Barış Pehlivan: Telefondaki örgüt lideri

“Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kavaklıoğlu, kaydettiği Fethullah Gülen şiirini telefonundan silmiş midir? Twitter hesabında halen ‘Hocaefendi’ diye yazan mesajlarını tutuyor”

Fotoğraf: Twitter

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Milli Savunma Bakan Yardımısı Alpaslan Kavaklıoğlu’nun Fethullah Gülen’e yazdığı şiiri gündeme getirdi.

Pehlivan, bugünkü köşe yazısında Kavaklıoğlu’nun 2013’te Gülen ile ilgili olarak yaptığı bir konuşmayı hatırlattı:

Sahnede mutluluktan uçuyor gibiydi. Yüzünde güller açıyordu. “Diplomatik temsilcilerimizin olmadığı yerlerde bayrağımızı dalgalandırıyorlar” dedi. Şükranlarını sundu ve devam etti: “Hocaefendi’nin deryasından çok sevdiğim küçük bir damla söylemek istiyorum. Aklımda tutamadım, heyecandan… O yüzden telefondan okuyacağım:  

‘Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun / İnançla geril, insana sevgi duy / Kalmasın el açmadığın bir mahzun gönül.’” 

Fethullah Gülen’in şiirini okuyan o kişi, AKP Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu’ndan başkası değildi. 2013’te, FETÖ’nün Niğde’deki Türkçe Olimpiyatları organizasyonunda yaşandı bu. Diyeceksiniz ki ya sonra? Sonra, aynı isim iki dönem daha AKP’den milletvekili yapıldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Acı olan şu ki” diye devam eden Pehlivan, Kavaklıoğlu’nun MSB’deki görevini de anımsatarak şunları kaydetti:

Hulusi Akar Milli Savunma Bakanı olunca, hemen yardımcılığına Alpaslan Kavaklıoğlu atandı. Ve 2018’den beri de bakanlıktaki beş ayrı birimden sorumlu olarak görev yapıyor.  Yani…  Önceki Arka Bahçe’yi okuyanlar bilir: Bir FETÖ sanığının itiraflarında Hulusi Akar’ın bakan yardımcılarından Şuay Alpay’ın örgüt sohbetlerine katıldığına dair suçlama vardı.  Şimdi de yine aynı bakanın bir başka yardımcısının, Alpaslan Kavaklıoğlu’nun FETÖ organizasyonlarına katıldığını, örgüte ve liderine övgüler dizdiğini yazıyorum. 

Evet, Türkiye’nin en kritik kurumlarından Milli Savunma Bakanlığı’ndaki iki bakan yardımcısı da FETÖ ile bağı olmakla suçlanıyordu.   Artık belli ki bu hata değil, tercih oluyor.  Acaba, diyorum… Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kavaklıoğlu, kaydettiği Fethullah Gülen şiirini telefonundan silmiş midir? Şüpheliyim… Öyle ya, Twitter hesabında halen “Hocaefendi” diye yazan mesajlarını tutuyor.   

Pehlivan, bir önceki yazısında itirafçı bir 'FETÖ' sanığının ifadesinde Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay'ın adını verdiğini yazmıştı. Pehlivan 'itirafçı M.U.'nun “Birlikte sohbetlere gittik. Allah var, herkes oradaydı. Kapı komşumdu" dediğini aktarırken, Alpay'ın ise iddiaları reddettiğini belirtmişti.

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU