Mustafa Yeneroğlu: İrfan Fidan bana “Devletin kaderi bu masada belirleniyor” dedi

Yeneroğlu, Fidan ile yaptığı bir görüşmeyi anlattı

Fotoğraf: AA

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Yargıtay'da yeni Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için yapılan seçimde en çok oyu alan İrfan Fidan ile olan bir anısını anlattı.

Yeneroğlu, Fidan’ın kendisine, “Masayı görüyorsunuz, devletin kaderi bu masada belirleniyor” dediğini ifade etti.

Mustafa Yeneroğlu, gündemdeki gelişmeleri T24 yayınında Şirin Payzın yorumladı.

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı olarak, Büyükada davasının bir duruşmasına gittiğini kaydeden Yeneroğlu şunları söyledi:

Dosyanın da boş olduğunu bildiğim için duruşmaya gittim. O duruşma öncesi İrfan Fidan beni davet etti, çayımı için diye. Ben de davete icabet ettim. Biraz havadan sudan sohbet ettik. Sonra bana, büyük bir masası vardı… Bana, ‘Masayı görüyorsunuz, devletin kaderi bu masada belirleniyor’ dedi.  Ben bu zihniyete sahip insanlardan ürkerim, çünkü Türkiye bunları geçmişte çok gördü.

AYM'nin Yargıtay kontenjanından üyesi Burhan Üstün'ün emekliye ayrılması nedeniyle boşalacak üyelik için seçime gidilmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Seçimde İrfan Fidan, Nevzat Özsoy ve Mustafa Erol en çok oy alan 3 isim olmuştu.

Seçimde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı iken Yargıtay üyeliğine seçilen İrfan Fidan 107, 8. Ceza Dairesi Üyesi Nevzat Özsoy 65, 17. Hukuk Üyesi Mustafa Erol 52, 8. Hukuk Dairesi Üyesi Nazmiye Beyazıtoğlu Kuşçuoğlu 45, 23. Hukuk Dairesi Üyesi Mahmut Coşkun ise 35 oy almıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU