Demokrat 80 parlamenterden Biden'a ortak çağrı: "Küba'ya yaptırımları kaldırın"

ABD Kongresi'ndeki 80 Demokrat parlamenter, Trump'ın Küba’yı yeniden terörü destekleyen ülkeler listesine alma kararının da iptalini istedi

Küba'nın başkenti Havana'daki ABD Büyükelçiliği (Reuters)

ABD Kongresi'ndeki 80 Demokrat Partili parlamenter, Joe Biden yönetimine Donald Trump döneminde Küba'ya getirilen yaptırımların kaldırılması çağrısında bulundu.

Temsilciler Meclisi üyelerinin ABD Başkanı Joe Biden'a gönderdiği mektupta, eski Başkan Donald Trump tarafından uygulanan "acımasız" yaptırımların kaldırılması ve ülkeye yönelik yapıcı bir yaklaşım benimsenmesi çağrısı yer aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yaptırımların Küba halkına büyük zarar verdiği kaydedilen mektupta, "Stres içindeki Kübalı ailelere yardım edilebilir ve böylece daha yapıcı bir yaklaşım teşvik edilebilir" denildi. Ayrıca ABD Başkanı'nın Küba'ya yönelik seyahat ve para gönderme kısıtlamalarının da kaldırılması yönünde bir kararname yayımlaması istendi.

ABD'li parlamenterler, Trump'ın görevden ayrılmadan önce Küba'yı yeniden terörü destekleyen ülkeler listesine alma kararının da iptalini talep etti.

Havana'yla diyalog kurulması çağrısını içeren mektup Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler, Finansal Hizmetler ve Tahsisat Komitelerinin liderleri tarafından da desteklendi.

Trump döneminde ABD'nin Küba'ya uyguladığı ticaret ambargosu daha da sıkılaşmış, bu durum Küba ekonomisinin büyük zarar görmesine yol açmıştı. Yaptırımlar nedeniyle sosyalist ülkede ciddi bir gıda ve ilaç sıkıntısı baş göstermişti.

Biden, başkanlık kampanyası sırasında Trump yönetiminin Küba'ya yönelik yaptırım politikasını geri alacağını belirtmişti.


Independent Türkçe, Telesur, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU