Türkiye'de bireysel silahlanma yüzde 100 arttı

2018 yılından bu yana silah bulundurma ruhsatı yüzde 100’ün üzerinde arttı

Fotoğraf: AA

Bireysel silahlanma Türkiye'de gün geçtikçe artıyor. 2018’de 7 bin 630 olan silah bulundurma ruhsatı alan kişi sayısı, 2021 yılında 16 bin 569 oldu. 

2021 yılında 3 bin 801 silahlı şiddet olayı yaşandı. Jandarma Genel Komutanlığı’nın verilerine göre 2018 yılından bu yana silah bulundurma ruhsatı yüzde 100’ün üzerinde arttı. 2018’de 7 bin 630 olan silah bulundurma ruhsatı alan kişi sayısı, 2021 yılında 16 bin 569 oldu. 2018’de 3 bin 41 kişi taşıma ruhsatı alırken bu sayı 2021’de 9 bin 870’e çıktı. Yivli ve yivsiz tüfek ruhsatlarında da ciddi oranda artış var.

Cumhuriyet'in haberine göre, bireysel silahlanmadaki artışın sebeplerinden biri de pompalı veya av tüfeklerin internetten bile satın alınabiliyor olması. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Seçim sürecinde bireylerin bu kadar kolay silahlanabilmesinin önüne mutlaka geçmek lazım"

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen muhalefete yönelik tehditlere dikkat çekerek "Türkiye kritik bir süreçten geçmekte. Dolayısıyla Türkiye'de de kontrolsüz şekilde silahlanma ciddi bir güvenlik sorununa dönüşebilir" diye konuştu.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini anımsatan Eslen şu değerlendirmeyi yaptı: 

15 Temmuz gecesinden kayıp silahlar olduğu söyleniyor. Bu kritik seçim sürecinde bireylerin bu kadar kolay silahlanabilmesinin önüne mutlaka geçmek lazım. Çünkü beklenmedik olaylar olabilir. Türkiye’de bireysel silahlanma mutlaka kontrol altına alınmalı. Yasalarla gerekli önlemler konulmalı. Pompalı tüfek gibi av araçlarının internetten satılmaması gerekiyor. Hatta bütünüyle yasaklanmalı. Pompalı tüfeklerin otomatiklerden pek farkı yok. Seçim sürecinde uyanık ve tedbirli olmamız gerekir.

Eslen, “Türkiye’ye sığınmacılarla beraber kimlerin girdiğini bilmiyoruz. Bunların içerisinde mutlaka dış istihbarat örgütlerinin elamanları da terör örgütlerinin elemanları da vardır. Silahlanma da bu kadar kolay olduğuna göre onların eylemlerini kolaylaştırabilir. Gergin geçme potansiyeli olan seçim sürecinde dikkatli olunması gerekir” vurgusu yaptı. 

"İktidarın silahlanmayı önleme konusunda herhangi bir girişimi yok"

CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Avukat Tuba Torun ise konuya ilişkin değerlendirmesinde  kadın cinayetlerine dikkat çekti.

Torun "Kadın cinayetlerinin yüzde 52’si ateşli silahlarla işlendiği için bireysel silahlanmanın önüne geçilmesi gerektiğini söylüyoruz. Denetimin eksik olduğunu belirtiyoruz. İnternetten av tüfeği almak ayakkabı almak gibi kolay. Kapıya eve teslim şekilde av tüfeği satımı var ve çok ucuz rakamlara. Bu ürkütücü bir durum. İktidarın silahlanmayı önleme konusunda herhangi bir girişimi yok" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU