Can Ataklı: Turkey Tribunal olayını o kadar da hafife almayın

“Kimse ‘Bunu cemaat yaptı, Türkiye düşmanlarının işi’ diye bakmaz, orada kayda geçirilmiş konuları ciddiye alır. O konular da Türkiye’nin başını çok ağrıtacaktır, bilmiş olalım”

Fotoğraf: Twitter / @turkey_tribunal

Korkusuz yazarı Can Ataklı, sosyal medyada gündeme gelen “Turkey Tribunal” isimli oluşum hakkında yazdı. Ataklı, oluşumun "cemaatçi organizasyonu" olmasına rağmen burada yapılan açıklamaların kayda geçtiğini, ileride "Türkiye'nin başına dert olabileceğini" söyledi.

Ataklı, bugünkü köşe yazısında “Belçika’da Turkey Tribunal adı altında bir ‘sözde mahkeme’ kurulduğunu” söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Bu mahkemenin hiçbir hukuki yaptırım gücü yok” diyen Ataklı, şunları yazdı:

Şu ana kadar Türkiye dışındaki bir ülkeye yönelik bu tür bir yargılama yapmaya da kalkmadılar. Ağırlıklı olarak “cemaatçi organizasyonu” olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. İşin özü şu; Adı mahkeme olan bu yerde Türkiye’nin hukuk dışı uygulamaları didikleniyor. Sanki bir mahkeme heyeti kurulmuş, bunlar da Türkiye’den gelen mağdurları dinliyorlar. Burada kişiler başlarından geçen haksız yargılamaları, ülkeden kaçmalarına neden olan baskıları, yaşadıkları işkenceleri anlatıyorlar. Sonuçta elbette hiçbir hukuki sonucu olmayacak bu mahkemenin. Ayrıca olsa bile saray iktidarı için bir şey fark etmez. Altında kurucu imzamız olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını bile uygulamayan iktidarımız var.

“Çok vahim şeyler anlatıyorlar”

Turkey Tribunal ile ilgili yorumlara bakıyorum da iktidarı da muhalefeti de “bu düzmece mahkeme” edebiyatı yapıyor sadece. Bence o kadar hafife almasın kimse. Orada kişiler çok vahim şeyler anlatıyorlar. Bunların hepsi uluslararası arenada kayda geçiriliyor. Sonuçta bir süre sonra kimse “Bunu cemaat yaptı, Türkiye düşmanlarının işi” diye bakmaz, orada kayda geçirilmiş konuları ciddiye alır. O konular da Türkiye’nin başını çok ağrıtacaktır, bilmiş olalım.

 

Korkusuz, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU