İmamoğlu: Sanatın gelişmesi için, İstanbul’un atmosferini değiştirmek arzusundayız

“İstanbul the Lights” projesinin tanıtım töreninde konuşan İmamoğlu, “Özgürlük olmadığı zaman, sanatın ifade biçimi ve sanatçının varlığının devamı, gerçekten mümkün olmuyor” dedi

Fotoğraf: İBB

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Çağdaş İstanbul Vakfı – Contemporary Istanbul Faundation (CIF), 7 Aralık -3 Ocak tarihleri arasında, İstanbul’un adını sanatla tüm dünyaya duyurmayı amaçlayan “İstanbul the Lights” projesini basına tanıttı.

Projenin açılış konuşmasında sanat için, özgürlük kavramının hayati bir anlamı olduğunun altını çizen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Özgürlük olmadığı zaman, sanatın ifade biçimi ve sanatçının varlığının devamı, gerçekten mümkün olmuyor. Sanat ve sanatçı için, su ve oksijen gibi bir şey” dedi. Telekonferans yöntemi ile konuşan İmamoğlu şunları söyledi:

Bir laf vardır; ‘Sanat, demokrasiyi sever’ diye. Bu sözü, çok seviyoruz ama bir adım daha ileri taşımak istiyoruz. ‘Sanat, demokrasisiz yaşayamaz’ diye bu sözü tamamlamak isterim. Sesi kısılan bir sanat, sanatçı ya da gözleri bağlanan ya da bir kalıba hapsedilen, yaratıcı olması kısıtlanan bir ortam, sanat adına bize istediğimiz atmosferi yaşatamaz. Sanatın gelişmesi için, İstanbul’un bu atmosferini değiştirmek ve özgürlük mecburiyetini bu kente hakim kılmak arzusundayız.

Son dönemde dünyada yükselen bir ırkçılık atmosferi oluştuğu uyarısında bulunan İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Sanat da bu anlamdaki tüm duyguları tam da tersine çevirecek; olumsuzlukları bazen toplumun yüzleşmesine fırsat tanıyacak, hatta buluşmalarına imkân tanıya ak muazzam bir birleştirici bir unsur. Bazen sanatçının iç dünyasını, bazen ortak hafızayı yansıtan eserlerde eminim herkes kendinden bir şeyler bulabiliyor; o sanatçının nereden, hangi ırktan, hangi toplumdan, hangi ülkeden olduğunun bir önemi olmaksızın. Belki bir renk, bir ifade, bir sembol, bir üslup bizi yakalıyor ve içine çekiyor. Aslında birbirimizden farkımızın olmadığını ve var olan farklılıklarımızın da en kuvvetli zenginlikler olduğunu çok kolay bir şekilde yaşayabiliyoruz.

 

WhatsApp Image 2020-12-05 at 12.45.40 (2).jpeg
Fotoğraf: İBB

 

 “Tüm dünyaya pozitif mesajlar vereceğiz”

Toplantıda konuşan CIF Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ise, “İstanbul the Lights” projesinin umuda, pozitif enerjilere ihtiyaç olan bir dönemde gerçekleşeceğini belirtti.

Güreli, ilki gerçekleşecek proje ile hakkında şu bilgileri verdi.

İstanbul the Lights’ın, İstanbul’a kazandırabilmek ve sürdürülebilir olması için de önümüzdeki dönemde çalışmaya devam edeceğiz. 2021 yılı için birçok özel sektör kuruluşunun projeye dahil olması için de görüşmelere şimdiden başladık. İlk yılımızda heyecanımıza ortak olan ve İstanbul’un parklarını ve meydanlarını kullanmamızda destek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, projede yer alan tüm sanatçılara Çağdaş İstanbul Vakfı adına teşekkür ederim

Etkinlik 1 ay sürecek

İstanbul’un geneline yayılan ve yaklaşık bir ay sürmesi planlanan proje kapsamında 50’den fazla sanatçının 50’nin üzerinde eseri, kentin parklarında ve meydanlarında sergilenmek için hazırlandı. Etkinlik kapsamında; ışık ve dijital uyarlamalar, İstanbul’un park ve meydanlarında İstanbullarla buluşacak. Dijital sanatlar alanında üretim yapan sanatçıların eserleri şehir ekranı, metro ve AVM ekranlarında yer alacak. Ayrıca şehrin geneline yayılmış Augmented Reality (artırılmış gerçeklik) tekniği ile üretilmiş eserler, mobil cihazlar ile deneyimlenebilecek. Etkinlik kapsamında “mapping” gösterisi de yapılacak. Organizasyonun küratörlüğünü, CIF sanat ve kültür programları direktörü Ayça Okay ve Contemporary Istanbul Plugin’in küratörü Esra Özkan ile ha:ar ekibinden sanatçılar, Hande Şekerciler ve Arda Yalkın üstlenecek.

Projede 50’den fazla sanatçı yer aldı

Yaklaşık bir ay sürecek etkinlikte şu sanatçıların eserleri yer alacak:

Ahmet Rüstem Ekici, Alp Tuğan, Arda Yalkın, Ayşegül Süter, Barış Gürsel,  Barış Kabalak,  Berkan Alkan, Burak Dağ, Emre Namyeter, Enes Fuat Genç, Fahrettin Aykut, Fatih Sevimlikurt, Fuat Değirmenci, Gökalp Gönen, Güvenç Özel, Ha:ar, Hakan Yılmaz, Hazan Ünsal, Fırat Engin, Ece Kibaroğlu, Emre Okçuer, Lal Batman,Tuba Elmas, Kıvanç Tatar, Lara Kamhi, Memo Akten, Mert Ege Köse, Murat Saygıner, Osman Koç, OUCHH, Ozan Gönen, Ozan Türkkan, Pırıl Şili, RAW, Resole, Selin Balcı, Sofia Krispo, Süleyman Yılmaz, UNDER 1 MİNUTE”

 

 

Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU