Konya'da yargılanan IŞİD'li: Ebu Haris isimli şahsın IŞİD'in elinde bulunan Türk askerleri ile takas olunduğunu duydum

Ubeydullah Külgecioğlu, babası Abdullah Külgecioğlu’nun örgütün Türkiye’deki saldırılarını organize eden Fursanül Hilafe Ketibesi’nin askeri emiri ve MİT operasyonu ile yakalanan IŞİD’in Türkiye emiri Kasım Güler'in arkadaşı olduğunu açıkladı

Fotoğraf: AA

IŞİD’in Ankara’daki 10 Ekim katliamına ilişkin davanın dosyasına, örgüte üye olduğu gerekçesiyle Konya’da yargılanan Ubeydullah Külgecioğlu’nun 7 Şubat 2018 tarihinde terörle mücadele polisine verdiği ifadenin tutanakları girdi.

Ubeydullah Külgecioğlu, ifadesinde, babası Abdullah Külgecioğlu’nun ardından Suriye’ye giderek örgüte katıldığını, babasının örgütün Türkiye’deki saldırılarını organize eden Fursanül Hilafe Ketibesi’nin askeri emiri ve MİT operasyonu ile yakalanan IŞİD’in Türkiye emiri Kasım Güler'in arkadaşı olduğunu açıkladı. Külgecioğlu, kendisine babasının ölüm haberini veren şahıs için, “Babamın hava saldırısı sonucu vefat ettiğini öğrendim. Bu haberi bana, bu (Fursanül Hilafe) ketibenin emiri olan Ebu Haris söyledi. Ebu Haris isimli şahsın gerçek adını soyadını bilmiyorum. Ancak bu şahsın, daha önce Türkiye’de cezaevindeyken IŞİD’in elinde bulunan Türk askerleri ile takas olunduğu Nadir Doğan’dan duydum” dedi.

IŞİD’in 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı’nın önünde düzenlediği katliama ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde firari sanıklar yönünden süren davanın dosyasına, Konya’da yargılanan IŞİD’li Ubeydullah Külgecioğlu’nun ifadelerine ilişkin belgeler girdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Babam Akit gazetesinde dağıtım müdürü idi"

Külgecioğlu, 7 Şubat 2018 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü’nde verdiği ifadede, örgüte nasıl katıldığını şöyle anlattı:

Babam Abdullah Külgecioğlu, benim hatırladığım kadarıyla Konya ilinde Akit gazetesinde dağıtım müdürü idi. O dönem Konya ilinde dini sohbet gruplarının sohbetlerine gittiğini hatırlıyorum. 2015 yılın ağustos ayında Suriye’de İslam devleti kurulduğunu ve katılmak için buraya gideceğini söyledi. İlk başta biz karşı çıktık, ancak babam kafasına koyduğu için kararından vazgeçmedi. Babamın IŞİD terör örgütü içerisinde konumu olup olmadığını bilmiyordum. Babam, gittikten sonra sürekli bizi arayıp oraya çağırıyordu. Ben, o dönemde Arapça eğitimi alıyordum. Babam da bana Suriye’de bu eğitimi daha iyi alabileceğimi söyledi. Ben, yani eğitim amaçlı da gittim diyebilirim. Annem de ben ve babam Suriye’de olacağımızdan ayrı kalmak istemedi. Ben, annem ve kardeşlerim, 12 Ekim 2015 tarihinde Konya ilinden yola çıktık. 

100 kişiden 20'si Türktü

Rakka’da ben, bir ay evde şeri muasker eğitimi için bekledim. Bu evde beklerken muasker eğitimi için gelenler gidenler oluyordu. Ben 29 gün bekledikten sonra, şeri muasker eğitimi için tam yerini bilmediğim, Rakka’da olduğunu düşündüğüm bir yere götürdüler. Ben, burada 25 gün dini eğitim aldım. Yaklaşık 100 kişi eğitim alıyordu, bunlardan 20 kişisi Türk’tü diyebilirim. Askeri eğitimimiz 15 gün sürdü ve yaklaşık 15-20 kişi idik. Bu eğitimi verenler arasında, hatırladığım Antepli olan Ebu Nur kod isimli şahıs… Gerçek ismini bilmiyorum, bu şahsın resmi gösterilirse tanırım. Bu şahıs bize silah eğitimi verdi. Yine Türk olan Ebu Sara isimli şahıs vardı. Bu şahıs da Antepli olabilir. Bu da silah eğitimi verdi. Yine Türk olan Ebu Muhammed isimli şahıs vardı, silah eğitimi veriyordu.

"Babam IŞİD'in Türkiye emiri Kasım Güler ile arkadaştı"

Ubeydullah Külgecioğlu, MİT operasyonuyla yakalanan ve IŞİD’in Türkiye emiri olduğu açıklana Kasım Güler ile babası Abdullah Külgecioğlu’nun arkadaş oluğunu söyledi ve “Ebu Usame (K) Kasım Güler isimli şahsı ben Konya’dan tanırım, kendisi babamın arkadaşıydı. Bu şahıs da Seyful İslam Ketibesi’nin emiri iken yaralandı, sonra Tabka’ya gelince emirlikten çıkarıldı, bir dönem hastane polisi olarak çalıştı. Ayağı sakattı” dedi.  

Külgecioğlu, 1 Nisan 2018 tarihinde TEM’de verdiği ikinci ifade de babası Abdullah Külgecioğlu’nun Akit gazetesinde dağıtım müdürü olduğunu ve IŞİD’e katıldıktan sonra babasının Fursanül Hilafe Ketibesi’nin (bölük) askeri emiri olduğunu öğrendiğini açıkladı. Külgecioğlu, "Babamın Fursan Hilafe Ketibesi’nin askeri emiri olduğunu o dönem öğrendim. Zaten muasker eğitimim bittiği gün babamın hava saldırısı sonucu vefat ettiğini öğrendim. Yani babam, 3 Aralık 2015 tarihinde vefat etti" dedi.

Külgecioğlu’nun bahsettiği Fursanül Hilafe Ketibesi, IŞİD’in sözde ‘medya bakanı’ Ömer Yetek’in anlatımına göre, örgütün 10 Ekim katliamı da dahil saldırılarını organize eden ketibe. Yetek, bu ketibenin Türklerden oluştuğunu ve başında Muhammed Cengiz Dayan’ın bulunduğunu açıklamıştı. Dayan ise Gaziantep’te ‘terör örgütü üyeliğinden’ yargılanıyordu. Dayan, ifadesinde, “Para biriktirip bedelli (askerlik) yapacağım” demiş ve 10 Ekim katliamına ilişkin şunları söylemişti:

İlgi ve alakam yoktur. Bu olayı insanlık ve katliam suçu olarak lanetliyorum. Bu konuda herhangi bir bilgim olursa vatandaşlık görevimi yapmaya hazırım.

"Babam Rakka dışında gömülüdür"

Külgecioğlu, babası Abdullah Külgecioğlu’nun ölüm haberini kendisine Ebu Haris’in verdiğini söyledi ve bu şahsın Türk askerleriyle takas sonucu cezaevinden çıktığını iddia etti. Külgecioğlu, şunları kaydetti:

Bu haberi bana, bu ketibenin emiri olan Ebu Haris söyledi. Ebu Haris isimli şahsın gerçek adını soyadını bilmiyorum. Ancak bu şahsın, daha önce Türkiye’de cezaevindeyken IŞİD’in elinde esir bulunan Türk askerleri ile takas olunduğu Nadir Doğan’dan duydum. Gerçek mi, yalan mı bilmiyorum. Ayrıca babamın cenazesi Rakka dışında bir yerde gömülüdür.    

 

 

 

ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU