Ahmet Hakan: Seçim ikinci tura kalabilir

“Kılıçdaroğlu rğer havanın kendi açısından olumlu bir noktaya doğru gittiğini görürse... Koşulların da dayattığı bu seçeneği hayata geçirebilir”

Fotoğraf: AA

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası bir Cumhurbaşkanlığı adaylığı durumunda seçimin ikinci tura kalabileceğini savundu.

Hakan, bugünkü köşe yazısında şu görüşlerini dile getirdi:

Kemal Kılıçdaroğlu açısından koşullara şöyle bir bakalım: Gül’ü ya da Babacan’ı aday yapsa... En başta kendi parti tabanında büyük bir isyan çıkacak. Gül’ü ya da Babacan’ı aday yapsa... Muharrem İnce’nin aday olarak tüm oyunu bozması söz konusu olacak. İmamoğlu ya da Yavaş’ı aday yapsa... İstanbul ya da Ankara’nın elden gitme durumu olacak. İmamoğlu ya da Yavaş’ı aday yapsa... Kazanamasalar bile alacakları yüksek oyla yeni lider olacaklar. Yepyeni, bambaşka ve büyülü bir isim bulup çıkarsa... Bulamıyor, yok öyle bir aday. Koşullar bunlar.

Seçimin ikinci tura kalabileceğini söyleyen Hakan, şöyle yazdı:

Bu koşullar, Kemal Bey’e şu iki şeyi dayatıyor: Bir: Millet ittifakının her partisi, kendi adayını çıkarmalıdır. İki: Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin adayı olmalıdır. Peki buradan bir zafer çıkar mı? Zaferi bilmiyorum. Ama seçim, ikinci tura kalabilir. İşte tam bu anda cevaplanması gereken soru şudur: İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu ile Recep Tayyip Erdoğan yarıştığında... Kılıçdaroğlu’nun şansı olabilir mi? Meclis’teki son ateşli konuşmasıyla, her geçen gün dozunu arttırdığı muhalefetle, kendisini Recep Tayyip Erdoğan’ın tam karşısında konumlandırmasıyla, gitgide artan canlılığıyla... İşte bu soruya cevap arıyor Kemal Kılıçdaroğlu. Eğer havanın kendi açısından olumlu bir noktaya doğru gittiğini görürse... Koşulların da dayattığı bu seçeneği hayata geçirebilir.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU