Barış Pehlivan: O savcı bulunmuş

"Sedat Peker’in videolarındaki iddialar ve isimler için birkaç ilde soruşturmalar başlatılmış"

Fotoğraf: YouTube

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, hakkında organize suç örgütü lideri olmak suçlaması bulunan Sedat Peker’in yayınladığı videolarda geçen olay ve isimlerle ilgili soruşturma açıldığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pehlivan’ın bugünkü köşesinin “O savcı bulunmuş” başlıklı kısmı şöyle:

Hep o haklı serzeniş: Görevini yapacak bir savcı aranıyor.  Lağım çukurunu temizlemeye yardımcı olacak yargı sürecinin başlaması gerekiyor. Duydum ki o savcılar bulunmuş. Sedat Peker’in videolarındaki iddialar ve isimler için birkaç ilde soruşturmalar başlatılmış.  Hem videoların çözümleri, hem baroların şikâyetleri hem de açık kaynaklardaki haberler dosyalanmaya başlanmış. 

Soruşturmaların İstanbul, Ankara ve Muğla’da yapıldığını öğrendim. İçeriklerine dair şu an dışarı bilgi sızdırmamak için uğraşıldığını fark ettim. Belki de bu yüzden UYAP’a bile yüklememişlerdir şu aşamada... 

Nereye evrilir bu soruşturmalar, ileride göreceğiz.  Hani kulaktan kulağa fısıldanan “Erdoğan bu rüzgârı Temiz Eller Operasyonu yaparak lehine çevirir” tezi mi gerçekleşir, bilmiyorum.  Neyse...

Pehlivan, yazısının ilgili kısmını Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün bir açıklamasını hatırlatarak sonlandırdı:

Elbette soruşturmada esas olan gizliliktir ama bu gizlilik, hakikati toplumdan kaçırmak anlamı taşımaz. Bu sürecin amacı bir yanda kişi şeref, onur ve haysiyetini korumak, diğer yanda soruşturmanın somut delile dayalı olarak etkili yürütülmesini sağlamaktır. Bir suç iddiasını ve işin aslını araştıracak olan savcılarımızdır.

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU