Babacan: Devletin bekası söylemine sığınarak aklımızla alay ediyorlar

Ali Babacan, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapması çağrısında bulunarak, “Çıkın tutumunuzu, görüşlerinizi ortaya koyun” dedi

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, parti genel merkezinde basın açıklamasıyla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tutumunu açıklamaya ve hesap vermeye davet eden Babacan, Meclis’te derhal bir soruşturma komisyonu kurulması gerektiğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Sayın Erdoğan, bu vahim tablonun sorumlusu sizsiniz”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Babacan, “Her konuda tek yetkili olmayı çok istediniz. Tek yetkili makamda olmak, tek ‘hesap verme’ makamında olmaktır. Böyle değilmiş gibi davranamazsınız. Ortaya çıkan bu vahim tablonun tek bir nihai sorumlusu vardır, o da sizsiniz. Derhal sizi o makama getiren milletin karşısına çıkın ve tutumunuzu ortaya koyun. Çıkın bu iddialar karşısındaki görüşlerinizi açıkça ortaya koyun. Ya atadığınız bakanınıza, görev verdiğiniz parti yöneticilerinize sahip çıkın ya da bu insanları görevden alıp yargının işini rahat yapmasını sağlayın" diye konuştu.

“Yargıyı baskı altına alıp utanmadan ‘yargı gereğini yapsın’ diyorlar”

“Bu ülkeyi suç örgütlerinin oyun alanına çeviren, onlara her türlü ayrıcalığı tanıyıp ülkeyi korku egemenliğine hapseden yöneticileri hak etmiyoruz” diyen Ali Babacan, “Hukuku hiçe sayıp, tüm yargı mekanizmasını baskı altına alıp sonra da utanmadan, sıkılmadan, yüzü dahi kızarmadan ‘yargı gereğini yapsın’ diyerek adeta milletle dalga geçen zihniyeti hak etmiyoruz” şeklinde konuştu.

“90’lara bile rahmet okutuyorsunuz”

Her evde, her sokakta, her köşe başında bu vahim iddiaların konuşulduğunu fakat her konuda açıklama yapma gereği duyan Cumhurbaşkanı’nın tek bir kelime dahi etmediğini belirten Babacan, “Tek bir savcı dahi soruşturma başlatmıyor. Daha evvel ‘Ülkemizi 90’ların karanlığına son sürat götürüyorsunuz’ demiştim. Siz bugün 90’lara bile rahmet okutuyorsunuz” dedi.

“Suç örgütleriyle aynı çuvala girenlerin yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz”

Türkiye’nin hukukun dışına çıkan ve bunun toplumsal sonuçlarını hesap edemeyen ferasetsiz insanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmediğini söyleyen Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suç örgütleriyle aynı çuvala girmiş olanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz. Suç örgütlerinden, mafyadan medet uman ve toplumu baskı altına almak için bu hukuk dışı yapılara alan açan, adaletten nasibini almamış insanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz”

“Aklımızla alay ediyorlar”

Ortalama bir demokraside sadece bir tanesinin bile hükümetleri sallamaya yetecek kadar vahim olan iddiaların toplumun önüne saçıldığını fakat ülkeyi yönetenlerin ya sessiz kalmayı tercih ettiklerini ya da her zamanki gibi birtakım ezberlere sığınıp konuyu sulandırmaya çalıştıklarını ifade eden DEVA Partisi lideri, “Devlet vakarıyla iddialara cevap vermek yerine, devletin bekası söyleminin arkasına sığınarak insanların aklıyla alay ediyorlar. Her başları sıkıştığında ‘dış mihraklar’ masalı anlatmanın kâr etmediğini göremeyecek kadar da milletten kopmuş durumdalar” dedi.

“Hukukun katledildiği ülkede yönetenler kurdukları çarpık düzenin esiri olurlar”

Babacan, “Sorun, hukuk devletinin katledilmiş olmasıdır. Sivil toplumun, özgür basının ve ifade özgürlüğünün yok edilmiş olmasıdır. Tarafsız ve bağımsız yargının ortadan kaldırılmış olmasıdır. Adaletin olmadığı, kurum ve kuruluşların liyakatsiz insanlarla doldurulduğu, bir grup insanın kendini hukukun üstünde gördüğü bir ülkede mafya da olur suç örgütleri de cirit atar. Öyle bir an gelir ki, yönetenlerin de bunları engellemeye gücü yetmez. Tek kelime edemezler, yorum dahi yapamazlar. Çünkü kurdukları bu çarpık düzenin gün gelir esiri olurlar” şeklinde konuştu.

“Hakikat suç örgütü liderinin ağzında değil, yürekli bir cumhuriyet savcısının kaleminde aranmalı”

“Vicdan sahibi, ülkesini seven her yurttaşımızı ülkesine sahip çıkmaya çağırıyorum. Tüm hukuk ve yargı temsilcilerini ülkemize hep birlikte sahip çıkmak için göreve çağırıyorum” diyen Ali babacan, savcıları göreve çağırarak, “Bu ülke hakikatleri, bir organize suç örgütü liderinin ağzından çıkan sözlerde değil, yürekli bir cumhuriyet savcısının kaleminden çıkan iddianamede aramalı” diye konuştu.

“Meclis’te derhal bir soruşturma komisyonu kurulmalıdır”

Milletvekillerine ve Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partilere de seslenen Babacan, derhal bir soruşturma komisyonu kurulmasını ve  iddiaların açığa kavuşması için çalışmalara başlanması çağrısında bulundu. Babacan, “Halk iradesinin temsilcisi olmak, milletin emanetine sahip çıkmak bunu gerektirir”  dedi.

“Yarınlar korkakların değil”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Bu büyük millet, bu iktidarın işkencesine biraz daha sabredecek ama ilk seçimde milletimiz gereken cevabı verecek ve bu iktidarı tarihin çöplüğüne atacaktır. Daha iyi günler göreceğiz. Yarınlar korkaklara ait değildir. Tüm yaptıkları rezilliklere, iftiralarına, çetelerine rağmen bu yoldan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“İktidar ortağının arka bahçesi çetelerin tehditleri bizi yolumuzdan döndürmeyecek”

“Varsın, iktidar ortağının arka bahçesi olan suç örgütlerinin, çetelerin sözcüleri bizi tehdit etsin. Biz; tüm tehditlere rağmen, yolumuzdan asla dönmeyeceğiz” diyen Ali Babacan sözlerini şöyle tamamladı:

“Enseyi karartmaya gerek yok. DEVA bir harekettir. DEVA, popülizm yapmaz. Bu büyük değişime önderlik edecek hareket olduğumuzu biliyoruz. Daha büyük bir şeye inanıyoruz, milletimize inanıyoruz. Siz de inanmak zorundasınız. DEVA Partisi ve tertemiz kadroları bu ülkenin pisliklerini temizleyecek”

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU