Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile bir araya geldi

Görüşmede NATO-AB ilişkileri ve Türkiye'nin S-400 alımı ele alındı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg NATO toplantısında bir araya geldi / Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO-AB ilişkileri ve Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi alımı konularını görüştü.

Çavuşoğlu ve Stoltenberg, NATO Konseyi ve NATO Akdeniz Diyaloğu Ortakları Toplantısı'nda Çankaya Köşkü'nde ikili ve heyetler arası görüşme yaptı. 

Bakan Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'i karşılamasının ardından başlayan görüşmeye ilişkin değerlendirmesini, Twitter'daki sosyal medya hesabında paylaştı.

Çavuşoğlu, mesajında, "NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le NATO-AB ilişkileri ve ülkemizin S-400 alımı dahil pek çok konuyu değerlendirdik. Londra'da düzenlenecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'nın hazırlıklarını görüştük" ifadelerini kullandı.
 

 

 "NATO, Türkiye ile dayanışma içindedir"

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Twitter hesabından görüşmeye ilişkin bir fotoğraf ve mesaj paylaştı.

Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için yeniden Ankara'da olmaktan memnuniyet duyuyorum. Türkiye çok değerli bir müttefiktir ve NATO, ciddi güvenlik sınamalarıyla karşı karşıya olan Türkiye ile dayanışma içindedir" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Çavuşoğlu daha sonra NATO Akdeniz Diyaloğu Ortakları Toplantısı’nda konuştu. Çavuşoğlu konuşmasında güvenlik meselesine değindi. “Hem Akdenizli hem Avrupalı bir müttefik olarak iki bölgenin güvenliğini aynı bütünün birbirlerini tamamlayan parçalar olarak görüyoruz.  Akdeniz bölgesinde yaşanan krizlerin Avrupa’yı nasıl etkilediğini iyi biliyoruz. Son dönemde de bunu birçok kere gördük; örneğin, birlikte yaşadık. Bu itibarla Akdeniz Diyaloğu meselesine önem veriyoruz. NATO ile Akdenizli ortaklar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine ve Akdeniz bölgesindeki özel koşulların ittifaka doğru anlatılmasına çaba sarf ediyoruz" dedi.

Çavuşoğlu işbirliği ruhunun gerçek anlamda tesis edilmesi gerektiğini söyledi. "Bölgemizdeki bu zorlukları tek başına aşamadığımız ortadadır. Bu sorunların üstesinden sadece kağıt üzerinde kalan işbirliği ve dayanışma mesajlarıyla gelinemediği de aşikardır. Burada önemli husus işbirliği ruhunu gerçek anlamda tesis edip yaklaşıp ve eylemlerimizde tutarlı olmamızdır. Örneğin sadece bölgemizi değil, tüm dünyayı tehdit eden terörle mücadelede işbirliğinin ne kadar elzem olduğunu her seferinde çok acı şekilde hatırlıyoruz ancak bunu eyleme dökemiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 

Independet Türkçe, Ajanslar 

DAHA FAZLA HABER OKU