler Kongo'daki çatışmaların durdurulması çağrısında bulundu

Doğu Afrika Topluluğu (EAC) bloğunun devlet başkanları, Kongo Demokratik Cumhuriyeti askeri birlikleri ile M23 isyancıları arasındaki şiddetli çatışmaları durdurmaya çağırdı.

COP27 iklim değişikliği konferansı için Mısır'da bulunan EAC devlet başkanları, konferans arasında yaptıkları üst düzey istişare toplantısının ardından bildiri yayımladı. 

Bildiride, "Devlet başkanları, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde güvenliğe giden tek sürdürülebilir yol olarak siyasi bir çözüme olan bağlılıklarını yeniden teyit ettiler ve tüm paydaşların siyasi sürece katılımı yoluyla kapsayıcılık ihtiyacının altını çizdiler" ifalerine yer verildi.

Kongo ordusu ile M23 isyancıları arasındaki çatışmaların geçen ay yeniden başlamasından bu yana, isyancılar eyalet başkenti Goma kenti yakınlarındaki önemli kasabalarını ele geçirdi.

Kongo, Ruanda'yı M23 isyancılarını desteklemekle suçluyor, ancak Ruanda hükümeti iddiaları reddiyor.


Macron, Batı Afrika terörle mücadele misyonunun sona erdiğini duyurdu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Batı Afrika'da on yıldır görev yapan Barkhane terörle mücadele misyonunun sona erdiğini duyurdu.

Fransa'nın Mali'den askeri olarak çekildiğini açıklamasının ardından 15 Ağustos'ta son askerler de üslerinden ayrılmıştı.

Macron geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Barkhane operasyonun resmi olarak sonlandırıldığını açıkladı.

Buna ek olarak, Fransa'nın Sahel'de terörle mücadeleden vazgeçmediğini, ancak Afrikalı ortaklarla yeni bir strateji geliştirileceğini söyledi.

Operasyon, El Kaide ve DEAŞ/IŞİD terör gruplarıyla bağlantılı Mali'deki bir isyanı durdurmak için 2013 yılında başlatılmıştı.

Zamanla Nijer, Çad, Burkina Faso ve Moritanya operasyona dahil edilmişti. Barkhane Operasyonuna 5 bin 500 Fransız askerinin katıldığı biliniyor.


Etiyopya, barış anlaşmasının ardından Tigray bölgesinin yüzde 70'ini kontrol altına aldı

Etiyopya hükümeti yaptığı açıklamada, barış anlaşmasının ardından Tigray bölgesinin yüzde 70'ini kontrol ettiğini duyurdu.

Başbakan Abiy Ahmed'in ulusal güvenlik danışmanı insani yardımın sevkiyatları konusunda herhangi bir aksaklık olmadığını açıkladı.

2 Kasım'da Etiyopya hükümeti ile Tigray isyancıları arasındaki barış görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.

İki yıl süren ve yarım milyondan fazla insanı öldüren ve çok sayıda insanı yerinden eden savaş sona ermiş oldu.


NASA, Güney Afrika'ya istasyon kuracak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güney Afrika'nın yarı çöl olan Karoo bölgesinde inşa edilecek uzay uçuşlarını izleme istasyonunu 2025 yılına kadar hizmete gireceğini söyledi.

Uzay görevlerindeki astronotlarla iletişimi sağlayan ve Ay'dan Mars'a kadar uygulanan tüm programlar için hizmetler sunan üç istasyondan biri olacağı açıklandı.

NASA tarafından tedarik edilen üç katlı, 20 metre çapında bir çanak da dahil olmak üzere bir dizi antenle tasarlanan istasyonun kapsama alanını geliştirmeye yardımcı olacağı belirtildi.

 

 

Geçen hafta Afrika'da öne çıkan gelişmeleri 5 dakika süresince size aktardım. Haftaya görüşmek dileğiyle, esen kalın. 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU