Şükrettin iken "rüşvete zorlama" ve "tehditten" ceza aldı, isim değiştirip Doğan oldu, FETÖ Borsası'ndan yargılanıyor

Şimdi Doğan adını kullanan Çelik, bazı hakim ve savcılarla yakın ilişki içinde. Bir savcının odasından çıkarken gözaltına alınıp tutuklanan Çelik, 2008 yılında yargılandığı davada toplamda 6 yıl 1 ay 27 gün hapis cezasına çarptırılmıştı

Fotoğraf: AA

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar ve açılan davalarda onbinlerce kişi hakkında işlem yapıldı.

Hakkında işlem yapılanların bir kısmı, rüşvet, nüfuz ticareti gibi illegal yollara başvurarak, ceza almadan ya da en az cezayı alarak kurtulmaya çalışıyor.

Bu yöntem, kamuoyunda "FETÖ Borsası" olarak biliniyor. FETÖ Borsası'nda, şüphelilere 'yardımcı' olan kişilerden biri olarak, Doğan Çelik'in ismi geçiyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Menü geniş: Hakim, savcı, MİT mensubu...

Kendisini Yargıda Birlik Platformu'nun kurucusu ve sponsoru, hakim, savcı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu olarak tanıtıp dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla takibe alınan Çelik, 2020 yılında İzmir Adliyesi'nde bir savcının odasından çıktığı sırada gözaltına alındı. 

11 gün sonra tartışmalı tahliye

Dava dosyasındaki bilgilere göre, 8 Ağustos 2020'de "rüşvet almak ve vermek", "resmi belgede sahtecilik", "kamu görevlileri ile ilişkisi olduğundan bahisle bir işin gördürüleceği vaadiyle dolandırıcılık" tutuklanarak cezaevine konulan Çelik'in avukatı, soruşturma savcısı izindeyken tahliye dilekçesi verdi. Bu dilekçe, hemen işleme konuldu ve Çelik 11 gün sonra, yani 19 Ağustos 2020'de tahliye edildi. Tahliye kararını veren hakim, 6 ay sonra görevden alındı. 

110 milyon liralık hesap hareketi

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan incelemelerde, 10 yıl içinde hesaplarında 110 milyon liralık harekete rastlanan Çelik, sorgusunda iş adamı olduğunu ifade etti.

İddianameye göre Çelik ayrıca, kendisin gözaltına alan polislere de rüşvet teklif etti.

Polislere rüşvet teklif etti

Yanında bulunan çantada, sahte hakim ve savcı kimliklerinin bulunduğunu söyleyen Çelik, bunların imha edilmesi karşılığında, kendisini gözaltına alan üç polise yüklü miktarda rüşvet teklif ettiği iddiasıyla da yargılanıyor.
 

doğan çelik foto.jpg
Doğan (Şükrettin) Çelik / Fotoğraf: Tumblr


2008'de benzer suçlamalarla tutuklandı

Doğan Çelik hakkındaki, FETÖ Borsası olarak bilinen bu süreçle ilgili soruşturma ve kovuşturmadan önce de 2008 yılında silahla tehdit ve icbar suretiyle irtikap yani rüşvete zorlama suçlarından yargılandı. 

O dönem ismi Şükrettin olan Çelik, 2008 yılında yargılandığı davada, 6 ay tutuklu kaldı. 2014 yılında ismini Doğan olarak değiştiren Çelik, 2019'da sona eren yargılamanın sonunda, icbar suretiyle irtikap suçundan 3 yıl 7 ay 21 gün, silahla tehdit suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Kendisini hakim, savcı, MİT mensubu olarak tanıtan, soruşturma savcısı izindeyken verilen bir dilekçeyle tartışmalı bir şekilde tahliye edilen Çelik, ismi Doğan'ken de Şükrettin iken de benzer suçlara karışmış bir kişi. 

Savcılar, hakimler adli sicilini görebiliyor

Üstelik bu suçlamalar, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden, hakim ve savcılar tarafından görülebiliyor. Ancak Çelik, 2008 yılından bu yana yargılandığı, 2019 yılında ceza aldığı icbar suretiyle irtikap ve silahla tehdit suçları ortadayken, kendisini hakim ve savcılara yakın olarak tanıttı. Ayrıca, 2020 yılında gözaltına alındığı sırada, bir savcının odasından çıkıyordu.

 


 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU