Bahçeli: Türkiye barış yolunda çok başarılı bir adım atmıştır

MHP lideri Bahçeli, “Böyle bir savaşta Türkiye geçmişteki birikimi, jeopolitik konumu, iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik ve sosyal faaliyetleriyle diyalog kurma imkanını ve fırsatını bulan tek ülkedir” dedi

Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde 'Siyaset ve Liderlik Okulu 17'nci Dönem Eğitim ve Öğretim Yılı' açılışını gerçekleştirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, Rusya ve Ukrayna savaşının sonlandırılmasına ilişkin Antalya'da yapılan zirveyi şu sözlerle değerlendirdi:

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş yakın komşularımız olan iki ülke arasında beklenmedik bir anda baş gösteren ve 15’inci gününe yaklaşmış olan dönemde de sosyal maliyeti, ekonomik maliyeti çok yüksek olan bir savaş halini almıştır. Böyle bir savaşta Türkiye geçmişteki birikimi, jeopolitik konumu, iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik ve sosyal faaliyetleriyle diyalog kurma imkanını ve fırsatını bulan tek ülkedir. Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi çerçevesinde sayın cumhurbaşkanımız bu iki ülke arasında mümkün olduğu kadar hassas ve titiz davranmıştır. İki ülkeden bir an evvel savaşın sonlandırmasını istemiştir. Ve bu sonlandırmanın yanında da iki ülke arasındaki barışın temininde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir adım atmış olmasını arzulamıştır. Bu çerçevede telefon diplomasisi, yakın görüşme çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmüştür.

Türkiye'nin çok başarılı bir adım attığını vurgulayan Bahçeli, "Bu barış yolunda atılmış olan bir adımdır. Bu adımla iki ülkenin yetkililerini bir araya getirerek barışı sağlayabilecek müzakerenin başlangıcını yapmak istemişlerdir ve bunda da başarılı olmuşlardır. Burada önemli olan bir konu; iki ülkenin dışişleri bakanlarının Antalya’da bir araya gelmelerinin kabulü yanında Türkiye Dışişleri Bakanı’nın da masada olması arzusuyla neredeyse Türkiye’ye bir hakemlik imkanı ve fırsatı tanıyan bir diplomatik üslubu hayata geçirmişlerdir. O bakımdan bu toplantı önemli olmuştur, başarılı olmuştur" ifadelerini kullandı.

“Bazı kesimler bu adımları hazmedememektir”

Bahçeli, Antalya'daki zirveye ilişkin bazı olumsuz değerlendirmeler yapıldığını söyleyen Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

Görüyorum ki Türkiye’de bazı kesimler bu adımları hazmedememektir. Bu adımların sonuç vermesini istememektedirler. Ve basınımızın bazı manşetleri ‘Barış gerçekleşmedi’, ‘Barış hayata geçmedi’, ‘Barış şöyle oldu, barış böyle oldu’ şeklinde olumsuz ifadelerle toplumda gelişebilecek olan bir umudu şimdiden söndürmeye gayret göstermişlerdir. Bu kolay bir iş değildir. Böyle bir ülkenin bunu yapabilmesi de önemlidir. Türkiye’nin bu konuma gelmesindeki diplomatik başarısını da takdir etmek lazımdır. Bu memleketin evladıyız. Savaş çok yakınımızda. Hepimiz gördük. Türkiye’de nelerin yaşandığına şahit oluyoruz. 23 tane gemi Türkiye’ye ayçiçeği yağı getirecek; savaş sebebiyle biraz ertelenmiştir. ‘Türkiye’de yağ yoktur’ diyerek bütün marketlere hücum edilmiştir. Basın yoluyla tahrik edilmiştir. Yağ kavgası çıkartmaya çalışmışlardır. Yağdan umut edenler Türkiye’nin yarınını karartmıştır. O sebepten dolayı bu tür hayırlı adımları millet olarak hangi siyasi partide olursak olalım yürekten desteklemekte yarar vardır. Çünkü bölgenin yararınadır, Türkiye’nin yararınadır, dünya barışının yararınadır.

 

20220312_2_52583042_74601420.jpg
Fotoğraf: AA

 

“MHP genel başkanı imzasız makalelere aldırış etmez”

Bahçeli, Economist Dergisi’nde çıkan imzasız bir makalede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtemel rakibi olarak gösterildiğinin sorulması üzerine, "MHP genel başkanı imzasız bildirilere, imzasız makalelere, sahipsiz sözlere aldırış etmez. Gerçekçidir. Geleceği bu manada değerlendirir. Artık imza attı mı atmadı mı onu 6 ortağına sormak lazımdır" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır ziyareti ile ilgili değerlendirmesi sorulan Bahçeli, "Twitter’da geçen gün yorumumu yaptım. Yanlış bir zamanlama olmuştur. Konuşmalarda barış dillendirilmemiştir. Ve orada çok aşırı vaatlerde bulunmuştur ve o vaatler karşısında Sayın CHP Genel Başkanı özellikle yüksek sesle, kararlı bir şekilde; 'Bana her türlü soruyu sorabilirsiniz. Burada her şeyi sizinle konuşabilirim. Açıklayabilirim' demiştir. Ben de Twitter’dan 5 tane soru sordum. Bunların cevabını önce 6’lı masaya anlatsın, sonra Türk milletine anlatsın. Ondan sonra da vakit bulabiliyorsa da dünya barışının nasıl gerçekleşeceğine değinmiş olsun" diye konuştu.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU