Bakan Akar: ABD'li heyet ile görüşmeler devam ediyor, şu an alınmış bir karar yok

Kabil havalimanının Türk askeri tarafından korunması teklifine ve muhalefetten gelen eleştirilere ilişkin konuşan Akar, "Mevcut personelimizin dışında bölgeye giden personelimiz bulunmamaktadır" dedi

Fotoğraf: AA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, katıldığı bir törende, ABD ve Türk heyetlerinin "Kabil havalimanı" konusunda gerçekleştirdiği görüşmeye, Afganistan'daki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Afganistan arasında köklü tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu belirten Akar, Türk-Afgan diplomatik ilişkilerinin 100. yılı olduğunu anımsatarak, "1921 tarihli Türk-Afgan ittifak anlaşmasında da ifade edildiği gibi 'iki ülkenin kaderi ve saadeti birbirinindir'. Dolayısıyla Türkiye, her zaman kederde ve kıvançta bir ve beraber olduğu Afganistanlı kardeşlerimizin barış, güven ve istikrar içerisinde yaşaması için büyük gayret sarf etmiştir, Buna devam edeceğiz" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Akar, TSK'nın halihazırda Kabil Eğitim Yardım Danışmanlık Komutanlığı görevini de yürüttüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

Bugüne kadar elde edilen kazanımların korunması ve bu kapsamda 6 yıldır sürdürdüğümüz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın işletilmesi sorumluluğunun gerekli şartlar sağlanırsa tarafımızdan devam ettirilmesi söz konusu. Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Bu hususu diğer ülkelerle beraber nasıl yapabiliriz konusunu çalışıyoruz. Bu kapsamda ABD teknik heyeti de bugün Bakanlığımıza geldi. Görüşmelerimiz başladı, devam ediyor. Şu an için alınmış bir karar yok. Mevcut personelimizin dışında bölgeye giden personelimiz de bulunmamaktadır. Ülkemiz ve Afganistan'ın menfaatleri için uygun sonuç elde etmek istiyoruz. Amacımız, Afgan kardeşlerimizin güvenlik, huzur ve refahı için katkılarımızı devam ettirmektir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU