Yargıtay'dan emsal karar: Eski sevgiliyle çekilen fotoğraflar, izin alınmadan yayımlanamaz

Yargıtay, ayrıldığı sevgilisiyle zamanında bilgisi dahilinde çekilmiş fotoğraflarını açtığı sahte Facebook sayfasından bu sefer izinsiz olarak paylaşan kişi hakkında verilen beraat kararını bozdu

Özellikle birliktelik zamanı çekilen fotoğrafların ayrıldıktan sonra kullanılması taraflar arasında ciddi sorunlara neden olabiliyor / Fotoğraf: AA

Kişiler birlikte çektikleri fotoğraf ve görüntülerini genellikle araları bozulduktan sonra çoğu zaman sosyal medyalarından siliyor.

Ancak kimi zaman bu görüntülerin kullanılmaya devam etmesi taraflar arasında ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Özellikle biten duygusal ilişkilerin ardından sık yaşanan bu sorun zaman zaman yargıya taşıyor.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, geçen bu konuda emsal teşkil edebilecek bir karara imza attı.

Edinilen bilgilere göre asliye ceza mahkemesinin, bir kişi hakkındaki "Görüntü veya seslerin ifşa edilmesi suretiyle özel hayatın gizliliğini ihlal" suçundan verdiği beraat kararı bozuldu.

13 Ekim 2021 Çarşamba günü alınan 2021/6887 sayılı kararda, eski sevgilinin daha önce izinle çekilmiş fotoğrafları daha sonra izni alınmadan yayımlanmayacağı belirtildi.

Sahte Facebook sayfasından eski sevgilisiyle fotoğraflarını yayımladı

Yargıtay içtihat metninde olayla ilgili de bilgilere de verildi.

Buna göre sanık, başka biriyle nişanlanan eski sevgilisinin mesajlarına cevap vermemesi üzerine sahte bir Facebook hesabı açtı ve burada hakaret olarak nitelendirilebilecek ifadeler kullandı. Sanık, birlikte oldukları dönemde mağdurun da bilgisi dahilinde çekilmiş, birlikteliklerini gösteren fotoğrafları müsaade almadan yayımladı.

Bunun üzerine mağdur genç kadın, yargıya başvurarak söz konusu fotoğrafların rızası dışında yayımlandığını söyleyerek, dava açtı.

"Görüntü veya seslerin ifşa edilmesi suretiyle özel hayatın gizliliğini ihlal" suçlamasıyla açılan davada söz konusu fotoğrafların sanığın bilgisi dahilinde çekilmiş olmasına da dikkat çekilerek beraat kararı verildi.

Mağdur avukatınca temyize götürülen dava dosyasını inceleyen Yargıtay ise kararında fotoğrafların her ne kadar birlikte oldukları dönemde mağdurun bilgisi dahilinde çekilmiş olsa bile rızası olmadan yayımlandığına dikkat çekerek verilen beraat kararını oy birliği ile bozdu.

cengiz hortoğlu.jpg
Cengiz Hortoğlu / Fotoğraf: Twitter

 

"Hatıra fotoğrafı bile çekseniz yayımlamak için o kişinin rızası gerekir"

Yapılan yargılama sonunda verilen beraat kararının oy birliği ile bozulmasını değerlendiren avukat Cengiz Hortoğlu, birinin bir başkasına fotoğraf çekme izni vermesinin aynı zamanda yayımlama içinde müsaade ettiği anlamına gelmediğini söyledi.

Yargıtay'ın bu yöndeki kararının çok önemi olduğunu hatta emsal niteliği taşıdığını ifade eden Hortoğlu, "Günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir soruna çözüm getirdiği kanısındayım" dedi.

"Birinin resminin çekilmesine izin vermesi o kişinin aynı zamanda o resimlerin sosyal medya üzerinden yayımlanmasına rıza gösterdiği yani izin verdiği anlamına gelmez" diyen Hortoğlu, "Bir başkasına ait resimlerin yayımlanması için o kişinin ayrıca rızası gerekir. Yargıtay kararı bu hususa netlik getirmiş. Özetle biriyle hatıra resmi bile çektirseniz yayımlamanız için o kişinin izni gerekiyor. Aksi takdirde bu hataya düşen biri TCK 134/2 maddesi gereğince 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile karşılaşabilir" diye konuştu. 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU