Denizayısının üstüne Trump yazan kişi aranıyor

Geçen sene Florida'da ölen 637 denizayısından en az 105'i insanların kurbanı oldu

Kongre'de yaşanan olaylardan sonra Başkan Donald Trump'ın ismi bir kere daha tepki çekti (Citrus Country Chronicle/FWS)

ABD'nin Florida eyaletinde bir denizayısının üstüne "Trump" yazılması, yetkilileri harekete geçirdi. 

Yerel Citrus County Chronicle gazetesinin denizineği olarak da bilinen havyanın videosunu yayımlaması üzerine, Amerika Birleşik Devletleri Balık ve Yaban Hayatı Servisi (FWS) bu saldırıyı gerçekleştirenin bulunması için çağrı yaptı.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, denizayısına bunu yapanı ihbar edenlere 5 bin dolar (yaklaşık 37 bin 500 TL) para ödülü vereceğini açıkladı.

Olayla ilgili soruşturma açıldı. Bulunması halinde, saldırıyı gerçekleştiren 50 bin dolara (yaklaşık 375 bin TL) kadar para, bir yıla kadar da hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.  

Koruma altındaki deniz memelisinin üzerine yazılan yazı pazar günü tespit edilse de, bu saldırının ne zaman gerçekleştirildiği belli değil.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

FWS, ergenlik döneminde olduğu tahmin edilen hayvanın yarasının ciddi olmadığının değerlendirildiğini bildirdi. 

Büyük fakat zararsız olan denizayıları, yılın bu döneminde daha sıcak sulara sahip olan Homosassa nehrinde toplanıyor. Turistler de nehrin sığlaştığı bölgelere tekneyle giderek bu hayvanların yanında yüzüyor. Saldırıya uğrayan bu denizayısı da orada görüldü.

4 metreye kadar uzayabilen ve yarım ton çekebilen denizayılarının yaklaşık 7 bin 500 tanesinin Florida'da yaşadığı tahmin ediliyor. 

Diğer yandan hızlı tekneler onların canını yakabiliyor.Geçen sene Florida'da ölen 637 denizayısından 90'ı teknelerin kurbanı oldu. Ayrıca 15'i de insanlarla temas halinde yaşamını yitirdi. 


Independent Türkçe, New York Times, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU