Kaftancıoğlu: Dün İstanbul'da 201 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

CHP İstanbul İl Başkanı, İstanbul'da Kovid-19 dolayısıyla yaşamını yitirenlerin sayısının çok daha fazla olduğunu söyledi

Fotoğraf: AA

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kayıtlarına "bulaşıcı hastalık" koduyla girilmiş olan 201 ölümün tamamının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı olduğunu söyledi.

Aynı zamanda hekim olan Kaftancıoğlu, Halk TV’de Medya Mahallesi programında gazeteci Ayşenur Arslan’ın programında “23 Kasım'da sadece İstanbul'da 'bulaşıcı hastalık' kodu ile giren vefat sayısı 201” açıklamasında bulundu

Bu vefatların tamamının Kovid-19 kaynaklı olduğunu söyleyen Kaftancıoğlu, şöyle konuştu:

201 kişinin tamamının Kovid olduğunu ben size bir hekim olarak söyleyebilirim. Nasıl ispatlayabilirim biliyor musunuz? Bu dönem koronavirüs haricinde ölüme sebep olan başka hangi bulaşıcı hastalık var? Yok. Olmayınca bu 201 kişinin tamamı Kovid nedeniyle öldü. Hatta bir adım daha ileri gideyim, İstanbul özelinde gerçek sayısı bundan daha fazla. Kovid dışında hiçbir bulaşıcı hastalık yok Türkiye'de. Siyaset kurumunun vatandaşa gerçeği söyleme gibi bir sorumluluğu vardır. İlk günden beri Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı verilerin gerçeğe uygun olmadığını -yalan söylüyorsunuz demeden- somut bir şekilde anlattı. Ne dediler? Siz teröristsiniz, bizim çalışmamızı baltalıyorsunuz dediler.

Sağlık Bakanlığı, dün tüm Türkiye genelinde 153 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da 22 Kasım'da Sağlık Bakanlığı'nın 139 olarak duyurduğü ölüm sayısıyla ilgili bir açıklama yapmıştı. İmamoğlu dün yaptığı açıklamada "Dün akşam, bulaşıcı hastalıktan İstanbul'daki vefat sayısı, 186. Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı? Ben, uyuyamadım ki gece. Defin sayışımız, 450'lere doğru yürüyor" demişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU