Meksika Devlet Başkanı: Trump, Kovid-19 aşısına erişmemizi hızlandırdı

Ülkesinin Pfizer-BioNtech ile yaptığı anlaşmayla ilgili konuşan Obrador, Donald Trump'ın Kovid-19 aşısına erişmelerini hızlandırdığını kaydetti

Fotoğraf: Unsplash

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ülkesinin Pfizer-BioNtech ile yaptığı aşı anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ulusal Saray'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Obrador, anlaşmanın önemli olduğunu vurgulayarak, "ABD Başkanı (Donald Trump) Kovid-19 aşısına erişmemizi hızlandırdı. Görünüşe göre 10 Aralık'ta ABD'de test edilecek. Umarım kısa zamanda onaylanır ve biz de bunun dağıtımına başlarız" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Aşının halka ücretsiz dağıtılacağını kaydeden Obrador, "Bir bütçemiz var ve gerekli kaynaklara sahibiz, amacımız herkesin aşı olmasını sağlayacak şekilde bir programa sahip olmaktır" diye konuştu.

17 milyon doz alımı

Meksika yönetimi ile ilaç şirketi Pfizer-BioNtech arasında ilk etapta 250 bin doz ve toplamda 17 milyon doz alımı olmak üzere dün sözleşme imzalanmıştı.  

Meksika 107 bin 565 ile dünyada Kovid-19 kaynaklı en fazla ölümün gerçekleştiği 4'üncü ülke olurken, vaka sayısında ise 1 milyon 133 bin 613 ile 11'inci sırada yer alıyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU