Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski avukatı İnal'ın İBB'den 15 milyon lira vekalet ücreti aldığı iddia edildi... Terkoğlu: Tutuklanmadan kısa süre önce kendisiyle bu konuyu konuşmuştuk

"Metastaz 2: Cendere" kitabında, Mustafa Doğan İnal'ın aldığı 15 milyon liralık vekalet ücretini kendisinin de kabul ettiği belirtiliyor

Görsel: kirmizikedi.com

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın kaleme aldığı "Metastaz 2: Cendere" kitabı okuyucuyla buluştu.

Kitabın "Pelikan AKP'yi böldü, Türkiye'yi ayrıştırdı" bölümünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski avukatlarından Mustafa Doğan İnal'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yaptığı işin sonunda 15 milyon lira vekalet ücreti aldığı ileri sürülüyor. 

Kitapta yer alan bilgiye göre yüzlerce avukatı bünyesinde barındıran İBB, kurumda resmi çalışan olmamasına rağmen, davalarına bakması için, avukat Mustafa Doğan İnal'a vekalet veriyor. İnal, Ekrem İmamoğlu'nun İBB seçimlerini kazanıp başkan olduğu döneme kadar İBB'nin avukatlığını yürütüyor ve bir davadan 15 milyon liralık vekalet ücreti alıyor.
 

mustafa doğan inal.jpg
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal / Fotoğraf: Twitter


Terkoğlu ve Pehlivan, kitapta Mustafa Doğan İnal'la konuştuklarını ve 15 milyon lira vekalet ücreti aldığını kabul ettiğini belirtiyor.

Kitapta, Mustafa Doğan İnal'ın aldığı vekalet ücretiyle ilgili şu ifadeler yer alıyor:

Sokakta idealleri için mücadele eden gençler için ne ifade eder, bilmiyoruz. Kitabı yazarken, Pelikancılara yakın olduğu iddia edilen Cumhurbaşkanı'nın avukatlarından Mustafa Doğan İnal'ın, İmamoğlu dönemine kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin avukatlığını yaptığını, bir çırpıda bir dosyadan 15 milyon liralık vekalet ücreti aldığını duymuştuk. Açık söyleyelim, inanmadık. Avukat İnal ile konuştuk, kabul etti. Ardından belediyeyi aradık. Hesaplar açıldığında onlar da 'dava' mücadelesi veren avukata eski dönemde verilen milyonlarla karşılaştılar. Kısacası belediye, Pelikancılar ve iktidar için çöp toplayan, vapurları işleten kurumdan fazlasıydı.
 

barış terkoğlu barış pehlivan.jpg
Barış Terkoğlu (solda), Barış Pehlivan (sağda) / Fotoğraf: Twitter


Kitabın yazarlarından Barış Terkoğlu ilgili bölüme ilişkin Independent Türkçe'ye konuştu.

Konuyu daha önce İnal ile görüştüklerini söyleyen Terkoğlu, şunları ifade etti:

Türkiye, seçim meselesini aylarca konuştu. Ancak konuşmadığımız konu, belediyeyi isteyenlerin, belediye kaynaklarından nasıl beslendiğiydi. Bu birçok ihalenin yanında, belediyenin kaynaklarını, kendisi için kullanan medya gruplarını da avukatları da kitabımızda anlattık. Adı geçen cumhurbaşkanı avukatının, belediyeden milyonlarca lira vekalet ücreti alarak belediyenin davalarını takip ediyordu. Konuştuğumuz pek çok avukata göre, bu vekalet ücretleri oldukça yüksekti. Üstelik, belediyenin çok büyük bir avukat kadrosu olmasına rağmen, her ay bu avukatlara maaş ödüyor olmasına rağmen, dışarıdan bir avukatlık ofisiyle anlaşarak, hepimize ait olan kamu kaynakları, bu avukata aktarılıyor. Hem belediye hem de Mustafa Doğan İnal'ın kendisi bu olayı kabul etti.

Barış Terkoğlu, Mustafa Doğan İnal'a bu konuyu mart ayında sorduklarını belirterek, "Hakkımızdaki tutuklanma kararı çıkmadan kısa süre önce, bu konuları kendisiyle konuşma fırsatımız olmuştu" bilgisini paylaştı. 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU