New York Times, 15 Temmuz davasında müebbet alan stajyer pilotların aileleriyle görüştü

Harp Okulu mezunu pilot adaylarının aileleri, çocuklarına verilen cezayı adaletsizlik olarak niteledi

Müebbet hapse mahkum olan Ali Soylu'nun kızkardeşi Sümeyra, babası Mehmet ve annesi Mefaret, Manisa'daki evlerinde (New York Times)

New York Times gazetesi, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi nedeniyle müebbet hapse mahkum edilen pilot adaylarının aileleriyle konuştu.

Gazetede Carlotta Gall imzasıyla yayımlanan haberde, müebbet hapis cezası alan 13 Harp Okulu mezunu pilot adayının aileleri, çocuklarına verilen cezayı adaletsizlik olarak nitelendirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Darbe girişimi nedeniyle yargılanan 8 bini aşkın askeri personel arasında 600'den fazla askeri öğrenci ve alt rütbeli askerin de bulunduğu kaydedilen haberde, çoğu 20'li yaşlarının başındaki bu kişilerin şanssızlığının, darbe girişiminin yaşandığı gece aldıkları emirler olduğu belirtildi.

"En üst düzey komutan en düşük rütbeli askerle aynı cezayı aldı"

New York Times, hükümetin darbe girişimini düzenleyenlere yönelik sert söylemi ve ailelerin konuşmaya korkması nedeniyle bu genç subayların durumunun Türkiye'de çoğunlukla göz ardı edildiğini öne sürdü. Buna karşın verilen müebbet hapis cezalarının ardından askeri öğrenciler ve düşük rütbeli askerlerin ailelerinin sessizliklerini bozduğu belirtilen haberde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan 30 yaşındaki Alper Kalın'ın ailesinin sözlerine yer verildi.

Anne Kezban Kalın, "Doğrusu beraat etmelerini beklemiyorduk ama en azından serbest bırakılmalarını bekliyorduk. Ama müebbet hapis cezası?" dedi. Kezban Kalın, "En üst düzey komutan en düşük rütbeli askerle aynı cezayı aldı. Bu nasıl mümkün olabilir?" ifadelerini kullandı. Baba Ali Kalın ise, "Konu darbeyse bu generaller düzeyinde bir şey. Buradaki adaletsizliği vurgulamak istiyorum. Onlar ne yaptı?" diye konuştu.

New York Times, yargılanan askeri öğrencilerin, genç subayların ve ailelerinin, ülkede geçmişte yaşanan darbelerde düşük rütbeli askerlerin asla bu şekilde sorumlu tutulmaması nedeniyle ilk başta sisteme güvendiklerini yazdı.

"Onlar sadece çocuk"

Haberde, Akıncı Üssü'nde pilotluk eğitimi alan stajyer pilot teğmenlerin 15 Temmuz'da İngilizce sınavı için üsse çağrıldığı ve sonrasında bir terörle mücadele operasyonu için üste hazır beklemelerinin istendiği belirtildi. Daha sonra darbe girişiminin merkezi haline gelen üsteki düşük rütbeli askerlere bazı önemli tesislerin kontrolünü ele geçirme emri verildiği kaydedildi.

Teğmenlerin çoğunlukla neler olduğunu bilmediklerini savunduğunu yazan New York Times, sabah saatlerinde üsten ayrılması emredilen Alper Kalın'ın korkmuş ve yorgun şekilde eve gittiğini kaydetti.

Kalın'ın babası, "Bu öğrencilere bir şey olacağını düşünmemiştim. Ateşli silah kullanmadılar, hiçbir şeye katılmadılar. Sadece Akıncı üssü görev yerleriydi" dedi.

Kardeşi müebbet hapse mahkum edilen Sümeyra Soylu da, duruşmalara gitmediğini belirterek "Orada şikayetçiler olarak bilinen bir grup sanık ailelerine hakaretler yağdırıyordu" diye konuştu.

Ceza alan pilot adaylarından 29 yaşındaki Burak Ceylan'ın annesi Hatice Ceylan da, "Suçluyla masumu ayırmadan birçok insanın hayatını karartmak doğru mu? Onlar sadece çocuk. Hapislerde çürüyen oğlum gibi birçok kişi var" ifadelerini kullandı.

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın'ın, New York Times'a gönderdiği açıklamada "Eğitim alan teğmenler dahil birçok sanığa yönelik Anayasayı ihlal suçunun hedefi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dı. Eğitim alan pilotların darbe girişimine katkı sağladığına şüphe yok" dediği de kaydedildi.

Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs eden terör örgütü mensubu olma, adam öldürme ve adam öldürmeye teşebbüsten yargılanan askeri öğrencilerin avukatı, stajyer pilotların emir verebilecek yetkiye sahip olmadığını ve sadece üste bulundukları için suçlanmaması gerektiğini ifade etti.

Independent Türkçe, New York Times

DAHA FAZLA HABER OKU