İYİ Partililer, Çin Konsolosluğu önünde toplandı: Hiçbir yabancı misyon, Türkiye'de hiçbir siyasi lidere ve vatandaşa parmak sallayamaz

Çin Konsolosluğu'na önüne siyah çelenk bırakmak isteyen İYİ Partililere polis izin vermedi. Partililer, çelengi sokağın girişine sembolik olarak bıraktı

Fotoğraf: İYİ Parti

Çin Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a yönelik kullandığı ifadelere tepki olarak, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı, Çin Konsolosluğunun bulunduğu Tarabya’da bir araya geldi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, “Ailesini, akrabasını kaybetmiş soydaşlarımızın hikâyelerini dinledik. Her bir hikâye yüreğimizi sarstı. Burada gördüğünüz kalabalığın tek bir isteği var, hiçbir siyasi talep ve söylem yok. Sadece evladını, annesini ya da babasını arıyor bu insanlar. Son derece insani bir taleple toplanıyorlar. Bundan daha insani ve doğal ne olabilir, sizlere soruyorum?" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kavuncu şöyle devam etti:

Bizler bugün buraya üç konunun altını çizmek için geldik. Bunlardan biri ve en önemlisi, buradaki kardeşlerimizin ailelerinin akıbetiyle ilgili merak ettikleri sorularının cevaplarını alması konusunda onlara destek vermek ve onların seslerini daha yüksek çıkartmak. Bundan daha önemli bir beklentimiz ve amacımız olamaz.

İkincisi, büyükelçilik bir açıklama yaptı ve maalesef bu açıklamayı Türkiye Cumhuriyeti’nde, Genel Başkanımıza tehditvari bir şekilde, parmak sallayarak yaptı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a da yine açıkça ve küstahça tehdit ettiler. İkinci sebep de budur. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, bu ülkenin vatandaşı olan hiç kimseye yabacı misyonun parmak sallama ne haddi ne cüreti vardır. Hiçbir yabancı misyon, Türkiye Cumhuriyeti’nde hiçbir siyasi lidere, hiçbir vatandaşa parmak sallayamaz. Üçüncüsü, hakkın peşinde olan, doğrunun peşinde olan Sayın Genel Başkanımızın saçının teline zarar gelmesine asla müsaade etmeyiz. Bunu da buradan herkes bilsin.

Kavuncu’nun konuşmasının ardından, İYİ Partililer çelengi konsolosluğa bırakmak istedi ancak polis müsaade etmedi. Partililer, çelengi sokağın girişine sembolik olarak bıraktı. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU