Savcılık sordu, İBB yanıt verdi: Erdoğan'ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal'a 15 milyon 498 bin lira ödenmiş

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın kaleme aldığı Metastaz 2: Cendere kitabından sonra İBB, İnal'ı azletmişti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi / Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski avukatlarından Mustafa Doğan İnal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) aldığı avukatlık ücretiyle ilgili haber yapan gazetecilere, hakaret, suç uydurma ve iftira suçlarının işlendiği iddiasıyla ceza ve tazminat davası açtı. 

Savcılık dekont ve sözleşme istedi, İBB yanıt verdi

İnal'ın açtığı davanın ardından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu'nda görevli savcı Osman Belen, İBB'ye gönderdiği yazıyla avukatlık ücreti ve sözleşmesini istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği, basın savcılığının talebi üzerine gönderdiği cevap yazısında avukat Mustafa Doğan İnal'a, 15 milyon 498 bin 491 lira ödeme yapıldığını belirtti.

İBB Hukuk Müşavirliği'nin cevap yazısında, İnal'a 13 Haziran 2019'da 1 milyon 586 bin lira, 3 milyon 897 bin lira ve 6 milyon 763 bin lira olmak üzere aynı gün üç ayrı ödeme yapıldığı, 1 Mart 2019'da ise 3 milyon 251 bin lira ödendiği ifade edildi.

Mustafa Doğan İnal, 15 milyon 498 bin liralık avukat ücretini İBB aleyhine açılan kamulaştırma davasını kazandığından ötürü aldı. 

Ödemeler 31 Mart ve 23 Haziran seçiminden hemen önce

Ödemelerin, 31 Mart 2019'daki yerel seçimlerden hemen önce ve iptal edilen İstanbul seçiminin tekrarlandığı 23 Haziran 2019'daki seçimden hemen önce yapılmış olması dikkat çekti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kitapla gündeme gelince İBB azletti

Gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın 2 Aralık 2020'de okuyucuyla buluşan Metastaz 2: Cendere kitabında, avukat Mustafa Doğan İnal'ın AK Parti döneminde İBB'den 15 milyon avukatlık ücreti aldığına değinilmişti.

Terkoğlu ve Pehlivan'ın kitabında, İnal'ın aldığı avukatlık ücretiyle ilgili şu ifadeler yer almıştı:

Sokakta idealleri için mücadele eden gençler için ne ifade eder, bilmiyoruz. Kitabı yazarken, Pelikancılara yakın olduğu iddia edilen Cumhurbaşkanı'nın avukatlarından Mustafa Doğan İnal'ın, İmamoğlu dönemine kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin avukatlığını yaptığını, bir çırpıda bir dosyadan 15 milyon liralık vekalet ücreti aldığını duymuştuk. Açık söyleyelim, inanmadık. Avukat İnal ile konuştuk, kabul etti. Ardından belediyeyi aradık. Hesaplar açıldığında onlar da 'dava' mücadelesi veren avukata eski dönemde verilen milyonlarla karşılaştılar. Kısacası belediye, Pelikancılar ve iktidar için çöp toplayan, vapurları işleten kurumdan fazlasıydı.

15 milyon liralık avukatlık ücretiyle ilgili tartışma devam ederken, avukat Mustafa Doğan İnal, kitabın yazarları Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın yanı sıra, konuyla ilgili haber yapan gazetecilere de dava açmıştı. 

İlerleyen süreçte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, avukat Mustafa Doğan İnal'a AK Parti döneminde verilen vekaleti iptal etmiş ve İnal İBB avukatlığından azledilmişti. 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU