Selvi: Akşener, HDP’yi neden istemiyor?

"Kılıçdaroğlu, İYİ Parti’yi kaybetmeyi göze alabilir mi? Mümkün değil. O nedenle HDP’yi yine yedek kulübesinde bekletecekler"

Fotoğraf: AA

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, HDP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayı çıkarması gerektiğini söyleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in sözlerini değerlendirdi.

Selvi, bugünkü köşesinin ilgili kısmında “Meral Akşener’in, HDP’nin ayrı cumhurbaşkanı adayı çıkarması önerisi muhalefet cephesini karıştırdı. Milliyetçi kökenden gelen Akşener’in, PKK’nın siyasi uzantısı ilan ettiği HDP ile ittifakı istememesinin birçok önemli nedeni olabilir” diye yazdı.

Selvi, şöyle devam etti:

Milliyetçi Akşener, “PKK ile ittifak yaptı gibi bir damgayı siyasi hayatı boyunca taşımak istemiyor” yorumları da yapılabilir. Bunların önemli bir kısmı da isabetli değerlendirmelerdir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Burada pek üzerinde durulmayan birkaç noktaya değinmek istiyorum” diyen Hürriyet yazarı şu görüşlerini dile getirdi:

1- HDP ile ortak aday formülü sadece milliyetçi oylarda fireye neden olmaz, Meral Akşener’in muhalefetin ortak adayı olmasının da önünü keser.

2- HDP ile ortak aday modeli olursa Akşener, millet ittifakı içindeki belirleyici konumunu kaybeder. Oysa şu anda altın hisse Akşener’in elinde.

3- Kılıçdaroğlu, HDP ile ortak aday konusunda ısrar ederse ittifak çatlar, İYİ Parti, HDP ile ittifakta yer almaz.

4- Baraj yüzde 5’e inerse İYİ Parti’nin ittifaka ihtiyacı kalmaz.

Peki Kılıçdaroğlu, İYİ Parti’yi kaybetmeyi göze alabilir mi? Mümkün değil. O nedenle HDP’yi yine yedek kulübesinde bekletecekler.

 

Hürriyt, Independent Türkçe


 

DAHA FAZLA HABER OKU