Mübaşir başsavcılığa kantini şikayet etti, başsavcı vekili odasına çağırıp azarladı; mübaşir hakkında "hakaretten" dava açıldı

Mübaşir Kabil Kurşun, kendisini azarlayan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur Seçgin'e, "Başka ne işe yarıyorsunuz ki zaten" dediği için hakkında dava açıldı. Kurşun, bu süreçte sürgüne gönderildi, mahkeme kararıyla görev yerine geri döndü

İstanbul Anadolu Adliye Sarayı / Fotoğraf: AA

Son dönemde bazı savcılar, anlaşmazlık yaşadığı kişiler hakkında işlem yaptırmasıyla gündeme geliyor. Bu duruma bir örnek de İstanbul Anadolu Adliyesi'nde yaşandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kantini şikayet etti, "Başsavcılık göz yumuyor" dedi

İstanbul Anadolu Adliyesi'nde mübaşir olarak görev yapan Kabil Kurşun, 11 Aralık 2019'da, görev yaptığı adliyede yemek ve kantin hizmetleri veren şirketin, çalışanlarına maaş ödemelerini geciktirdiğini ayrıca kantin ve yemekhane ürünlerinin adliye personeline indirimli satılmasına yönelik bir karar olmasına rağmen bu kararın uygulanmadığını belirterek, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir dilekçe yazdı.

Kurşun, şirketi şikayet ettiği dilekçede, başsavcılığın şirketin uygulamalarına göz yumduğunu da ifade etti. 

Başsavcı Vekili çağırıp azarladı

Bu dilekçesi üzerine Kurşun, ertesi gün İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur Seçgin tarafından odasına çağrıldı. Başsavcı Vekili Seçgin, mübaşir Kurşun'u yazdığı dilekçe nedeniyle azarladı.

"Başka ne işe yarıyorsunuz ki zaten"

Kurşun da bunun üzerine "Siz beni buraya azarlamak için mi çağırdınız?" diye sordu. Başsavcı Vekili Seçgin'den "Başka ne için çağıracaktık" yanıtını alan mübaşir Kurşun, "Başka ne işe yarıyorsunuz ki zaten" diyerek odadan çıktı. 
 

tutanak.jpg
Mübaşir Kabil Kurşun hakkında tutulan tutanak / Görsel: Independent Türkçe


5 gün içinde jet iddianame

Başsavcı Vekili Seçgin, mübaşir Kurşun'un sözleri nedeniyle hakkında tutanak tuttu. Tutanaktan hemen sonra ise, 16 Aralık 2019'da Kurşun hakkında, Başsavcı Vekili Seçgin'e hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı. Davanın iddianamesinde, mübaşir Kurşun'un azarlanması üzerine söylediği "Başka ne işe yarıyorsunuz ki zaten" sözlerinin, Başsavcı Vekili Seçgin'in görevinden dolayı onur ve saygınlığını rencide edici olduğu belirtildi.
 

iddianame.jpg
Olaydan 5 gün sonra iddianame hazırlandı / Görsel: Independent Türkçe


Kabil Kurşun, kantin ve yemek hizmeti veren şirkete yönelik yazdığı bir şikayet dilekçesi nedeniyle Başsavcı Vekili Uğur Seçgin tarafından azarlandıktan sonra söylediği sözler nedeniyle İstanbul Anadolu 56. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor.

Davadan sonra Beykoz'a gönderildi, mahkeme kararıyla geri döndü

Kurşun, yargılanmaya başladıktan hemen sonra, 2020 yılının mart ayında, İstanbul Anadolu Adliyesi'nden, İstanbul Beykoz Adliyesi'ne geçici görevlendirmeyle gönderildi. Kurşun, bu geçici görevlendirmenin 'sürgün' olduğunu belirterek İdare Mahkemesi'ne başvurdu. İdare Mahkemesi, 2020 yılının ekim ayında karar vererek, Kurşun'un geçici görevlendirmesini iptal etti. Bu kararın ardından Kurşun, Anadolu Adliyesi'ndeki görevine geri döndü.

HSK'ya şikayet etti, sonuç alamadı

Kurşun ayrıca, hakkında açılan davadan sonra, Başsavcı Vekili Seçgin hakkında, Hakim ve Savcılar Kurulu'na (HSK) şikayette bulundu. Mübaşir Kurşun, 10 Ocak 2020'de yazdığı şikayet dilekçesinde, Başsavcı Vekili Seçgin'in kendisine hakaret ve tehdit eylemlerinde bulunduğunu ve baskı yaparak görevini kötüye kullandığını ileri sürdü. HSK, bu dilekçeden 13 ay sonra, geçen 24 Şubat'ta Kurşun'un şikayetinin işleme konulmadığını belirtti. 

Dava devam ediyor

Mübaşir Kabil Kurşun hakkında açılan davanın 3. duruşmasında, Başsavcı Vekili Uğur Seçgin'le arasında geçen konuşmanın yer aldığı kamera kayıtları, mahkeme tarafından istendi. Kurşun hakkında dava sürerken, 4. duruşmada karar çıkması bekleniyor.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU