Can Ataklı: Erdoğan HDP ile anlaşırsa, genel af da çıkarır, MHP ise gıkını bile çıkaramaz

“HDP seçim öncesi sarayla da pazarlık yapmak istiyor”

Fotoğraf: AA

Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, son günlerde HDP’nin merkezinde olduğu tartışmaları değerlendirdiği köşe yazısında “Erdoğan HDP ile anlaşırsa, genel af da çıkarır, MHP ise gıkını bile çıkaramaz” dedi.

Ataklı, bugünkü köşe yazısında “Saray muhalefet blokunu kırmak için HDP kartını mutlaka ortaya çıkaracaktı. Ona fırsat kalmadan HDP’den pazarlık sinyali gitti. Erdoğan’ın işi bundan sonra kolaydır artık” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“HDP ile oturup rahatlıkla anlaşır” diyen Ataklı, şu ifadeleri kullandı:

Zaten Beyaz Saray’a yakın dostlarımdan aldığım bilgiye göre Biden 14 Haziran’daki görüşmede “Kürtlerle mutlaka bir uzlaşma yapın, bitirin artık bu işi” demiş. Amerika’nın destekleyeceğini gördüğüne göre Erdoğan hiç tereddüt etmeden masaya oturur. Geçmişte zaten açılım deneyimi var, bunu biraz ileri noktaya taşımak zor değil. Üstüne bir de genel af ilan eder.

Böylelikle Selahattin Demirtaş hapisten çıkar, Abdullah Öcalan da birkaç yıl için ev hapsine geçirilir. Bu yazdıklarımı ilk kez yazmıyorum. Ama ne zaman dile getirsem hemen “MHP o zaman Erdoğan’dan kopar” itirazları yükseliyordu. MHP’nin böyle bir durumda gıkı bile çıkmaz. Çünkü sağladıkları avantajları artık bırakamazlar. Zaten Bahçeli son iki yıl içinde “kırmızı çizgimiz” dediği ne varsa çiğnemekten çekinmedi.

En son Afganistan olayındaki tavrını kimse unutmaz. Erdoğan HDP ile anlaşır işbirliğine gider, MHP genel başkanı da “Devletin bekası için zaten bu gerekliydi” der ve avantajlarını kullanmak üzere yoluna devam eder.

HDP’li milletvekili Sezai Temelli’nin “çözümün adresinin İmralı olduğunu” söylemesinin anlamının çok açık olduğunu öne süren Ataklı, yazısının bir diğer kısmında şu ifadeleri kullandı:

Bunun anlamı çok açık; HDP seçim öncesi sarayla da pazarlık yapmak istiyor. Çünkü HDP Erdoğan’ın da seçimi HDP olmadan kazanamayacağını bildiğini biliyor. Üstelik Erdoğan’ın yerinde kalabilmek için her türlü tavizi vereceğinden de şüphesi yok. Ayrıca şu anda Türkiye’de İmralı ile diyalog kurabilecek tek parti AKP ve genel başkanıdır. Kim bilir kaç kere yazdım, söyledim “Erdoğan’ın asıl hedefi çok daha güçlü ve etkili olan HDP ile anlaşmak” diye. İşte görünen köy durumu var artık, HDP’nin ibresi giderek saraya dönüyor.

 

Korkusuz, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU