Doğu Türkistan'da Uygur Türkü 2 eski yöneticiye "ayrılıkçı faaliyet" gerekçesiyle idam cezası

Uygur Türkü 2 eski hükümet görevlisine "Uygur dilinde aşırı dini içerikli yayınlar bulundurmak, etnik ayrılıkçı hareketlerde bulunmak" gibi suçlardan iki yıl ertelemeli olarak idam cezası verildi

Fotoğraf: AA

Çin'in özerk bölgesi Doğu Türkistan'da (Sincan), Uygur Türkü 2 eski hükümet görevlisinin "ayrılıkçı faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Doğu Türkistan hükümetinin internet sitesinde salı günü yapılan açıklamada, Sincan Adalet Departmanı eski Başkanı Shirzat Bawudun ve Sincan Eğitim Departmanı eski Direktörü Sattar Sawut'a "ülkeyi bölmeye çalışma" suçu nedeniyle iki yıl ertelemeli olarak idam cezası verildiği kaydedildi.

Euronews'ten Kerem Congar'ın haberine göre; Sincan Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı Wang Langtao, bir basın toplantısında, Bawudun'un ülke yönetimine karşı "bir terör örgütüyle komplo kurduğunu, rüşvet aldığını ve ayrılıkçı faaliyetlerde bulunduğunu" söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Uygur dilinde aşırı dini içerikli yayınlar bulundurmak" suçlaması

Devlet haber ajansı Xinhua, Bawudun'un Birleşmiş Milletler tarafından "terör örgütü" olarak kabul edilen Doğu Türkistan İslami Hareketi'nin (ETIM) önemli bir üyesiyle 2003 yılında görüşüp işbirliği yapmaktan suçlu bulunduğunu yazdı.

Sattar Sawut'un ise "etnik ayrılıkçı hareketlerde bulunmak, şiddet ve terör eylemlerine karışmak, Uygur dilinde aşırı dini içerikli yayınlar bulundurmak ve rüşvet" suçlamasıyla aynı cezaya çarptırıldığı aktarıldı.

Mahkeme söz konusu aşırı dini yayınların Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de, 2009'da isyana sebebiyet verdiğini ve bu olaylarda en az 200 kişinin öldüğünü açıkladı.

 

 

 

Euronews

 

DAHA FAZLA HABER OKU