Akşener'den mahkeme kararına tepki gösteren Soylu'ya: Bizim kulübe hoş geldin

Son günlerdeki "hukuk" tartışmalarına değinen Akşener, "Büyük bir gücün üstünde oturduğu varsaydığımız Sayın Erdoğan’ın aslında o kadar büyük bir gücün üstünde oturmadığı ortaya çıkıyor" dedi

Fotoğraf: Independent Türkçe

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara’nın Kahramankazan ve Kızılcahamam ilçelerinde katıldığı esnaf ziyaretleri sırasında basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülkedeki ekonomik durumun esnafı derinden etkilediğini belirten Akşener, vatandaşların siyasetteki kavgalardan bıktığını ve artık huzur istediğini söyledi.

Özdağın açıklamaları

Akşener, Ümit Özdağ’ın yaptığı bir konuşmada beni tekrar atacaklar açıklamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

Dün biz GİK topladık, gündemde bu konuya dair herhangi bir şey yoktu. Arkadaşlarımızın iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme dair uzunca bir zamandır başlattıkları çalışmaların biraraya getirildiği ve o metnin GİK ile paylaşıldığı, Pazartesi günü de milletvekilleri ile paylaşılacak. Hızlı bir şekilde onların eleştirileri, tespitleri olmalı gibi o yoğrulduktan sonra çok fazla uzatmadan sizler aracılığıyla kamuoyu ile paylaşacağımız bir çalışma yaptık

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Sayın Soylu bizim kulübe hoşgeldi"

Süleyman Soylu’nun, annesine hakaret eden kişinin mahkemece serbest bırakılmasıyla ilgili açıklamalarını da değerlendiren Akşener, “Sayın Soylu bizim kulübe hoşgeldi” dedi.

Akşener şöyle devam etti:

Şöyle bir kulüp var Türkiye’de hepimizin içinde yer aldığı, benim uzunca bir zamandır yer aldığım. Anamıza bizim sinkaflı sövüldü, benim şahsıma çok çirkinlikler yapıldı. Dolayısıyla bu sosyal medyada veya diğer alanlarda aleni, her türlü çirkinlik sövgü oyduğunda kös dinlerdi. Şimdi Sayın Soylu, istemezdim aynı şeyleri yaşamasını neticede bir İçişşleri Bakanı Benim devlet anlayışımda böyle bir durum olamaz. İçişleri Bakanı sosyal medyadan da şikayet edemez, sonuçta ana çok saygı duyuyorum. Ama bizim kulübe hoşgelmiş. Sayın Aldülhamit  Gül’ün söyledikleri üzerinden yorum yaparsak bir taraf reformcu demek ki, bir taraf reform konusunda alerji duyuyor. Biz de onu izleyeceğiz.

Bir savcının tehdit edilmesinin ardından siyasetin sessizlinin tartışılmasını nasıl yorumladığının sorulması üzerine Akşener şunları kaydetti:

En son Selçuk Bey kendisinin anlattığına göre öldürülme kastıyla darp edildi. Savcı soruşturma açtı ilginç bir biçimde savcı tehdit edildi. Bizim ülkemizde şu anda partili cumhurbaşkanlığı sistemi var. 16 Nisan 2017’deki referandumda partimiz yoktu. Ben Meral Akşener olarak diğer arkadaşlarımızla tek tek gezdik dedik ki, bir kişiye de yazık bir şahsa bu ülkenin bütün yönetimini bırakmayın yanlış. Gelinen noktada bütün oklar ve bütün gözler Sayın Erdoğan’a dönmek zorunda. Çünkü dediler ki o zaman aşacağız, uçacağız, kaçacağız. Aşılmadı, uçulmadı kaçılmadı. Şimdi burada partili cumhurbaşkanı olan Sayın Erdoğan bütün bunların neticesinde ne diyecek. Bütün bunlara baktığınız zaman büyük bir gücün üstünde oturduğu varsaydığımız Sayın Erdoğan’ın aslında o kadar büyük bir gücün üstünde oturmadığı ortaya çıkıyor ama bütün sorumluluk onundur. 

Bahçeli’nin baraj açıklamalarını ve Cumhurbaşkanı’nın Saadet Partisini ziyaretinin çok eleştirilmesini değerlendiren Akşener, "Niye eleştirilsin ziyaret edebilir tabii ki, eski bir hukukları var. Zaten bu kadar Saadet Partisi’ne yönelik iktidar partisinin yayınlarında Saadet Partisi’nin yöneticilerine çok pis bir dil kullanılıyordu o ayıptı. Ama esas mesele şu, bugün bu ziyaretlerin nedenine siyasi olarak bakarsak nezaketin dışındaki kısımlara baktığımızda seçime yönelik büyük bir zorluk olduğunu görüyoruz.   Baraj konusunda yüzde 5’i bizde savunuyoruz. Sayın Bahçeli kaça düşürmek istiyor onu bilmiyorum" dedi.

 

Independent Türkçe
    

 
 

DAHA FAZLA HABER OKU