Akit yazarı: 1 yıl 8 ay hapis aldım, şimdi ben neye yanayım?

"Hani ne deniyordu. 'İyisiniz iyisiniz. Erdoğan’ın yandaşları..' İyi miyiz, bir daha söyler misiniz?"

Fotoğraf: Akit

Akit gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü Ali Karahasanoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi’nin özel görüntülerini yayınladıkları gerekçesiyle hapis cezası aldığını yazdı.

Akit yazarı, bugünkü köşe yazısında Hamzaçebi’nin şikayetine konu olan görüntülerin gazetenin basılı yayınında değil, internet sitesinde yer aldığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Karahasanoğlu, yazısının devamında söz konusu görüntüler hakkında bilgi verdikten sonra şunları yazdı:

Hamzaçebi’nin şikayeti sonrasında, dün itibari ile bana 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi.. “Ne alaka? Senin günlük yazıların var.. Gazetenin sorumlu müdürlüğü görevin var. Ama internetten niye sen ceza alıyorsun ki, Ali bey?” diyeceksiniz.. Ben de 5 yıldır, mahkemeye onu anlatmaya çalışıyordum zaten.. Geçen yıl, pandemi diyerek, duruşma yapılmadığı dönemde, Hayal Öztürk isimli Bakırköy 28. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi hanım, sanıkların haberi olmaksızın, kendi kendine duruşma açıp, mahkumiyet kararı vermişti.. 

“Burası muz cumhuriyeti mi? Sanığın haberi olmadan duruşma açılır mı? Belirlenen duruşma gününden önce duruşma yapılır mı?” dedik, itiraz ettik.. Gündemin yoğunluğu içinde, okuyucuları da rahatsız etmemek için, hukuk skandalı kararının haberini bile yapmadık..  “İnsani bir hata olabilir.. İfşa ederek, yargıya güveni, bir de biz zedelemeyelim” dedik.. Ama o ne?

İnternet sitesinin sorumlusu olmadığıma dair, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan resmi yazı gelmiş olmasına rağmen. Önce duruşma savcısı Ömer Aksoy beyefendi, “Cezalandırılsın. Sanık istediği kadar, ‘İnternetteki yayından içerik sağlayıcı sorumludur. Gazetenin sorumlu müdürü sorumlu değildir’ savunması yapsın.. CHP’li milletvekili ceza istemişse, kanuna bakmaya gerek yok.. Ben de CHP milletvekiline katılıyorum” edası ile..

“CHP’li milletvekilinin bir kadınla ilişkisini ifşa, özel hayatın gizliliğini ihlaldir. Adamcağızın özel hayatından size ne? Ceza verilsin” talebinde bulunuyor.. Dün de hakime hanım. “Gazetenin sorumlu müdürü, internet sitesindeki haberden sorumlu tutulamaz” savunmamızı, onlarca içtihad sunarak ispatlamamıza rağmen, 1 yıl 8 ay hapis cezasını bastırıyor... Hani ne deniyordu. “İyisiniz iyisiniz. Erdoğan’ın yandaşları..” İyi miyiz, bir daha söyler misiniz?

 

Akit, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU