Rusya'nın roketatarlı robot köpeği oyuncak çıktı

M-81'in Çinli bir firma tarafından geliştirildiği öne sürüldü

Aslında kamuflaj giydirilmiş bir oyuncak robot köpek olduğu öne sürülen M-81'in silah dolu roketatar taşıyamayacağı savunuldu (Ria Novosti)

Rusya'nın askeri fuarda tanıttığı roketatarlı robot köpeğin oyuncak olduğu iddia edildi.

Başkent Moskova'da geçen hafta düzenlenen 2022 Uluslararası Askeri Teknoloji Forumu'nda (ARMY 2022) tanıtılan M-81 adlı robot köpeğin üzerinde RPG-26 model bir roketatar yer alıyor.

Rus haber ajansı RIA Novosti'nin yayımladığı videoda robotun yürüdüğü, oturduğu ve ayağa kalktığı görünüyor.

Dış Politika Araştırması Enstitüsü'nde (FPRI) Rus ordusu uzmanı Rob Lee'nin Twitter hesabından paylaştığı video yaklaşık 5 bin 300 beğeni alarak viral oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ajansın haberinde M-81'in Intellect Machines JSC adlı Rus mühendislik şirketi tarafından tasarlandığı, nişan alıp ateş etme özelliğinin yanı sıra savaşta devriye, koruma ve ilaç benzeri ürünlerin taşınması amacıyla kullanılabileceği belirtildi.

Öte yandan bağımsız Rus haber sitesi Insider, siyah kamuflaj giydirilen robot köpeğin aslında Çinli Unitree Robotics firmasının ürettiği Go1 adında bir oyuncak olduğunu öne sürdü.

Habere göre yaklaşık bir yıldır piyasda olan bu robotun farklı iki versiyonu mevcut ve AliExpress üzerinden 2 bin 700 ila 3 bin 500 dolara alınabiliyor.

Firmanın sağladığı bilgilerde robotun en fazla 3 kilogram yük taşıyabildiği, saatte 17 kilometre hıza çıkabildiği ve şarjının 4 saate kadar dayandığı belirtildi. Dolu bir RPG-26 roketatarın ağırlığıysa 4,7 kilogram.
 


Fakat bazı kullanıcı yorumlarında robotun bataryasının yarım saatle iki saat arasında dayandığı ve hızının saatte 4-5 kilometreyi geçmediği ifade edildi.

Intellect Machines JSC ve Unitree Robotics, iddialara ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ARMY 2022'nin açılışında yaptığı konuşmada Rus silah endüstrisini överek "yabancı ülkelerdekine kıyasla onlarca yıl ilerde olduklarını" öne sürmüştü.

Putin'in 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle Ukrayna'ya karşı açtığı savaşın 176. gününde de çatışmalar sürüyor.Independent Türkçe, Newsweek, Insider

DAHA FAZLA HABER OKU