Hollandalı TV kanalı Almanya milli marşına Nazi marşının sözlerini yazdı

Maç başlamadan önce yapılan hata sonucu ekranda kötü şöhretli "Deutschland über alles / Über alles in der Welt" yazısı göründü

İngiltere'ye kaybettikleri maçın ardından Thomas Müller, takım arkadaşı Joshua Kimmich'i teselli ediyor (AFP)

Hollandalı bir televizyon kanalı, salı günü Avrupa Şampiyonası'nda Londra'da İngiltere'yle Almanya arasındaki futbol maçının başlangıcında, Alman milli marşına altyazı olarak yanlışlıkla Nazi Almanyası'nın marşının sözlerini kullanınca özür diledi.

Hollanda'nın ana kanalı NPO, Adolf Hitler rejimiyle olan bağı nedeniyle 1952'den beri kullanılmayan Lied der Deutschen, yani "Almanların Şarkısı'nın" ilk mısrasına ait metni altyazı olarak gösterdi.

Bu marş, bir zamanlar Hitler ve takipçilerinin gururla söylediği kötü şöhretli "Deutschland über alles / Über alles in der Welt", yani "Almanya her şeyin üstünde / dünyadaki her şeyin üstünde" anlamına gelen sözleri içeriyordu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Alman kadınları ve şarabıyla ilgili ikinci bir mısra da cinsiyetçi ve tatsız çağrışımlarına dikkat çeken eleştiriler sonucu II. Dünya Savaşı'ndan sonra marştan çıkarılmıştı.

Almanya'nın resmi milli marşı, ilk dizesinde "birlik, özgürlük ve adalet"in övüldüğü üçüncü kıtadan ibaret.

NPO, "Yanlış mısra kazara gösterildi. Bu, altyazıyı çalışanlarımızdan birinin hatası" tweetini paylaştı.

Rahatsızlık verdiğimiz izleyicilerden özür dileriz.

İngiltere, Wembley stadyumunda Almanya'yı 2-0 yenerek turnuvada Ukrayna'yla oynayacağı çeyrek finale yükseldi.

Maç, büyük ölçüde İngiltere 1966 Dünya Kupası finalinden bu yana Avrupa ülkesini yenemediği için epey heyecanlı geçti.

Fakat İngiltere taraftarlarının, kendi milli marşları "God Save the Queen"den önce çalınan Alman milli marşını yuhalaması durumu o gece daha da kötüleştirdi. Bu davranış, çok sayıda sosyal medya kullanıcısının ve medyanın da eleştirisiyle karşılaştı.

Twitter, aşırı heyecanlı İngiltere taraftarlarının davranışlarını eleştirirken, yazar Tim Walker şunları yazdı:

Bu Britanyalı bir hareket değil. Bu sportmence değil. Karşı takımın milli marşını yuhalamazsınız.
 


Bir İskoç, Walker'ın gönderisine "Britanyalı taraftarlar değil, İngiliz taraftarlar" diye yanıt vererek hatırlatmada bulundu.

Bunlar İngiliz taraftarlardı Tim. Bu tipik bir Britanyalı, İrlandalı, Galli veya İskoç hareketi değil. Hatta bu sportmenlik bile değil ve İngiliz taraftarlar bundan utanmalı.

Bu arada hafifletici bakım doktoru Rachel Clarke da şöyle yazdı:

Rakip takımın milli marşını kim yuhalar? Sportmenlik dışı. Nezaketsiz. İnanılır gibi değil. #ENGGER.

Olay, Birleşik Krallık Futbol Federasyonu'nun İngiltere Taraftar Gezi Kulübü üyesi 21 bin kişiye gönderdiği e-postada Almanya takımına saygılı olmalarını istediğine dair maç öncesi haberlerinden sonra geldi. Bu mesaj halka açık sosyal medya kanallarında da yinelenmişti.

Yönetim kurulu e-postada, "İster Wembley Stadyumu'ndan, ister başka bir yerden seyrediyorken lütfen İngiltere'yi maç öncesinde, maç esnasında ve maçtan sonra doğru şekilde destekleyin" dedi.

Bu, her milli marşa saygı göstermeyi ve oyuncuların başlama vuruşundan önce diz çöküp çökmeme kararını da içeriyor.

Maçı herhangi bir ayrımcı ya da saygısız davranıştan uzak, güvenli ve keyifli bir ortamda izleyebilmenizi istiyoruz.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU