Muharrem İnce: Bize operasyon çekmek istediler

"Türkiye'de kafası en net parti Memleket Partisi'dir"

 Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin 1. Olağanüstü Kurultayında partililere seslendi / Fotoğraf: AA

Memleket Partisi yönetim kurulunda yaşanan istifalar nedeniyle Parti Meclisi (PM) ve Genel Disiplin Kurulu (GDK) üyelerini belirlemek üzere, Birinci Olağanüstü Kurultay düzenlendi. Kurultayın açılışında partililere seslenen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, "Ben sizinle sonsuza kadar yürümek için buradayım. Bu ülkenin kaderini değiştireceğiz" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Bize operasyon çekmek istediler"

Partisine yönelik operasyon yapılmak istendiği savunan İnce, "Çünkü bir yanda Cumhur İttifakı, bir yanda Milleti İttifakı. Biz 'üçüncü yoluz' deyince, 'Ya tıpış tıpış oy verilecek bir aday bulursak bu Muharrem İnce çıkıntılık yapar. İyisi mi bunun partisini çökertelim. Birilerine sözler verelim.' O sözleri verip bir operasyon çektiler. Ama Allah'a şükür örgütler dimdik ayakta" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ekonomi, siyaset, demokrasi, terör, dış politika, tarım ve sanayide sorunlar yaşadığını ileri süren İnce, büyük bir ekonomik krizin yaşandığını ve Türkiye'nin tüketim fiyatlarındaki artışlarla dünyadan olumsuz yönde ayrıştığını dile getirdi.

"Para bulunur, mülteci gönderilie ama gençliğin sorununu çözmek en zoru"

Önümüzdeki sene 100'üncü yılını dolduracak olan cumhuriyetin ekonomik, siyasi problemleri olduğunu, demokrasi ile ilgili sorunlar olduğunu, terör sorunu olduğunu ve bunların dışında dış politikayla, tarımla, üretimle, sanayi ile ilgili sorunları olduğunu belirten İnce, "Sığınmacı sorunumuz var, geleceğe güvenle bakamayan gençlerimiz var. Para bulunur, mülteci gönderilir bütün bunlar çözülür ama geleceğe umutla bakamayan bir gençliğin sorununu çözmek en zorudur" diye konuştu.

"Millete 'sürtük' diyor, 3-5 milyar dolar için Katar kapılarında sürtüyor"

Türkiye ekonomisinin 1994 ve 2001 krizlerinden dahabüyük bir krizle karşı karşıya olduğunu ve milletin hesabının şaştığını dile getiren Muharrem İnce, "Ekonomist olmaya gerek yok. Erdoğan bu memleketi, batırdı. Türkiye'de artık zengin bir azınlık var yoksul bir çoğunluk var. Yurttaşı da gırtlağına kadar borçlu, devleti de gırtlağına kadar borçlu. Bunun tek bir sorumlusu var; Erdoğan. Erdoğan'ın inadı, kibri, iş bilmezliğidir. Memleketin hali içler acısı, umudumuz Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan. Millete ‘sürtük' diyor ya, Katar kapılarında sürtüyor 3-5 milyar dolar için. Kim sürtük, sürten kim? Bu millet sürtük değil" şeklinde konuştu.

"Nas varsa faizi alırken haram değil mi?"

Muharrem İnce, ekonomi politikaları ve dış politika konusunda şu eleştirilerde bulundu:

Bu Birleşik Arap Emirlikleri 15 Temmuz'un finansörü değil miydi, öyle demiyor muydun? Katile dosyayı verdin. Cemal Kaşıkçı'nın katillerine dosyayı teslim ettin, ne için 3-5 kuruş para için.  Kur Korumalı Mevduata 37 milyar gitti. Tüm Türkiye'de bütün tarıma verdiği miktar 29 milyar Kur Korumalı Mevduata verdiği miktar 37 milyar. Nas vardı ama kamuda alacaklarda faiz oranı gecikme faizini yüzde 56 artırdı. Nas varsa yüzde 56 faizi artırmak haram değil mi? Ona değil, alırken değil Erdoğan'ın mantığı bu.  Dünyada kriz var sorumlusu ben değilim diyor. Dünya'da petrol, benzin yüzde 40 artmış, Türkiye'de yüzde 250 artmış. Eğer Türkiye'de yüzde 40 artmış olsaydı Erdoğan haklı olurdu. O yüzde 210 var ya o Erdoğan, onun yanlış üretimi. Dünyada gıda fiyatları yüzde 23 artmış Türkiye'de yüzde 93,93. Bu TÜİK'e bayılıyorum çok güzel yalan söylüyor, 93,93 nasıl denk getirdin, sanki sana inanan var. Dünya'da 23 artıyor Türkiye'de 93, aradaki 70'in sorumlusu Erdoğan'dır. 2023'te bir daha beni seçin o zaman çözeceğim diyor. 20 yıl önce söyledin bu masalı

"Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük faizcisi Erdoğan'dır"

Türkiye'de bütün sektörler küçülürken bankacılık sektörünün rekor üstüne rekor büyüme gerçekleştirdiğine dikkat çeken Memleket Partisi Genel Başkanı İnce,  "2021'in ilk 5 ayına göre 2022'nin ilk 5 ayını kıyasladığımızda bankacılık sektörü yüzde 434 büyümüş. Senin ekmeğinin, peynirinin, sütünün, çocuk mamasının, doğal gazın, benzinin, mazotun o paraları Erdoğan senin cebinden aldı bankaların kasasına koydu, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük faizcisi Erdoğan'dır" dedi.

"Söz dinleyen değil işini bilen ehil insanlarla çalış"

Memleket Partisi olarak Erdoğan'a önerileri olduğunu söyleyen İnce, "Bir; Erdoğan yargıdan elini çek. İki, söz dinleyen değil işini bilen ehil insanlarla çalış. Merkez Bankası, TÜİK, EPDK, BDDK gibi kurumlara, bunların işine karışma. Rekabete açık bir kamu ihale kanunu çıkar, düşünce ifade özgürlüğüne müdahale etme. Unutma ki bağımsız bir yargı, Merkez Bankası doları düşürür" diye konuştu.

"Bir iki sene içinde tekrar 'özür dileriz aldatıldık' diyecekler"

İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

15 Temmuz, Meclisi bombaladı bu hainler. Büyük Millet Meclisi el koydu olaya, bir komisyon kuruldu. Bir rapor yazdı, komisyonun yazdığı bu rapor Genel Kurul'da görüşülmedi. Kendisini bombalayanların komisyonunun raporunu Genel Kurul'da görüşemeyecek kadar aciz TBMM. FETÖ'den dolayı TMSF'ye devredilen şirketleri kendi aralarında paylaştılar. FETÖ'cü diye el koydukları şirketleri AKP'liler kendi aralarında paylaştılar. FETÖ'nün yerini başka cemaatler aldı. Bir iki sene içinde tekrar ‘Özür dileriz bir daha aldatıldık' diyecekler

"45 gün içerisinde cemevlerini ibadethane olarak tanıyacağız"

İnce, tarım konusunda Memleket Partisi'nin kapsamlı bir rapor düzenlediğini, 19 siyasi partiye gönderilen bu raporun birçok siyasi partiye randevu alınarak anlatıldığını, ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in partisine randevu vermediği söyledi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın mültecilerle ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) verdiği kanun teklifini desteklediğini, ancak cemevleri ile ilgili sözlerine katılmadığını vurgulayan İnce, "Biz, Memleket Partisi'nin iktidarında, 45 gün içerisinde cemevlerini ibadethane olarak tanıyacağız. Bir yerin ibadethane olup olmamasına devlet karar veremez. O inanç grubu karar verir" değerlendirmesini yaptı.

Hükümetin sığınmacı ve vatandaşlık politikasını eleştiren İnce, iktidara gelmeleri durumunda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile masaya oturacaklarını ve sığınmacıları göndereceklerini söyledi.

"Türkiye'de kafası en net parti Memleket Partisi'dir"

İnce, 6'lı masayı oluşturan siyasi partilerin birçok temel konuda anlaşmazlık içinde olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

İstanbul Sözleşmesi ne olacak? CHP diyor ki 'imzalayacağız.' Temel Karamollaoğlu diyor ki 'İyi ki çıktık.' Peki ne olacak? Ali Babacan dedi ki, 'Ergenekon'u yeniden açacağız.' Onu der demez sabahleyin Kılıçdaroğlu, rahmetli Ali Tatar'ın eşini ziyarete gitti. Şimdi Ergenekon yeniden açılacak mı? Kılıçdaroğlu ziyaretlere devam mı edecek? 'Kamulaştıracağız' dedi birisi, öbürü dedi ki 'öyle kolay değil.' Kamulaştıracaklar mı, kamulaştırmayacaklar mı? Mülteciler, biri 'göndereceğiz' diyor. Öbürü 'o kadar kolay değil' diyor. Mesela bir başka konu. Eğitimi ne yapacaklar? Tarikatlara bırakacaklar mı? Laik ve bilimsel eğitime devam mı edecekler? Kafaları karışık ne yapacaklarını bilmiyorlar. Türkiye'de kafası en net parti Memleket Partisi'dir. Mesela, Libya Tezkeresinde CHP 'hayır' verdi. İYİ Parti 'evet' verdi. Seneye yine var Libya Tezkeresi. Biri 'evet', biri 'hayır' verirse hükümet o gün düşer

İnce, Memleket Partisi'nin eğitim konusunu, tarikat ve cemaatlere asla bırakmayacağını, Libya Tezkeresine "evet" diyerek mavi vatanı savunacağını, Azerbaycan'a yapılan yardımları destekleyeceğini ve terörün her türlüsünü kınadığını vurguladı.

 

AA, ANKA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU