YÖK'ten açıklama: Toplantı tarihi sehven 24 Şubat olarak zikredilmiştir

Açıklamada, "Bu yanlışlık tamamen teknik ve insani bir hata olup bundan sonra bu ve benzeri hataların olmaması için Kurulumuzca gerekli tedbirler alınarak daha fazla dikkat ve hassasiyet gösterilecektir" ifadelerine yer verildi

Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) Başkanı Yekta Saraç / Fotoğraf: AA

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Boğaziçi Üniversitesinde kurulan iki fakülteye ilişkin bir soru önergesine verilen cevapta, fakültelerin kurulması kararına ilişkin tarihin sehven hatalı yazıldığı bildirildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

YÖK'ün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında "Boğaziçi Üniversitesinde iki fakültenin YÖK tarafından kurulma kararlarının, Cumhurbaşkanı Kararı'ndan sonra alındığına" yönelik haberlerin yayımlandığı aktarıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"4 Şubat 2021 tarihli YÖK Genel Kurul toplantısında alınan kararlarla birçok devlet ve vakıf üniversitelerinde yeni fakülte ve enstitülerin kurulmasına, bazı fakülte ve enstitülerin isimlerinin değişikliğine karar verilmiş olup bu karar Cumhurbaşkanlığı makamına arz edilmiştir. 6 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'nda diğer üniversitelerde kurulması kararlaştıran fakültelerle ile Boğaziçi Üniversitemiz bünyesinde kurulması kararlaştırılan İletişim ve Hukuk Fakülteleri de bulunmaktadır. Bilahare Başkanlığımıza iletilen soru önergesine verilen cevabi yazıda ise YÖK Genel Kurul toplantı tarihi 4 Şubat 2021 yerine sehven 24 Şubat 2021 olarak zikredilmiştir. Bu yanlışlık tamamen teknik ve insani bir hata olup bundan sonra bu ve benzeri hataların olmaması için Kurulumuzca gerekli tedbirler alınarak daha fazla dikkat ve hassasiyet gösterilecektir"

Ne olmuştu?

Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir’in soru önergesine verdiği yanıtta, Boğaziçi Üniversitesi’nde hukuk ve iletişim fakültelerinin kurulma kararını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de yayımlandıktan 19 gün sonraki tarihli yazıyla Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği ortaya çıkmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU