Ordu'da vaka artışı nedeniyle otopark ve yemekhaneler yoğun bakım servisine dönüştürülecek

İl Pademi Kurulu'nun aldığı karara göre, bazı hastanelerdeki otopark ve yemekhanelerin yoğun bakım servisine dönüştürülecek. Hastanelerde acil durumlar dışında ameliyat yapılmayacak

Fotoğraf: AA (arşiv)

Ordu’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki artış nedeniyle ildeki hastaneler için yeni kararlar alındı.

Vali Tuncay Sonel başkanlığında toplanan İl Pandemi Kurulu, vaka sayısıyla birlikte artan izole servis ve yoğun bakım ihtiyacı nedeniyle Ordu Devlet Hastanesi’nde prefabrik binada bulunan polikliniklerin kapatılarak, ilave yoğun bakıma dönüştürülmesine ve hastanenin personel otopark alanında da prefabrik yoğun bakım inşa edilmesine karar verildi.

Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana hizmet binasında bulunan yemekhane ve bazı birimlerin de boşaltılarak, yoğun bakım olarak hizmete açılması kararlaştırıldı.

Acil durumlar dışında ameliyat yapılmayacak

Alınan kararlar kapsamında, hastane idarelerince Kovid-19 yoğun bakım, servis ve polikliniklerinde branş farkı gözetmeksizin bütün klinisyen hekimlerin görev almasını sağlayacak şekilde planlama ve düzenleme yapılacak.

Ayrıca acil olmayan cerrahi işlemlere ara verilecek, ameliyathaneler yalnızca acil cerrahi girişimler yapılacak şekilde düzenlenecek.

Ameliyathanelerde çalışan personel, hastanelerin diğer alanlarında görevlendirilecek.

Personel ihtiyacı duyulması halinde ise Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çeşitli kurumlarda çalışan personeller, İl Sağlık Müdürlüğü'nce ihtiyaç duyulan alanlarda çalıştırılacak.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, vaka sayısında yüzde 50 artış yaşandığı iller arasında Ordu’da bulunuyordu.

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU